جستجو

کواد مارکر چیست؟

کواد مارکر چیست؟
تیر ۱۷, ۱۳۹۶

کواد مارکر چیست؟

کواد مارکر (گاهی اوقات اشاره به کواد مارکر AFP4 یا تریپل مارکر دارد) به صورت یک تست خونی است که به ما در مورد ریسک زیاد برای مشکلات معینی در جنین خواهد گفت. شرایطی که برای آن غربالگری صورت می گیرد مربوط به سندروم داون و تریزومی ۱۸ است که مربوط به اختلالات کرمومزومی و مشکلات مربوط به مجرای عصبی مانند اسپینا بیفدا است.

کواد مارکر در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود که معمولا بین هفته های ۱۵ و ۲۰ بارداری است. به صورت ایده آلی، تست باید در در ارتباط با تست های غربالگری سه ماهه اول بارداری باشد. این ترکیب تحت عنوان غربالگری یکپارچه یا پیگیری شناخته شده است. اما در صورتی که شما فرصت را برای غربالگری در سه ماهه اول بارداری از دست داده باشید، کواد مارکر به تنهایی می تواند هنوز به شما اطلاعات خوبی را ارائه دهد.

این تست های غربالگری به شما برای ارزیابی شانس کودکتان در زمینه داشتن بیماری های ژنتیکی مشخص و اختلالات در زمان تولد کمک می نماید. نتایج می تواند به شما برای تصمیم گیری برای داشتن آمینوسنتز، تشخیص های مربوط به تست های تهاجمی به منظور اطمینان یافتن از وضعیت کودک کمک نماید.

تست های غربالگری به ما در مورد احتمال مربوط به این که کودک شما یکی از این شرایط را داشته باشد می گوید، اما تنها تست تشخیصی مانند آمینوسنتز به ما در این مورد می گوید که آیا کودک شما در حقیقت این شرایط را دارد. در حالی که غربالگری چهارگانه هیچ ریسک و خطری برای مادر و کودک ندارد، آمینیوسنتز ریسک کمی برای به کار گرفتن نادرست و اجرای نادرست آن دارد.

چگونه من می توانم تصمیم بگیرم که تست ها برای من مناسب و خوب هستند یا خیر؟

کنگره زنان و متخصصان زنان و زایمان آمریکا اکنون پیشنهاد می دهند که زنان مربوط به هر گروه سنی نیاز به غربالگری سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری و تست های تشخیصی دارند. متخصص شما باید در مورد جنبه های مثبت و منفی مربوط به این مساله با شما صحبت کند.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، با مشاور ژنتیک یا پزشک مربوط مشاوره نمایید. اما در نهایت برای انجام تست و این که کدام بهتر است شما تصمیم می گیرید.

در ابتدا بسیاری از زنان برای غربالگری در نظر گرفته می شوند و سپس در مورد تست تشخیصی براساس نتایج اولیه تصمیم می گیرند. بقیه زنان برای تست های تشخیصی مجبور هستند (آنها ممکن است بدانند که نوزادشان در معرض خطر زیاد مشکل کروموزومی یا مشکلی قرار دارد که توسط غربالگری مشخص نمی گردد. یا این که آنها ممکن است تنها بخواهند بدانند که شرایط کودکشان چگونه است). برخی از زنان تصمیم می گیرند که هیچ تست تشخیصی و غربالگری نداشته باشند.

 

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری