جستجو

هفته اول بارداری

مرداد ۳, ۱۳۹۶

فهرست مطالب این مقاله

 • نشانه های اصلی و علائم آغاز بارداری
 • احساسات در ناحیه شکم در طول هفته اول
 • ترشحات در طول هفته اول بارداری
 • HCG در هفته اول بارداری
 • سونوگرافی در هفته اول بارداری
 • توصیه هایی برای خانم ها

هفته اول بارداری اولین ماه یا اولین دوره سه ماهه است

آنچه که در هفته اول بارداری انتظار می رود

هفته اول بارداری تازه شروع یک انتظار طولانی برای تولد یک نوزاد است. چه اتفاقاتی در هفته اول می افتد؟ زمان بارداری از اولین روز آخرین دوره قاعدگی شمارش می گردد.

در این دوران فرایندهای هورمونی و متابولیسم به صورت کامل تغییر م

ارسال شده در زنان و زایمان, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی چهار بعدی چگونه است؟

 

اسکن های سه بعدی هنوز قادر به نمایش تصاویری از فرزند شما در سه بعد است. اسکن های چهار بعدی نشان دهنده تصویرهای سه بعدی در حال حرکت فرزند شما است که زمان به عنوان بعد چهارم آن است.

طبیعی است که با دیدن اولین اسکن شما هیجان زده شوید. اما برخی از مادرها اسکن های دو بعدی را به خاطر دیدن تصاویر مبهم و خاکستری نا امید کننده می دانند. این مساله به این دلیل است که اسکن دقیقا کودک شما را می بیند، بنابراین تصاویر اندام های داخلی اش را نشاان می دهد.

با اسکن های سه و چهار بعدی، شما پوست نوزاد را داخلی تر می بینید. شما ممکن است شکل دهان و بینی او را ببینید یا این که قادر به دیدن خمیازه و چسبیدن زبان وی هستید.

اسکن های سه و چهار ب

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

تعیین جنسیت با سونوگرافی

آیا سونوگرافی جنسیت کودک من را نشان می دهد؟

بله می توان این کار را کرد در حالی که ممکن است تعیین جنسیت جنین در اسکن زود هنگام در اوایل بارداری ممکن نباشد. بیشتر ماشین ها و تجهیزات سونوگرافی به اندازه کافی تکنولوژی بالایی برای دیدن زودهنگام جنسیت را ندارند و انتظار برای این که کودک شما در موقعیت درستی قرار گیرد ممکن است غیر ممکن باشد. علاوه بر این در هفته ۱۳ بارداری، کودک شما می تواند در هم پیچیده باشد و زاویه نامناسبی داشته باشد.اسکن توسط پزشک متبحر و باتجربه میتواند در این مورد حیاتی باشد و پاشنه آشیل این پیشگویی بشمار میرود.

*دکتر حسین شاکری تنها پزشک دنیاست که در هفته یازدهم میتواند با ۹۹ درصد قطعیت جنسیت جنین را تشخیص دهد

<

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سونوگرافی هفته بیستم بارداری

 

اسکن آنومالی پیشرفته جنین

 

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

آنومالی اسکن سه ماه دوم بارداری یا غربالگری سه ماهه دوم

این یک اسکن دقیقی است که در هفته ۱۸ تا ۲۳ بارداری انجام می شود که هر بخش از آناتومی جنین برای دیدن ررسی قرر می گیرد در صورتی که کودک به صورت طبیعی تکامل یافته باشد. توجه خاصی به مغز، صورت، نخاع، قلب، معده، کلیه و روده و اندام ها می شود.

در صورتی که هر نقصی تشخیص دهد که یافته های مشخصی وجود دارد در ااین صورت فرصتی برای والدین به منظور مشاوره بیشتر با مشاور ارشد جنین شناسی فراهم می گردد.

چرا اسکن آنومالی جنین انجام می شود؟

اکثر کودکان نرمال هستند. به هر حال همه زنان با توجه به سن شان شانس کمی برای داشتن کودکی با ساختار غیر طبیعی که منجر به محدودیت فیزیکی و روانی دارند. بیشتر این اختلالات می تواند تشخیص داده شود و در ا

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

تست DNA جنینی آزاد

همچنین تحت عنوان cffDNA شناخته شده است، غربالگری پیش از تولد غیر تهاجمی، NIPS

نام رسمی: تست نمودن DNA مربوط به سلول آزاد جنینی برای اختلالات کروموزومی جنین

تست های مرتبط: تست غربالگری سندروم داون مربوط به سه ماهه اول بارداری، تجزیه و تحلیل مایع آمینوتیک، تجزیه و تحلیل کرموزومی، تست سرم مادر در سه ماهه دوم بارداری

همه مقادیر در تست های آزمایشگاهی آنلاین مورد بررسی قرار می گیرد و توسط گروهی متخصص مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 • از آن چگونه استفاده می شود؟
 • چه زمانی این تست ارائه می گردد؟
 • نتیجه مربوط به تست به چه معنا هست؟
 • آیا چیز دیگری وجود دارد که شما باید بدانید؟
 • چگونه از آن استفاد

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

کواد مارکر

تریپل مارکر به صورت آزمایش خون مادر هست که برای چهار ماده خاص مورد بررسی قرار می گیرد: AFP، hCG، استریول و اینهیبین a.

