جستجو

سونوگرافی هفته بیستم بارداری

تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سونوگرافی هفته بیستم بارداری

 

اسکن آنومالی پیشرفته جنین

 

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

اهمیت دابل مارکر در بارداری

در طول بارداری زنان باید تست های بارداری گوناگون را به دلایل مختلفی مانند موضوعات سلامتی مادر و جنین انجام دهند. هر چند ممکن است دلیل انجام این تست ها بسیار حیاتی باشد.

یکی از این تست ها تست دابل مارکراست که برای تشخیص جنین غیر نرمال به کار می رود. این تست عمدتا برای کنترل نمودن وضعیت کودک از نظر سندروم داون است. این تست قادر به تشخیص وضعیت جنین است که معمولا بعد از ۸ هفتگی به کار می رود و تا ۱۴ هفته قابل انجام هست.

دابل مارکر چگونه است؟

تست مارکر دوگانه به شما برای یافتن هر گونه مشکل کروموزومی کمک می کند. از هر ۷۰۰ تولد یک مورد از این اختلالات کرموزومی رنج می برد. این تست به  شما هرگونه ریسک مربوط به اختلالات ذهنی مانند سندروم داون،

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

تریپل مارکر

 

تریپل مارکر تحت عنوان غربالگری سه گانه، تست کترینگ یا تست بارت هم نام دارد به ارزیابی مشکلات موجود در سه ماهه دوم بارداری و طبقه بندی بیماران به صورت ریسک کم و زیاد در زمینه اختلالات کرموزومی می پردازد (و مشکلات مربوط به مجرای عصبی).

عبارت تست غربالگری چند مارکری گاهی اوقات معادل تریپل مارکر به کار می رود. این عبارت می تواند شامل تست دوگانه و سه گانه باشد (در زیر توصیف شده است)

غربالگری سه گانه به اندازه گیری سطوح سرم AFP، استریول و بتا- hCG با ۷۰ درصد حساسیت و ۵ درصد میزان مثبت کاذب می پردازد. این به عنوان یک تست تکمیلی در برخی مناطق مانند آمریکا است چنان چه غربالگری چهارگانه (که در آن اینهیبین A به پنل اضافه شده و نتیجه دارای ۸۱ درصد حساسیت و ۵ درصد میزان مثبت کاذب برای تشخیص

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۱, ۱۳۹۶

 غربالگری برای سندرم داون در سه ماهه اول بارداری

 

سندرم داون (تحت عنوان داون یا تریزومی ۲۱ شناخته شده است) یک اختلال ژنتیکی قابل درمان است که موجب مشکلات جسمی و روانی، و معلولیت می شود. به هر حال تغییرات بسیار گسترده ای در مورد چگونگی تاثیرگذاری داون بر روی مردم وجود دارد. برخی افراد به مقدار بیشتری تحت تاثیر قرار دارند در حالی که بقیه مشکلات خفیف تری دارند و قادر به داشتن زندگی نسبتا نرمالی هستند. هیچ روشی برای پیش بینی بدترین حالت ممکن که کودک ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد وجود ندارد.

پدر و مادر منتظر مشخص می کنند که آیا برای داون در طول دوران بارداری تست شوند که به آنها در زمینه تصمیم گیری کمک می نماید. در صورتی که مادر حامل کودک مبتلا به داون باشد، سپس می تواند تصمیم بگیرد ک

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۱, ۱۳۹۶

سندرم داون چیست؟

ماده ژنتیکی در سلول های کودک شما در دسته هایی تحت عنوان کرموزوم ها دسته بندی شده اند. افراد مبتلا به سندرم داون کرموزوم ضعیفی دارند و این کروموزوم بر روی هر بخش از بدن تاثیر دارد. سندروم داون در زمان زمینه سازی و در زمانی رخ می دهد که دسته های ژنتیکی از تخمک و اسپرم با هم ترکیب می گردند.

نتایج مربوط به سندرم داون ایجاد اختلال در زمینه یادگیری است که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. این مساله نیز در ارتباط با محدوده ایی از مشکلات جدی سلامت است. برخلاف چالش های موجود این تفکر وجود دارد که بیشتر مربوط با این شرایط قادر به زندگی هستند.

مطالعات پیشنهاد می دهد که در حدود یک کودک از هر ۱۰۰۰ تولد مبتلا به سندروم داون در هند است. شما می توانید اطلاعات بیشتر

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۱, ۱۳۹۶

اهمیت تست دابل مارکر

 

 نوعی تست بارداری

    زن باردار در طول دوران بارداری در معرض تست های مختلفی قرار دارد. تست دابل مارکر یکی از این تست ها است که در طول دوران بارداری انجام می شود. تست دابل مارکر به تشخیص موارد اختلال در کودکی که متولد نشده است کمک می نماید. امروزه تست های زیادی برای زنان باردار در دسترس است که گاهی اوقات کاملا گیج کننده می شوند. تست دابل مارکر برای افرادی  پیشنهاد میشود که احتمال نقص سندروم داون در کودکانشان هست. در حقیقت به عنوان تشخیصی پیش از تولد به کار م تا هفته ۱۴ بارداری انجام می شود. این تست تشخیص دهنده هر نوع اختلال کروموزومی است که ممکن است رخ دهد. این مساله به طور کامل غیر معمول نیست چنان چه در هر ۷۰۰ تولد یک مورد رخ می دهد. مشخصات مربوط به سندروم داون مردمی که سندروم داون دارند دا

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۱۸, ۱۳۹۶

همه چیزهایی که نیاز دارید در مورد اسکن آنومالی خودتان بدانید (یا هفته بیستم)

این یک نقطه عطف است، و اتفاقاتی خاص را می توان در سونوی مربوط به هفته بیستم مشاهده نمود. چنان چه رویداد حاملگی به پیش می رود، اسکن آنومالی شما بهتر می تواند این روند را حکایت نماید. در این زمینه می توان به اسکن مربوط به هفته بیستم اشاره کرد اما این کار حتی می تواند تا هفته ۲۲ام هم به تعویق بیفتد، بنابراین نگران نباشید که این اسکن کمی دیرتر شود. و این در حالی است که شما هیجان زده هستید و می خواهید بدانید که شما دختر یا پسری دارید، ولی باید بدانید اجزای دیگری هم در اسکن نمودن اهمیت دارند.

متخصص سونوگرافی شما به دنبال چه چیزی است

در اصل این زمان برای انجام دادن سونوگرافی تایید نمودن ه

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۱۸, ۱۳۹۶

چه زمانی تست دابل مارکر، تریپل و کواد مارکر در طول بارداری انجام می شود؟

تست های بسیار مختلفی وجود دارد که در طول بارداری برای کنترل سلامت مادر و جنین انجام می شود. تست های مارکر معمولا برای کنترل نمودن نقایص مادرزادی و مشکلات ژنتیکی جنین به کار می رود. اغلب آنها برای کنترل نمودن وضعیت جنین از نظر سندروم داون به کار می روند، که به صورت یک وضعیت کروموزومی غیر طبیعی است که هم بر روی نمو فیزیولوژیکی و هم روان شناختی کودک اثر می گذارد. این دلیل مربوط به چرایی انجام تست های غربالگری است که به صورت جدی در طول سه ماهه اول و دوم انجام می شود. در اینجا دکتر مگانا ساروایا، مشاور متخصص زنان و زایمان بیمارستان کلوندین، مامبایی به شما در مورد اهمیت این تست های غربالگری می گوید:

تست دابل مارک

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۱۷, ۱۳۹۶

کواد مارکر چیست؟

کواد مارکر (گاهی اوقات اشاره به کواد مارکر AFP4 یا تریپل مارکر دارد) به صورت یک تست خونی است که به ما در مورد ریسک زیاد برای مشکلات معینی در جنین خواهد گفت. شرایطی که برای آن غربالگری صورت می گیرد مربوط به سندروم داون و تریزومی ۱۸ است که مربوط به اختلالات کرمومزومی و مشکلات مربوط به مجرای عصبی مانند اسپینا بیفدا است.

کواد مارکر در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود که معمولا بین هفته های ۱۵ و ۲۰ بارداری است. به صورت ایده آلی، تست باید در در ارتباط با تست های غربالگری سه ماهه اول بارداری باشد. این ترکیب تحت عنوان غربالگری یکپارچه یا پیگیری شناخته شده است. اما در صورتی که شما فرصت را برای غربالگری در سه ماهه اول بارداری از دست داده باشید، کواد مارکر به تنهایی می تواند هنوز به شما اطلاعات خوبی را ار

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۱۶, ۱۳۹۶

 آیا سونوگرافی می تواند نشان دهنده جنسیت کودک من باشد؟

بکی راترفورد (متخصص سونوگرافی)

آیا شما می خواهید جنسیت کودکتان را قبل از تولد بدانید؟

خیلی زود است که در اولین اسکن و در ابتدای بارداری بتوان به جنسیت جنین پی برد.

نوع ماشین های اسکن که فرد متخصص سونوگرافی از آن استفاده می کند تکنولوژی به اندازه کافی بالایی برای نشان دادن تفاوت فیزیکی میان دختر و پسر را ندارد.

جنسیت مربوط به کودک شما در مفهوم ثابت شده است. همه جنین ها یک جوانه و یا یک تورم کوچک دارند. در صورتی که پسر داشته باشید، تستسترون در هفته هفتم شروع به تولید می کند.

تستسترون منجر به رشد جوانه می شود و آن را تبدیل به آلت تناسلی می کند. در دختران، عصب

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری