جستجو

هفتۀ ششم بارداری

هفتۀ ششم بارداری
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

هفتۀ ششم بارداری

فهرست:

 • هفتۀ ششم بارداری
 • تصاویر هفتۀ ششم بارداری
 • چه علائمی ممکن است رخ دهد؟
 • تغذیه در هفتۀ ششم بارداری
 • زندگی جنسی
 • بخش مفید توصیه ها و مشاوره ها
 • بارداری چندگانه در هفتۀ ششم

هفتۀ ششم بارداری ماه چندم است؟ این دومین ماه از سه ماهۀ اول است

در هفتۀ ششم بارداری چه انتظاری می رود و چه اتفاقی برای بدنم می افتد؟

در هفتۀ ششم بارداری، سیستم عصبی جنین تقویت می شود. در انتهای مجرای عصبی، مغز شکل می گیرد. جفت جنین محکم تر می شود. همچنین بارزوها، دستها، پاها و سر هم شکل می گیرند. فضای اشباع شده از مایع آمنیوتیک تا ۳ میلی متر افزایش می یابد. چشمهای جنین هنوز رشد نکرده اند، آنها کوچک و ظریف هستند. با این حال قلب شروع به کار کرده و شبیه یک لامپ کوچک است. حالا یک دستگاه سونوگرافی خوب می تواند ضربان قلب کودک را تشخیص دهد.

احساسات زن تغییر می کند. او تحریک پذیرتر می شود (به دلیل تاثیر هورمونها)، احساس درد و خارش در نوک پستانها شروع می شود. اکنون طعم غذاها هم تغییر کرده و در واقع نسبتاً ناخوشایند شده است. بوها نامطبوع شده و بزاق بیش از اندازه زیاد شده است.

در حالی که در این شرایط بهتر است زن آرام باشد، آب بیشتری بنوشد، غذا بخورد و شرایط استرس زا دور بماند. همۀ اینها باعث کاهش بار اضافی روی سیستم گوارشی می شود. برای آرام شدن و خلاصی از استرس، زن باید تمرینات مدیتیشن را آغاز کند.

بهتر است زن باردار از بوی بد و ناخوشایند که باعث بیماری می شود، دوری کند. برای خلاصی از این پدیدۀ واقعاً ناخوشایند ممکن است شروع به تمرینات ژیمناستیک چینی کند. مصرف آب زیاد هم به خارج کردن نمک زیادی که باعث تحریک بیشتر بیماری می شود، کمک می کند.

 

اطلاعاتی که ممکن است در هفتۀ ششم بارداری مفید باشد:

 • سقط جنین به دلایل پزشکی
 • سطح HCG در اولین بارداری
 • وضعیت دهانۀ رحم در اولین بارداری

 

هفتۀ ششم بارداری

معمولاً در این مرحله است که اکثر زنان متوجه می شوند در وضعیت جدیدی هستند. به این دلیل که متوجه تغییراتی در بدن خود می شوند. بارداری واقعی می شود. مرتب به مادر آینده یادآوری می شود که باید مراقب خود و بچه اش باشد، سلامت و رشد آنها کاملاً به او بستگی دارد.

همدم اصلی همۀ زنان، سم باردرای، اغلب در این مرحله ظاهر می شود. اغلب در صبح حالت تهوع رخ می دهد. با این حال ممکن است در کل روز هم حالت تهوع ادامه یابد. برای جلوگیری از بیماری صبحگاهی لازم است یک بیسکوئیت و یک فنجای چای بنوشید. به خاطر داشته باشید که این کار را وقتی که بیدار می شوید و هنوز در رختخواب هستید باید انجام دهید.

یک زن باردار احساس ضعف و خستگی می کند. او احساس می کند قدرتش را از دست داده و ممکن است سرگیجه داشته باشد. خلق و خوی او مرتباً تغییر می کند. بعضی زنان وقتی این وضعیت احساسات آنها را تحت کنترل خود می گیرد، خوب نیستند. در نتیجه چنین زنانی بسیار دمدمی مزاج و تحریک پذیر می شوند. در این شرایط خانواده و بستگان باید بسیار صبور باشند.

زن از بوهایی که می آید، عذاب می کشد. طعم غذاها تغییر می کند و بزاق دهان بیش از حد زیاد می شود. همه اینها بخاطر کار هورمونها اتفاق می افتد. هدف هورمون ها این است که بدن زن را برای تطابق با وظیفه جدیدش تغییر دهند. گرچه زنانی هم هستند که موفق می شوند در این دوره از بارداری احساس خوبی داشته باشند. آنها حتی سم بارداری هم ندارند.

یکی دیگر از علائم مهم بارداری که کاملاً مشهود است تغییراتی است که در سینه ها اتفاق می افتد. سینه ها متورم شده، حساستر و دردناکتر می شوند. نوک سینه ها و دایرۀ اطراف آن تیره تر می شوند؛ او ممکن است احساس تیرکشیدگی خفیفی داشته باشد. وزن زن هنوز تغییر نکرده است. شکم صاف است. فقط ممکن است دور کمرش کمی پهن تر شده باشد. در بعضی موارد ممکن است فشار خون کاهش یابد و برخی مشکلات سیستم گوارشی بروز کند، مانند سوزش سردل، یبوست یا کولیت روده. از آنجایی که هورمونها تغییر کرده اند، بعضی مشکلاتی پوستی رخ می دهند. شل شدن پوست و آکنه زدن، از مواردی اند که نادر نیستند.

در این مرحله، متخصص زنان می تواند بارداری را تشخیص دهد. گرچه رحم زن هنوز از یک آلو بزرگتر نیست، می تواند به مجاری اداری به شدت فشار وارد کند. در نتیجه ادرار بیشتر از قبل اتفاق می افتد. شما نباید بترسید و این علائم را با بیماری کیستیک اشتباه بگیرید. اگر احساس درد وجود نداشته باشد، دلیل گرفتگی و تنگ شدن مثانه شما واضح بوده و همه چیز درست است.

برای حذف احتمال بارداری خارج از رحم و اطمینان از اینکه بارداری نرمال است، پزشکان به عنوان یک قاعده، زن را تحت آزمایشات تعیین سطح HCG و پروژسترون قرار می دهند. وقتی بارداری شما به طور نرمال پیش می رود، هر دو هورمون نقش مهمی بازی می کنند. پروژسترون مانع انقباضات و بالارفتن تونوس عضله ای رحم می شود. معمولاً سطح پروژسترون تا پایان دورۀ بارداری به تدریج افزایش می یابد.

هورمون HCG (گونادوتروپین جفتی) که توسط جفت تولید می شود، باید در طول سه ماهۀ اول بارداری افزایش یابد. اگر سطح این هورمون در خون کم باشد، ممکن است دکتر برایتان دارویی تجویز نماید تا بتواند بارداری را حفظ کند. علاوه بر این اگر مادر آینده در بیمارستان ثبت نام کند و تحت نظر یک متخصص زنان قرار بگیرد، او چندین آزمایش برایش تجویز می کند.

در هفتۀ ششم جفت فعالانه شروع به رشد می کند. این روند بسیار مهم است زیرا جفت برای جنین اکسیژن و مواد مغذی فراهم می آورد. همچنین در این موقع کیسۀ آب هم فعالانه شروع به رشد می کند. کیسه آب جنین را از تاثیرات مکانیکی حفظ می کند. بند ناف به تدریج شکل می گیرد. جفت به دیوارۀ رحم متصل است. تا وقتی که جفت به طور کامل بزرگ نشده باشد، وظیفۀ مهیا کردن مواد غذایی برای تخمک به عهدۀ جسم زرد است که بعداً ناپدید می شود.

اکنون سن کودک شما تنها ۴ هفته است که این دوره بسیار مهم و قابل توجه است. کودک شما هنوز یک تخمک است که شکل می گیرد و فعالانه رشد می کند. اکنون او به حرف C شباهت دارد و فقط یک بدنۀ استوانه ای شکل است با دم کوچک، که در واقع قسمت پایین ستون فقراتش است. جنین خیلی خیلی کوچک است. بدنش بلندتر از یک سانتی متر نیست.

در طول این دوره، مقدمات بازوها و پاها ظاهر می شود. آنها شبیه غده کوچک هستند. سر به شکل خاصی بوده و بافت های غضروفی برای استخوانهای آتی، تاندون ها و عضلات شروع به شکل گیری می کنند. صورت تغییر می کند، بینی، دهان، حفره های چشم و گوشها روی صورت ظاهر می شوند.

 

اینجا فرآیندی از تشکیل یک مبنا برای اندام های آیندۀ همۀ سیستم های مهم وجود دارد:

 1. سیستم گوارش (لوله روده ای رشد می کند، پایه های کبد، معده و پانکراس شکل می گیرند)؛
 2. سیستم تنفسی (ریه، نای و نایژه)
 3. سیستم گردش خون (اولین عروق خونی و بافت قلب ظاهر می شوند)
 4. سیستم ایمنی بدن (غدۀ تیموس شکل می گیرد)
 5. سیستم عصبی (لولۀ عصبی تشکیل شده و سلولهای عصبی بطور فعال تقسیم می شوند، حبابهای مغز ظاهر می شوند، آنها به عنوان نمونه های اولیه برای نیمکره راست و چپ مغز عمل می کنند)

کودک در حال حاضر سعی دارد به محرک ها واکنش نشان داده و حتی حرکت نماید. کودک به اطراف حرکت می کند. مادر هنوز نمی تواند این حرکت ها را احساس کند.

 

عکس های هفتۀ ششم بارداری

عکس شکم در هفته ششم بارداری

عکس شکم در هفته ششم بارداری

این برای زن خیلی مهم است که کاملاً مراقب و با دقت باشد زیرا هر عامل منفی نه تنها بطور قابل ملاحظه ای برای او مضر است بلکه به سلامتی کودک هم آسیب می زند. خیلی مهم است که اسید فولیک مصرف کنید. اگر می خواهید دورۀ حاملگی خود را به طور نرمال ادامه دهید، ویتامین B9 بسیار مهم بوده و برای تقسیمات سلولی جنین لازم است. علاوه بر این در فرایندهای خون سازی، تشکیل جفت و انتقال ویژگی های ارثی شرکت می کند.

زنان باردار به ندرت در این مرحله سونوگرافی می کنند، زیرا از این طریق اطلاعات زیادی بدست نمی آورند. با این حال در این مرحله پزشکان می توانند با سونوگرافی حاملگی چندگانه و صدای قلب کودک را تشخیص دهند. تشخیص جنسیت نوزاد غیرممکن است. اندام های تناسلی خارجی هنوز رشد نکرده اند و تنها یک بنیان برای آنها موجود است.

چه علائمی ممکن است رخ دهد؟

علامت آشکاری که در این مرحله از بارداری ممکن است رخ دهد درد در ناحیۀ شکم است. اگر شما گاهی اوقات درد مزمنی داشتید که با ترشحات خونی همراه بود، امکان دارد تهدیدی برای سقط باشد و باید فوراً به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. بعضی وقت ها درد ناحیه شکم به دلیل کشش عضلانی رحم اتفاق می افتد. در این موارد درد شدید نیست. اغلب آنها شبیه به دردهای بعد از فعالیت هستند. لازم نیست نگران این موارد باشید. اگر درد منظم بوده و عصرها بعد از فعالیت های فیزیکی اتفاق می افتد، بهتر است از مشاوره پزشکتان بهره مند شوید. پزشک علت درد را تشخیص داده و اقدامات احتیاطی لازم را انجام می دهد.

اکثر زنان باردار درد شدیدی را در ناحیه گودی کمر خود تجربه می کنند. اگر بارداری شما به طور نرمال پیش می رود، این دردها می توانند نتیجۀ اثرات هورمون پروژسترون و بزرگ شدن سایز رحم باشند و نیازی به درمان ندارند. آنها خود به خود از بین می روند. معمولاً تا هفتۀ بیستم هم این دردها اتفاق می افتند. در صورت وجود پاتولوژی دلایل احتمالی، ممکن است شامل حاملگی خارج رحم و عفونت هایی باشد که هم بر سیستم ادراری تاثیر می گذارند و هم ممکن است هشداری برای سقط در آینده باشند.

 

سقط جنین در هفتۀ ششم بارداری

به عنوان یک قاعده، در این مرحله از بارداری زن می داند که در مرحله حساسی قراردارد. او متوجه تاخیر قاعدگی و تغییر احساسات و خلق وخوی خود شده است. ممکن است از حالت بیماری صبحگاهی و احساس درد در سینه هایش در رنج باشد. خیلی سخت است که به تنهایی بتوانید مدت دقیق بارداری خود را تشخیص دهید. متخصص زنان بهتر می تواند آن را مشخص نماید. آنها مدت بارداری را بر اساس آخرین دورۀ قاعدگی تعیین می کنند. هفتۀ ششم بارداری از این جهت که این امکان وجود دارد که سقط جنین رخ دهد، یک دورۀ خطرناک محسوب می شود. حتی یک ناراحتی خفیف هم می تواند منجر به یک اتفاق بد شود.

 

دلایل سقط جنین:

 • سرماخوردگی، ARVI، آنژین، آنفولانزا و غیره.
 • بالا رفتن بیش از حد دمای بدن (بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد)؛
 • بلند کردن بارهای سنگین؛
 • عفونت سیستم ادراری؛
 • استرس؛
 • بیماری های مزمن و ارثی؛
 • مصرف آنتی بیوتیک ها، ترکیبات قوی و سایر داروها.

 

علائم و نشانه های سقط جنین:

 • ترشحات قهوه ای واژن؛
 • درد شدید مکرر در قسمت پایین شکم؛
 • احساس درد در ناحیه گودی کمر؛
 • احساس یخ کردن؛
 • قاعدگی.

باید بدانید که ممکن است در این دوره از بارداری، قاعدگی وجود داشته باشد. با این حال این یک مورد استثنایی است و به ندرت اتفاق می افتد. اگر زنی متوجه ترشحاتی شد که بسیار شبیه به قاعدگی بود، متخصصان توصیه می کنند که در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کند. مهم است که برای ویزیت شدن خود را به تکاپو نیاندازید اما در عین حال توصیه می شود که خود درمانی هم نکنید.

 

اقدامات پیشگیرانه در برابر سقط جنین:

 • مثبت باشید. خیلی به سقط فکر نکنید و با افکار بد مبارزه کنید. بارداری باید شما را شاد کند و احساس کنید که بر بام دنیا قرار دارید.
 • از شرایط استرسزا اجتناب کنید و از نظر عاطفی مراقب سلامتی خود باشید.
 • اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سه ماه اول بارداری بسیار پرخطر است. سیگار کشیدن ممکن است موجب سقط شده و درد زایمان را تشدید کند.
 • سعی کنید میزان نوشیدن قهوه را کاهش دهید. دو دلیل برای این کار وجود دارد. اول این که کافئین باعث افزایش سم بارداری می شود. و دوم اینکه قهوه یک نوشیدنی ادرار آور قوی است و تاثیر منفی روی معده مادر می گذارد. قهوه در جذب آهن اختلال ایجاد می کند. به عبارت دیگر اجازه نمی دهد آهن جذب بدنتان شود، درحالی که لازم است که جذب شود.
 • سم بارداری بهانه ای نیست که شما پیادروی نکنید. هر وقت که امکان پذیر است پیاده روی کرده و هوای تازه استشمام کنید.
 • هنگامی که متوجه اولین علائم بارداری شدید، به پزشک خود مراجعه کنید تا او همۀ مراحل را تحت کنترل خود نگه دارد.

تصاویر سونوگرافی هفتۀ ششم بارداری

 

عکس سونوگرافی هفته ششم

عکس سونوگرافی هفته ششم

عکس های دوقلوه ه  ادر هفتۀ ششم بارداری

عکسهای سونوگرافی دوقلو ها در هفته ششم

عکسهای سونوگرافی دوقلو ها در هفته ششم

سونوگرافی هفتۀ ششم دوقلوها

عکس سونوگرافی دوقلوها در شش هفته و چهار روز

به جز درد شکم و درد در ناحیۀ گودی کمر، زن باردار باید به ترشحات خود هم توجه کند. کوچک ترین ترشحی که مقداری خون یا لکه های صورتی داشت، باید مورد توجه او باشد. همۀ اینها نشانه هایی از سقط است. به همین دلیل توصیه می شود که حتماً به بیمارستان مراجعه کنید، به ویژه اگر متخصص زنان بگوید که این کار برای نگهداشتن کودک لازم است.

تغییر در تعادل هورمونی باعث افزایش رشد باکتری های اسید لاکتیک در واژن می شود. به همین دلیل داشتن ترشحات بدون هشدار که باید سفید، شفاف و بدون رنگ و بو باشند، طبیعی است. اگر رنگ ترشحات تغییر کند، سبز، قهوه ای یا زرد شده و بوی ناخوشایندی داشته باشند، به احتمال زیاد در بدن زن عفونتی وجود دارد.

اغلب زنان با وضعیتی که اصطلاحاً برفک شیری یا مانیلیوز نامیده می شود، مواجه می شوند. این بیماری به دلیل عفونت قارچی کاندیدا است. این برای نوزاد خطرناک نیست ولی برای مادر بسیار ناخوشایند است. از علائم این بیماری ترشحات شفاف فراوان، شبیه خرده های برفک و همچنین تورم مخاطی است که سوزش و خارش به دنبال دارد. بسیاری از زنان باردار سعی دارند خودشان با این مشکل مبارزه کنند. به هرحال باید به خاطر داشته باشید که اکثر داروهای برفک شیری در سه ماهۀ اول بارداری ممنوع هستند. شستشوی واژینال به شدت غیر قابل توصیه است.

اگر زن باردار ترشحات غیرشفاف چرکی یا مخاط چرکی داشته باشد، وضعیت ممکن است بسیار خطرناک تر گردد. این ممکن است کلسیت -عفونتی که باعث التهاب پوسته مخاطی واژن می شود- باشد. این ترشحات خاص ممکن است به دلیل محرکی ایجاد شده باشد که لازم است شناسایی شود زیرا می تواند تخمک و مایع اطراف آن را آلوده کند و موجب عوارض جدی در طول بارداری شود. اگر شما کلسیت را درمان نکنید به شکل مزمنی تبدیل می شود که عوارض آن مشخص نیست.

هرگونه بیماری بی ضرری مانند سرماخوردگی ممکن است به موجود کوچکی که در بدن مادر در حال رشد  است نفوذ کند. سه ماهۀ اول بارداری دورۀ نسبتاً سختی است زیرا مصرف اکثر داروها در این دوره به شدت ممنوع است. به همین دلیل مادر آینده باید متوجه باشد چه زمانی باردار می شود تا از سلامتی خود و کودکش مراقبت کند. این مسئولیت بزرگ اوست.

اگر چیزی نادرست باشد، هر نوع سرماخوردگی که در مراحل اولیۀ بارداری برای مادر رخ دهد، می تواند به عوارض و یا حتی خاتمۀ بارداری منجر شود. همچنین ممکن است منجر به نقص رشد جنین و سخت تر شدن دورۀ بارداری و زایمان، شود.

هرگونه دارویی که مادر آینده مصرف می کند باید توسط دکتر بررسی و تایید شود. حتی اگر آنها از نوع درمان های تجربی باشند. در شستشوی بینی با آب نمک، خوردن محصولاتی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند، یا خوردن چای زیاد، خطری وجود ندارد. باید سعی کنید که خودتان را درمان کنید. اگر دمای بدنتان بالاست، ممکن است به عوارض جدی -حتی سقط جنین- منجر شود.

 

هفتۀ ششم بارداری: راهنمای کامل رشد جنین

مصرف دارو بدون مشورت با پزشک خیلی خطرناک تر از قبل است. چنین تصمیمات بی پروایی ممکن است بیش از عفونت های ویروسی به کودکان آسیب بزند. صرف نظر از این که در مورد زنان باردار عفونت های ویروسی خطرناک و کاملاً ناخواسته می بشند، تقریباً ۸۰% زنان باردار چنین عفونت هایی را دریافت می کنند. جای هیچ تعجبی نیست، زیرا ظرفیت سیستم ایمنی زنان باردار به شدت کاهش می یابد به طوری که مادر قادر به حمل نوزاد شده و همزمان ارگانسیم او را آسیب پذیر می سازد. بنابراین بیمار شدن کاملاً معمول است و در بیشتر موارد عوارض جدی و پیچیده ای ندارد. برای جلوگیری از خطر، شما باید بیشتر در هوای تازه تنفس کنید، پیاده روی بروید، ویتامین مصرف کرده، بیشتر استراحت کنید و سعی کنید به مکان های شلوغ نروید.

افزایش دمای بدنتان همیشه به معنای بیمار شدن نیست. دمای بدن زن باردار کمی از دمای بدنش قبل از بارداری بیشتر است. ممکن است کمی از ۳۷ درجه بالاتر باشد. ممکن است این مورد به دلیل تولید فعال پروژسترون بوده یا فقط یک برافروختگی باشد. اگر دمای بالای بدنتان باعث نگرانی شده است، باید با دکترتان تماس بگیرید تا به شما کمک کند.

در هفتۀ ششم بارداری می توانید دمای پایۀ بدنتان را تحت کنترل داشته باشید، هر تغییری را در دفتر خود یادداشت کنید و یک مقیاس مشخص بسازید. اگر شما قبلاً این کار را انجام داده باشید، ممکن است اطمینان یابید که افزایش دمای بدنتان اولین علامت بارداریتان بوده است. اگر دمای بدنتان کاهش پیدا کند ممکن است نشانه ای از سقط باشد و این موضوعی است که باید نگران آن باشید.

الکل

یکی دیگر از عوامل نامطلوب برای داشتن یک دورۀ طبیعی بارداری زمانی است که مادر آینده الکل مصرف می کند. به ویژه مصرف الکل در هفتۀ ششم بارداری. صحبت کردن دربارۀ تأثیرات منفی الکل روی رشد جنین، به ندرت مفید واقع می شود. یک مادر نمی خواهد باعث ایجاد مشکلات سلامتی در کودکش، تولد یک کودک ناسالم و یا تحریک یک سقط جنین شود.

در این مورد هفتۀ ششم بارداری بسیار دورۀ سختی است، زیرا در این مرحله همه اندام ها و سیستم های کودک آینده در حال شکل گیری هستند. یکی از نتایج اثرات سمی الکل یا نیکوتین، تاخیر در رشدِ قبل از تولد است. همچنین ممکن است نیکوتین و الکل منجر به اختلالات روانی یا فیزیکی، ناهنجاری در ساخت جمجمه و بدشکلیِ ظاهری آن شوند. سیستم قلبی عروقی احتمالاً آسیب ببیند یا آسیب های جدی دیگری رخ دهد.

 

تغذیه در هفتۀ ششم بارداری

زنی که منتظر است نوزادش به دنیا بیاید بسیار مسئول نحوۀ تغذیه اش می باشد. شما باید همۀ وعده های غذایی خود را کاملاً بررسی کرده و همۀ محصولاتی که برای سلامتیتان مضر است را حذف کنید. لیستی از این محصولات شامل غذاهای دودی و شور، سس های تند و ادویه های اسیدی، کنسروها، چای و قهوۀ غلیظ می شود. لازم است که غذاهای سرخ شده را با غذاهای آبپز یا بخارپز عوض کنید. اگر نمی توانید تمام این محصولات را به طور کامل حذف کنید، باید مقدارشان را به حداقل برسانید.

پنیر و سایر محصولات لبنی، آجیل، میوه ها، سبزیجات، ماهی، محصولات سبز و گوشت بدون چربی برای مادر آینده بسیار مفید هستند. این محصولات تمام ویتامین ها و ریزمغذی هایی را که برای رشد نرمال کودک لازم است، به بدنتان می رساند. این حقیقت را فراموش نکنید که در هفتۀ ششم بارداری بنیان ها و همۀ سیستم های مهم و اندام های داخلی کودکتان در حال رشد هستند.

اغلب پزشکان مولتی ویتامین های اضافی تجویز می کنند. این مولتی ویتامین ها شامل تمام ویتامین هایی می شود که برای رشد کودک و مادر لازم است. بعضی زنان وقتی احساس گرسنگی شدیدی دارند، شروع به خوردن دو وعده غذا می کنند. این روش اشتباه است. شما و کودکتان نیاز به کالری اضافی ندارید. شما باید از روش تغذیۀ مداوم استفاده کنید، به این ترتیب نه پرخوری می کنید و نه از گرسنگی رنج می برید.

 

زندگی جنسی

در زندگی هر زوجی اینکه منتظر آمدن کودک خود هستند موضوع بسیار مهمی است.  بسیاری از زوج ها نگران می شوند و از خودشان می پرسند: “آیا داشتن رابطۀ جنسی در هفتۀ ششم بارداری ایمن است؟ آیا ما باید تا وقتی که لازم است آن را کنار بگذاریم؟”

متخصصان زنان و زایمان قاطعانه به یک نظر در این مورد اشاره می کنند. اگر تناقضی وجود نداشته باشد و رابطۀ جنسی باعث ناراحتی نشود، پس داشتن رابطه کاملاً خوب است.  اگر بارداری به آرامی پیش می رود، ممکن نیست آسیبی به کودک برسد. به این معنی که اگر زن احساس خوبی دارد، هیچ دردی تجربه نمی کند و هیچ  ترشح خونی ندارد، با احتمال سقط روبرو نمی شود. به طور کلی اگر او هیچ مشکل سلامتی دیگری ندارد، داشتن رابطه مشکلی ایجاد نمی کند.

اینکه رابطۀ جنسی شادی و رضایت به همراه دارد بسیار مهم است. شما نباید از آسیب رسیدن به کودکتان بترسید. او با دیواره های رحم و کیسۀ آب محافظت می شود. ورودی رحم با یک بست مخاطی پوشیده شده است. انقباضاتی که هنگام ارگاسم در رحم اتفاق می افتد، تأثیر بدی روی کودک نمی گذارد. به احتمال زیاد این به یک ژیمناستیک آمادگی برای ماهیچه های رحم تبدیل می شود.

 

یک بخش مفید مشاوره

هفتۀ ششم تنها شروع بارداری ست و در برابر کل دورۀ بارداری به نظر خیلی کوتاه است. با این حال این دوره نه تنها برای مادر، بلکه برای کودک هم بسیار مهم است. لازم است که مادر آینده مولتی ویتامین مصرف کند که مهمترین عنصر آن هم اسید فولیک است.

 

توصیه هایی به زنان

این خیلی مهم است در هفتۀ ششم بارداری در مرکز درمانی ثبت نام کنید و تحت نظارت یک دکتر باشید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید، بهتر است. دکتر تمام اطلاعات و نتایج آزمایشات شما را یادداشت می کند و تغییراتی که در نمودار پزشکی شما اتفاق می افتد را بررسی می کند.

دکتر آزمایشاتی را برایتان تجویز نموده و پزشکان دیگری که لازم است به آنها مراجعه کنید به شما معرفی می کند. بی ثباتی در کار غدۀ تیروئید در طول بارداری می تواند کاملاً خطرناک باشد. هنگامی که هورمون ها به شدت کاهش یا افزایش پیدا کنند می توانند به سقط منجر شده و یا در مغز کودک تأثیرات منفی داشته باشند.

با خویشاوندان و اعضای خانواده خود صحبت کنید. از آنها بخواهید که شما را عصبی نکرده و از هر راهی که می توانند به شما کمک کنند. این خیلی مهم است که شما احساس امنیت و محبت کنید. تغذیه ناسالم نظیر نوشیدن الکل و سیگار کشیدن را ترک کنید. ویتامین مصرف کنید، آبمیوه تازه بنوشید، از خوردن محصولات ناشناخته و عجیب دوری کنید. برای کاهش سم بارداری، لازم است محصولاتی که بوی ناخوشایند دارند را حذف کنید و همۀ مواردی که بوی قوی دارند را کنار بگذارید. مناسب با آب و هوا لباس بپوشید، از جاهای شلوغ و پر و سر و صدا دوری کرده و سعی کنید در هوای تازه تنفس و پیاده روی بیشتری داشته باشید.

 

 

بارداری چند گانه در هفتۀ ششم

اگر قاعدگی زن منظم بوده باشد، بنابراین پس از پایان هفتۀ ششم بارداری، زن می داند که باید انتظار بارداری داشته باشد. در این زمان، قاعدگی دو هفته تأخیر داشته است.

در طول این دوره رشد نوزدان با گذشت هر روز ادامه می یابد. اگر شما تحت بررسی سونوگرافی قرار بگیرید، می توانید حفره های چشم را ببنید که در حال شکل گیری هستند. پزشکان همیشه صدای قلب کودک را به مادرش نشان می دهند. او این لحظه را در تمام طول زندگی به خاطر خواهد داشت. همچنین در این مرحله شکل گیری دو دست و دو پا، شبیه به شکل گیری فلیپر (باله های شنا) است.

در اکثر موارد بررسی سونوگرافی در این مرحله از هفتۀ ششم می تواند حاملگی چندگانه را تشخیص دهد. دکتر همچنین می تواند مشخص کند که دوقلوهای شما از چه نوعی هستند: حاملگی مونوکوریونیک (از یک جفت) یا حاملگی دی کوریونیک (از دو جفت متفاوت).

در این مرحله ممکن است اولین علائم سم باردرای را تجربه کنید. برخلاف بارداری معمولی، در مورد حاملگی چندگانه این علائم بسیار واضح تر خواهد بود. دورۀ حاملگی چندگانه به خودی خود سخت تر خواهد بود. در عوض زن بعد از تحمل سختی ها پاداش دو برابر خواهد گرفت.

 

کلمات کلیدی :

سونوگرافی هفته ششم بارداری