Afp: آلفا- فتوپروتئین پروتئینی است که توسط جنین ایجاد می شود.

hCG: گونادوتروپین کوریونی انسانی هورمونی است که توسط جفت تولید می شود.

استریول: استریول به صورت استروژنی است که توسط جنین و جفت تولید می شود.

اینهیبین A: اینهیبین A پروتئینی است که توسط جفت و تخمدان تولید می شود.

کواد مارکر یک تست خون مادری است که مشابه با تست تریپل مارکر است (همچنین تحت عنوان AFP و کواد مارکر نیز شناخته می شود). به هر حال کواد مارکر نه تنها به دنبال یافتن مواد خاص به منظور ارزیابی این تست ها است (AFP، hCG و ا

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

اهمیت دابل مارکر در بارداری

در طول بارداری زنان باید تست های بارداری گوناگون را به دلایل مختلفی مانند موضوعات سلامتی مادر و جنین انجام دهند. هر چند ممکن است دلیل انجام این تست ها بسیار حیاتی باشد.

یکی از این تست ها تست دابل مارکراست که برای تشخیص جنین غیر نرمال به کار می رود. این تست عمدتا برای کنترل نمودن وضعیت کودک از نظر سندروم داون است. این تست قادر به تشخیص وضعیت جنین است که معمولا بعد از ۸ هفتگی به کار می رود و تا ۱۴ هفته قابل انجام هست.

دابل مارکر چگونه است؟

تست مارکر دوگانه به شما برای یافتن هر گونه مشکل کروموزومی کمک می کند. از هر ۷۰۰ تولد یک مورد از این اختلالات کرموزومی رنج می برد. این تست به  شما هرگونه ریسک مربوط به اختلالات ذهنی مانند سندروم داون،

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

تریپل مارکر

 

تریپل مارکر تحت عنوان غربالگری سه گانه، تست کترینگ یا تست بارت هم نام دارد به ارزیابی مشکلات موجود در سه ماهه دوم بارداری و طبقه بندی بیماران به صورت ریسک کم و زیاد در زمینه اختلالات کرموزومی می پردازد (و مشکلات مربوط به مجرای عصبی).

عبارت تست غربالگری چند مارکری گاهی اوقات معادل تریپل مارکر به کار می رود. این عبارت می تواند شامل تست دوگانه و سه گانه باشد (در زیر توصیف شده است)

غربالگری سه گانه به اندازه گیری سطوح سرم AFP، استریول و بتا- hCG با ۷۰ درصد حساسیت و ۵ درصد میزان مثبت کاذب می پردازد. این به عنوان یک تست تکمیلی در برخی مناطق مانند آمریکا است چنان چه غربالگری چهارگانه (که در آن اینهیبین A به پنل اضافه شده و نتیجه دارای ۸۱ درصد حساسیت و ۵ درصد میزان مثبت کاذب برای تشخیص

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری
تیر ۲۱, ۱۳۹۶

 غربالگری برای سندرم داون در سه ماهه اول بارداری

 

سندرم داون (تحت عنوان داون یا تریزومی ۲۱ شناخته شده است) یک اختلال ژنتیکی قابل درمان است که موجب مشکلات جسمی و روانی، و معلولیت می شود. به هر حال تغییرات بسیار گسترده ای در مورد چگونگی تاثیرگذاری داون بر روی مردم وجود دارد. برخی افراد به مقدار بیشتری تحت تاثیر قرار دارند در حالی که بقیه مشکلات خفیف تری دارند و قادر به داشتن زندگی نسبتا نرمالی هستند. هیچ روشی برای پیش بینی بدترین حالت ممکن که کودک ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد وجود ندارد.

پدر و مادر منتظر مشخص می کنند که آیا برای داون در طول دوران بارداری تست شوند که به آنها در زمینه تصمیم گیری کمک می نماید. در صورتی که مادر حامل کودک مبتلا به داون باشد، سپس می تواند تصمیم بگیرد ک

ارسال شده در سونوگرافی, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری