جستجو

چگونه خود را برای سونوگرافی آماده کنید؟

چگونه خود را برای سونوگرافی آماده کنید؟
اسفند ۸, ۱۳۹۵

چگونه خود را برای سونوگرافی آماده کنید؟

شما باید برای آزمایش سونوگرافی از لباس های گشاد و راحت استفاده کنید. در این آزمایش لازم است که همه لباس ها و جواهرات متصل شده به منطقه مورد آزمایش را جدا کنید. ممکن است از شما خواسته شود که از روپوش برای آزمایش استفاده کنید.

آماده شدن برای هر فرآیند به نوع آزمایشی که شما دارید بستگی دارد. برای برخی از اسکن ها دکتر شما ممکن است از شما بخواهد که خوردنی یا نوشیدنی خاصی تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش مصرف نکنید. برای سایر آزمایش ها ممکن است خواسته شود که ۶ لیوان آب را در دوره های ۲ ساعته تا زمان آزمایش خود مصرف کنید تا مثانه شما به هنگام انجام اسکن پر شود.

تجهیزات سونوگرافی شبیه به چه چیزهایی هستند؟

اسکنرهای فراصوت (سونوگرافی) از یک کنسول حاوی یک کامپیوتر و یک قطعه الکترونیکی، یک نمایشگر ویدئویی و یک مبدل که برای انجام اسکن مورد استفاده قرار می گیرد تشکیل شده است، مبدل یک دستگاه کوچک دستی است که همانند یک میکروفن است و توسط یک طناب به اسکنر دستگاه متصل شده است. برخی از آزمایشات ممکن است از مبدل های مختلف با قابلیت های متفاوت در طول یک آزمایش استفاده کنند. این مبدل ها امواج صوتی با فرکانس بالا را به درون بدن فرستاده و سپس انعکاس های برگشتی از بدن را دریافت می کند. اصول این دستگاه بسیار شبیه به دستگاه های کاوشگر زیر دریایی ها است.

تصویر سونوگرافی بلافاصله در صفحه نمایش های ویدئویی که از لحاظ ظاهری شبیه به مانیتور رایانه یا تلوزیون هستند، قابل مشاهده است. این تصویر با توجه به دامنه (بلندای صدا)، فرکانس و مدت زمان لازم برای بازگشت سیگنال فراصوت از بدن بیمار و دریافت آن توسط مبدل ایجاد می شود. این تصویر همچنین به نوع ساختار بدن و ترکیب بافت بدن که صدا از طریق ان عبور می کند بستگی دارد. یک مقدار کم از ژل مخصوص بر روی پوست قرار می گیرد که به امواج صوتی اجازه می دهد که به راحتی از مبدل به منطقه مورد بررسی در داخل بدن جابه جا شود و پس از بازگشت آن به راحتی توسط مبدل دریافت شود. روش سونوگرافی یک روش بسیار عالی برای برخی از مناطق بدن است، در حالی که سایر قسمت های بدن بویژه ریه ها در آزمایشات سونوگرافی چندان مناسب نیستند.

 

منبع: مرکز تصویربرداری دکتر شاکری 

ترجمه: دکتر شاکری


کلمات کلیدی :

بهترین تصویربرداری پزشکی

بهترین تصویربرداری پزشکی تهران

بهترین رادیولوژی تهران

آدرس رادیولوژی های تهران

مراکز رادیولوژی تهران

بهترین سونوگرافی تهران

بهترین سونوگرافی ایران

بهترین سونوگرافی شمال تهران

بهترین سونوگرافی غرب تهران

بهترین سی تی آنژیو تهران

سی تی آنژیو

سونوگرافی غربالگری

ارسال شده در زنان و زایمان, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری