جستجو

هفتۀ هفتم بارداری

هفتۀ هفتم بارداری
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

هفتۀ هفتم بارداری

فهرست:

  • چه اتفاقی برای جنین می افتد
  • رحم و احساس درد
  • سونوگرافی در هفتۀ هفتم بارداری
  • علائمی که نشانه های بارداری اند
  • تست دادن در هفتۀ هفتم بارداری
  • توصیه هایی به مادران آینده
  • بارداری دوقلوها در هفتۀ هفتم

هفتۀ هفتم بارداری چندمین ماه است؟ هفتۀ هفتم به عنوان ماه دوم یا سه ماهۀ اول بارداری محسوب می شود.

 

در هفتۀ هفتم بارداری چه انتظاراتی می رود و چه اتفاقاتی می افتد.

در حال حاضر هنگام سونوگرافی ویژگی های صورت کودک قابل تشخیص است و همچنین امکان بررسی کردن چشمان کوچک، دهان و بینی وجود دارد. رشد فعال دستگاه گوارش ناشی از رشد همزمان روده کوچک و روده بزرگ است. اندازه و فعالیت مغز افزایش می یابد. بند ناف نیز در این دوره از بارداری شکل می گیرد، که دیوارۀ رحم و جنین را به هم متصل می کند.

ورید نافی سمت راست با حفظ سمت چپی آن ناپدید می شود. کودک اکنون حدود ۸ میلی متر است و ۸/۰ گرم وزن دارد. و با توجه به رشد جنین، جفت هم ضخامت قابل توجهی پیدا می کند.

جنین به دیوارۀ رحم متصل است، در حالی که در این زمان شرایط کلی رحم ضعیف شده است. یک لایۀ مخاطی محافظ که توسط رحم ایجاد شده است، از جنین در مقابل محرک های خارجی محافظت بهتر و مطمئن تری می کند. حتی اگر بدن تحت تحول قابل ملاحظه ای قرار بگیرد، با این حال در معرض علائم وخیم نخواهد بود. رنگدانه های غدد پستان در هالۀ رنگی اطراف نوک پستان تیره تر می شود.

 

اطلاعاتی که می تواند در هفتۀ هفتم بارداری مفید باشد:

  • سطوح HCG در اولین بارداری
  • وضعیت دهانۀ رحم در اولین بارداری
  • گاز و نفخ در طول بارداری

چه اتفاقی برای جنین می افتد

با این که کودک حدود هفت هفته سن دارد، با سرعت شگفت انگیزی در حال رشد است. قلب کوچک متشکل از آتریوم (دهلیز) چپ و راست، مانند یک ساعت مچی ضربان دارد. در هفتۀ هفتم پیشرفت بیشتری رخ می دهد، بنابراین قلب به یک چهارگوشه تبدیل و قوی تر می شود و مشتاقانه خون را به بقیه بدن پمپاژ می کند. در همین زمان رگ های بزرگ خونی تشکیل می شوند و سیستم های اندام داخلی بدن کودک رشد می کنند.

طول روده افزایش می یابد، در حالی که روند تشکیل رودۀ بزرگ و آپاندیس به پایان می رسد. انسولین در پانکراس شروع به تولید می شود و کانال های صفراوی در کبد تشکیل می شوند. در طول هفتۀ هفتم ریه ها، کلیه ها، لوله های برونش (نایژه) و غدد درون ریز شکل می گیرند. در این دوره از بارداری والدین آینده می توانند جنسیت کودکشان را تشخیص دهند. با این حال هنوز نتیجۀ سونوگرافی کاملاً قابل اطمینان نیست زیرا اکنون مرحلۀ اولیۀ تشکیل غدۀ جنسی جنین در تخمدان ها یا بیضه ها است. بعد از اینکه عضو تشکیل شدۀ بین پاهای کوچک رشد کند، اندام تناسلی بیشتر مشخص می شوند.

 

در هفتۀ هفتم بارداری، کودکم چطور به نظر می رسد

در هفتۀ هفتم وزن کودک از یک گرم تجاوز نمی کند. فاصلۀ استخوان دنبالچه از سر حدود ۱۳ میلی متر است که به جنین کمک می کند به موقعیت درست خود در رحم مادر دست یابد. فعالیت سلول های مغز باعث بزرگ شدن اندازۀ مغز می شود. پنج حباب در مغز شکل می گیرند که در بزرگسالان قابل تشخیص نیست و مغز به دو نیم کره تقسیم می گردد.

این رشد بطور مداوم در حال افزایش است و از سر تا اجزای صورت در حال رشد هستند. اندام های جدید قابل تشخیص اند: لاله گوش و گوش داخلی، مژه ها، رنگ بافت پوششی و شبکیه چشم. در این دوره فاصلۀ زیادی بین چشم ها وجود دارد، اما کمی بعد این فاصله کوتاه تر می شود. فرآیند تشکیل بینی، لب فوقانی و فک شروع می شود. به دلیل این فرایند، جوانه های دندان که دندانهای کودک را تشکیل خواهند داد، ظاهر می شوند و سیستم عصبی جنین به طور فعالی در حال شکل گیری و پیشرفت است.

رشد طبیعی دستهای کودک از رشد پاها سریعتر است. خمیدگی مفصل زانو و اطراف مچ شکل می گیرند. پدال های صاف بازوها در طول هفتۀ هفتم تشکیل می شوند. شانه ها و ساعد مشخص می شوند، پوست و بافت استخوانی رشد می کند. در این دوره اولین حرکات جنین شروع می شود ولی مادر در حال حاضر آنها را احساس نمی کند.

 

عکس های شکم در هفتۀ هفتم بارداری

شکم در هفته هفتم بارداری

شکم در هفته هفتم بارداری

عکسهای شکم در هفت هفته و چهار روز

در پایان هفتۀ هفتم بارداری بالاخره بند ناف جنین شکل می گیرد. که به طور مستقیم توسط عملکرد رحم و جادوی جریان خون و به دلیل تراکم جفت، بوجود می آید. جفت برای هفتۀ هفتم حاملگی کاملاً محکم شده است.

تشکیل پروتزهای مخاطی به حفاظت فعال رحم در برابر اثرات مضر عوامل خارجی در طول دوران بارداری کمک می کند. ماموریت اصلی این پروتز محافظت از رحم و ایجاد شرایط استریل برای اوست. در پایان دورۀ بارداری امکان تشخیص زمان انقباض زایمان توسط پروتز مخاطی ممکن می شود.

رحم

بدن مادر به طور کامل برای اینکوباسیون (دورۀ نهفتگی) جنین، برای انطباق با رشد سریع کودک و برای فرایند زایش، سازگار است. بزرگ شدن اندازه رحم باعث راحتی جنین در آن می شود و با این واقعیت مطابقت دارد که رشد جنین نیاز فوری به گسترش مناسب فضا برای زندگی دارد. در طول هفتۀ هفتم بارداری اندازه رحم دو برابر اندازۀ معمولی آن در شکم افزایش می یابد، مانند یک پرتقال بزرگ.

 

بارداری دوقلوها در هفتۀ هفتم بارداری

به طور معمول مادران آیندۀ دوقلوها در این دوره از بارداری (وسط سه ماهه اول) با متخصص زنان ملاقات کرده اند و موفق به ثبت نام در یک مرکز درمانی محلی شده اند. در این زمان هر کودکی حدوداً یک سانتی متر است. اکنون می توان تصاویر شبیه به دست ها و پاهایشان را دید، هرچند هنوز انگشتان تقسیم نشده اند.

شاید به نظر باور نکردنی باشد اما سطح بدن با پوست پوشیده گردیده است و به نظر می رسد لوله عصبی در حال حاضر بسته شده است و حتی یک مقدمه ای از مغز ظاهر می شود.

پوست هنوز هیچ حساسیتی ندارد و فقط یک قسمت کوچک نزدیک لبها می تواند لمس را احساس کند. اجزای صورت هنوز ایجاد نشده است، اما مکان هایی که آنجا چشم های آینده، بینی، دهان و گوش ها قرار خواهند گرفت درحال حاضر به وضوح قابل مشاهده است.

خطرناک ترین و سخت ترین مرحله بارداری تا هفتۀ دوازهم طول می کشد. هر گونه ناهنجاری به دلیل تأخیر در رشد و حتی سقط جنین ممکن است اتفاق بیفتد. ضمناً نوزادان، جنین نامیده می شوند. اگر دلیلی برای توقف بارداری باشد، ممکن است هر دو نوزاد نمیرند و آن یک نوزادی که زنده می ماند، رشد را ادامه می دهد.