هفته چهاردهم بارداری
هفته چهاردهم بارداری
اسفند ۶, ۱۳۹۷
هفته شانزدهم بارداری
هفته شانزدهم بارداری
اسفند ۱۹, ۱۳۹۷
نمایش همه

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری چندمین ماه بارداری است؟ ماه چهارم یا سه ماهه دوم است.

فهرست
 • در هفته پانزدهم بارداری چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • تغییرات در شکل شکم
 • درد در ناحیه شکم
 • سونوگرافی در هفته پانزدهم بارداری
 • زندگی زناشویی در این دوره
 • سرماخوردگی بارداری در این دوره
 • خطرات در هفته پانزدهم بارداری

آنچه در هفته پانزدهم بارداری انتظار می رود

در هفته پانزدهم بارداری سیستم قلبی- عروقی کودک به سرعت در حال رشد است، شما حتی می توانید رگ های خونی را مشاهده کنید. پوست شفاف جنین رنگ قرمز یا صورتی پیدا می کند. رنگدانه های رنگ مو شروع به ظاهر شدن می کنند. قلب قادر به پمپ ۲۰ لیتر خون در روز است.

روده ها شروع به فعالیت کرده اند و صفرای ترشح شده از کبد را گرفته و سپس مدفوع تولید می شود. کلیه ها به خوبی عمل می کنند و جنین اغلب در مایع آمنیوتیک ادرار می کند. مایع آمنیوتیک در طول بارداری به اندازه کافی تمیز می شود تا کودک در رحم مادر احساس راحتی داشته باشد.

اغلب زنان باردار در این مرحله تعجب می کنند که چرا خطی قهوه ای بین ناف و پایین شکم وجود دارد. این پدیدۀ عجیب مربوط به تغییرات هورمونی و ترشح رنگدانه ها می شود. زمانی که کودک متولد می شود و بدن بهبود یافته و به حالت آشنای قبلی برمی گردد، این خط ناپدید می شود، بنابراین دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

در طول بارداری نباید به شکم فشار بیاورید، این برای رشد بیشتر کودک بسیار مضر است. لباس های مخصوص بارداری بخرید. مغازه های مدرن لباس های زیبایی حتی برای زنانی که شکم بزرگی دارند ارائه می دهند. از خودتان مراقبت کنید، لباس های شل و راحت بپوشید. با استفاده از سونوگرافی و فن آوری های مدرن، می توانید تاریخ دقیق تولد نوزاد خود را بدانید.

در هفته پانزدهم بارداری چه اتفاقی برای نوزاد می افتد

این مرحله بسیار ویژه است، زیرا بسیاری از اندام های مهم جنین شروع به رشد می کنند. سیستم عصبی مرکزی در حال توسعه است و در آینده باید تمام بدن را کنترل کند. روند رشد لایۀ رویی مغز و تقسیم سلول های عصبی یک ماه طول می کشد. بنابراین در طول بارداری باید با آرامش و با دقت با خود رفتار کنید.

پرزهای چشایی در حال حاضر شکل گرفته اند؛ جنین هم اکنون می توان طعم غذای مادر را به وضوح تشخیص دهد. اگر جنین پسر باشد در این هنگام شروع به تولید هورمون مردانه یعنی تستوسترون می کند.

قلب نوزاد خون را (۲۸ لیتر در روز) به اطراف بدن پمپ می کند. کیسه صفرا شروع به تولید صفرا می کند و اولین مدفوع را تشکیل می شود. کلیه ها به خوبی ادرار تولید می کنند. مایع آمنیوتیک که کودک در آن ادرار می کند به طور مداوم تمیز می شود. روند تنفس جنین در حال پیشرفت است.

در هفته پانزدهم ریه ها از طریق بلعیدن و تف کردن آب رشد می کنند. تمام عضلات کودک هم فعالانه در حال رشد هستند. حنجره در حال حاضر باز شده است و تارهای صوتی شکل گرفته اند.

مطالعه بیشتر

استخوان های کودک رشد کرده و شروع به سفت شدن می کنند. کودک حرکاتش را آغاز می کند، می چرخد و ضربه می زند، مشت خود را باز و بسته می کند، که به رشد فعال مفاصل و ماهیچه ها کمک می کند. عضلات شامل چند لایه هستند اما شفاف بوده و رگ های خونی هنوز قابل مشاهده اند. موها شروع به رشد و ضخیم شدن می کنند. ابروها و مژه ها شکل می گیرند و نمایان می شوند.

اندام های مختلف جنین شکل و اندازه استاندار خود را بدست می آورند. اکنون بیشتر شبیه به انسان به نظر می رسد. بر خلاف مرحله بدوی جنین، اکنون پاهای او بلندتر از دستانش است. انگشتان و گوش ها تشکیل شده اند و شکل خاصی گرفته اند. در هفته پانزدهم وزن کودک حدوداً ۷۰ گرم (۵/۲ اونس) است و قد او به ۱۰ سانتی متر (۴ اینچ) می رسد. رحم مادر آینده برای رشد و احساس راحتی کودک فضای کافی دارد.

تغییرات شکل شکم

اندازۀ نوزاد در حال رشد افزایش می یابد و شکم زن باردار نیز بزرگتر می شود. برخی مادران تغییر شکل شکم را حتی چند ماه بعد از لقاح احساس می کنند اما بعضی دیگر شکم بزرگی ندارند و فقط دور کمرشان کمی افزایش یافته است.

در هفته پانزدهم شکم سریع شروع به رشد می کند. تغییر دیگری که در شکم رخ می دهد، پدیدار شدن خطی قهوه ای است که از ناف به سمت پایین کشیده شده است. این پدیده عجیب و ترسناک نیست. کاملا طبیعی است. بعد از تولد نوزاد ناپدید می شود.

درد شکم

با توجه به رشد رحم بیشتر زنان احساس درد و گرفتگی در شکم دارند. یکی از دلایل درد کشیدگی عضلات رحم است.

درد کاملا قابل تحمل است و احساس ناخوشایندی ایجاد نمی کند، برای مادر و کودک بی خطر است و نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارد. در مواقعی که درد شکم با خونریزی و درد کمر و انقباض ها همراه شد باید با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم جدی را نباید نادیده بگیرید زیرا ممکن است نشان از سقط جنین و زایمان زودرس باشد که برای جنین و در برخی موارد حتی برای زندگی مادر هم بسیار خطرناک است. مهمترین چیز این است که فوراً به بیمارستان بروید یا با اورژانس تماس بگیرید تا از عواقب جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

اگر علائمی مانند درد پشت یا درد گودی کمر، ادرار دردناک و درجه حرارت بالای بدن که پایین نمی آید، را دارید ملاقات با پزشک خود را به تعویق نیندازید. این علائم نشان می دهد مادر بیماری کلیوی (پیلونفریت) دارد که بسیار جدی بوده و روی کودک تأثیر می گذارد.

درد استخوان

بعضی مادران مبتلا به درد استخوان دنبالچه هستند (tailbone). این مسئله دلایل مختلفی دارد، ممکن است به دلیل درد عصب یا تغییر در اندام های داخلی باشد و همچنین می تواند به دلیل فشار رحم به استخوان دنبالچه باشد. این درد طبیعی است، سعی کنید از نشستن های طولانی بخصوص در صندلی های نرم خودداری کنید. قرار گرفتن در حالات خاص به ویژه حالت گربه، می تواند درد را تسکین دهد. مادران باردار برای حمایت از کمر می توانند از کمربند حاملگی استفاده کنند. در مورد آن با دکتر خود مشورت کنید. اگر بعد از زایمان درد استخوان دنبالچه داشتید به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر این کمربند بارداری از ایجاد علائم کششی جلوگیری می کند. کمربندهایی وجود دارد که می توانید هم در حین بارداری و هم پس از زایمان برای شکل دادن به شکم خود از آن ها استفاده کنید.

در هفته پانزدهم بارداری ممکن است سردرد هم رخ دهد. اگر دستورالعمل ذیل کمک نکرد، تنها به عنوان آخرین راه حل، شما می توانید یک قرص پاراستامول مصرف کنید. به علت ممنوعیت مصرف دارو در دوران بارداری این روش را امتحان کنید: به آرامی بیرون از خانه قدم بزنید و از محیط و آب و هوا لذت ببرید، سپس یک فنجان چای با چیزی خوشمزه بخورید. دوش گرفتن را فراموش نکنید و راحت استراحت کنید. سردرد خودبخود خوب می شود.

سونوگرافی در هفته پانزدهم

در این مدت شما چند اسکن سونوگرافی انجام داده اید. بنابراین شما می توانید تغییرات رشد جنین و اندازه آن را با اولین سونوگرافی مشاهده کنید. پدر و مادر بی تاب هم اکنون می توانند از جنسیت کودک خود آگاه شوند. در طول سونوگرافی شما می توانید کوچکترین حرکت کودک را در صفحه نمایش تماشا کنید.

در صورت درخواست می توانید یک عکس فوری گرفته یا حتی از حرکات جنین در رحم فیلم بگیرید. در هفته پانزدهم بارداری قلب کودک در هر دقیقه تقریبا ۱۵۰ ضربه دارد و ۲۸ لیتر خون را پمپاژ می کند.

سونوگرافی هفته پانزدهم
سونوگرافی هفته پانزدهم

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چهاردهم بارداری

سونوگرافی هفته پانزدهم
سونوگرافی هفته پانزدهم
سونوگرافی پسر هفته پانزدهم
سونوگرافی پسر هفته پانزدهم
سونوگرافی دختر هفته پانزدهم
سونوگرافی دختر هفته پانزدهم

احساسات جدید

نیازی به ترسیدن از خون دماغ نیست. ممکن است در این مرحله از بارداری خون دماغ شدن رخ دهد، احساس خوبی نیست اما این نشانه نیازی به درمان ندارد و می توان آن را مانند گرفتگی بینی تحمل کرد اگرچه این اتفاق می تواند زن باردار را آشفته کند. برخی زنان ممکن است در طول بارداری لکه های بزرگ قهوه ای یا زرد داشته باشند که بعد از تولد کودک ناپدید می شوند، فقط باید کمی صبر کنید. نوک پستان ها به دلیل ترشح ملانین تیره تر می شوند.

کلسیم برای رشد کودک ضروری است و تمام ذخیرۀ کلسیم در بدن مادر، صرف رشد جنین می شود. ممکن است ناخن های زن باردار بشکند، در پاهایش گرفتگی ایجاد شده و حتی دندانهایش خراب شوند. کمبود کلسیم تأثیر بدی روی زن باردار دارد، بنابراین شما باید اقدامات لازم برای پیشگیری از آن را انجام دهید: ویتامین های غنی از کلسیم مصرف کنید و غذاهایی که این ماده را دارند بخورید.

حواس پرتی، فراموشی و تمرکز ضعیف از علائم بسیار مکرر در هفته پانزدهم بارداری است. بنابراین توصیه می شود سستی نکنید و تا جایی که امکان دارد به زندگی فعال ادامه دهید. این بدان معنا نیست که توصیه دکتر خود را نادیده بگیرید، اما اگر هیچ مانعی وجود ندارد شما نباید تمام دوران بارداری را در وضعیت سستی و ناتوانی بگذرانید.

زندگی زناشویی در این مدت

اگر هیچگونه مانع و خطری برای نوزاد وجود نداشته باشد، رابطه جنسی در هفته پانزدهم بارداری ممنوع نیست و حتی در بعضی موارد مفید هم هست. فعالیت جنسی باعث ترشح هورمون خوشبختی (اندروفین ها) می شود که در احساسات مادر تأثیر مثبتی می گذارد. احساسات مثبت مادر به کودک منتقل می شود و جنین حتی خلق و خوی مادر را در رحم احساس می کند.

رابطه جنسی برای عضلات رحم نیز مفید است. با این حال هنگام مقاربت باید بسیار مراقب باشید، سعی کنید از حالت های شدید جلوگیری کنید. در طول دوران بارداری رابطه جنسی ناهنجار توصیه نمی شود، بهتر است رابطه آرام و معتدلی را انتخاب کنید.

خونریزی و لکه بینی

خونریزی نشان می دهد که لازم است برای مدتی از رابطه جنسی اجتناب کنید و اجازه دهید بدنتان استراحت کند. در صورت خونریزی ناگهانی بلافاصله به دکتر مراجعه کنید، او علت دقیق را تشخیص می دهد و به جلوگیری از آن کمک می کند.

خونریزی در این مدت الزاماً به معنی تهدید سقط نیست. دلایل زیادی برای آن وجود دارد. ممکن است علت آن آسیب شکم یا دهانه رحم باشد. فرسایش دهانه رحم با پارگی رگهای خونی شروع شده و خونریزی آغاز می شود. غیرممکن است خودتان بتوانید علت آن را تشخیص دهید.

ترشحات در هفته پانزدهم بارداری

اگر بعد از خونریزی، ترشحات قهوه ای یا کرمی ظاهر شد باید با دکتر خود مشورت کنید.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر شما باید یک آزمایش اسمیر برای عفونت داشته باشید:

 1. ترشحات بوی ماهی بسیار تند و ناراحت کننده ای داشته باشند؛
 2. ترشحات بافت ناهمگون داشته باشند، مانند تکه های پنیر بصورت ناهموار؛
 3. ترشحات چرکی زرد یا سبز باشند؛
 4. لکه های قابل مشاهده روی لباس زیر ظاهر شوند؛
 5. ترشحات با سوزش غیرقابل تحمل در ناحیه تناسلی همراه باشند یا درد ناخوشایند هنگام ادرار، تب و تورم اندام تناسلی بروز کنند.

دمای بدن در هفته پانزدهم

بر خلاف سه ماهه اول دمای بدن در هفته پانزدهم افزایش نمی یابد. با این حال مواردی از افزایش دما وجود دارد، بویژه در هنگام شب دمای بدن بالاتر از حد نرمال است. دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، اگر علائم دیگری ندارید این کاملا نرمال است. اگر دمای بدنتان بیشتر از ۳۸ درجه شد باید با دکترتان مشورت کنید.

این غیرطبیعی بوده و بعلاوه برای کودک بسیار خطرناک است. در چنین مواردی باید قرص پاراستامول یا داروهای دیگری مصرف کنید. زیاد از داروها استفاده نکنید زیرا در چنین شرایطی برای کودکتان مضر هستند. تب به داشتن بیماری های عفونی مختلف اشاره می کند. ممکن است آنفولانزا یا التهاب کلیه و غیره باشد.

سرماخوردگی بارداری در این مدت

زن باردار باید مراقب باشد که سرمانخورد. این بیماری تأثیر منفی روی کودک می گذارد. هر بیماری ویروسی همراه با تب برای جفت مخرب است. داروهای ضد ویروسی برای بارداری مناسب نیستند بنابراین انتخاب درمان مناسب بسیار مشکل است.

زن باردار نباید خود درمانی کند، اگر متوجه علائم سرماخوردگی شدید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید. او می تواند درمان مناسبی تجویز کند که به جنین آسیب نرسد. اگر بیمار شدید خودتان را مجبور به کار کردن نکنید، شما به استراحت و خواب منظم نیاز دارید. نوشیدن مقدار زیادی مایعات و خوردن غذاهای سبک حالتان را خوب می کند. ویتامین را فراموش نکنید. اگر گلو درد دارید با دم کردۀ گیاهانی مانند بابونه یا مریم گلی گلو را شستشو دهید.

همچنین می توانید از محلول نمک یا جوش شیرین استفاده کنید. اگر سرفه دارید اما دمای بدنتان نرمال است می توانید از بخور استفاده کنید و بدن خود را ماساژ دهید. روغن درخت چای برای درمان آبریزش بینی در بارداری مفید است. اگر حساسیت دارید استفاده نکنید. در هفته پانزدهم بارداری جفت می تواند از کودک در برابر بسیاری از بیماری های ویروسی و سایر عوامل ناخوشایند، محافظت کند.

الکل در هفته پانزدهم بارداری

اینکه جفت در هفته پانزدهم از کودک در برابر عوامل خارجی محافظت می کند به این معنا نیست که اگر مادر الکل بنوشد، جفت می تواند کودک را نجات دهد. الکل به طور مستقیم به کودک می رسد و آسیب بزرگی به بدن او وارد می کند. نوشیدن الکل در طول بارداری ممنوع است.

اغلب اتفاق می افتد که زن باردار بخواهد از هر نوع نوشیدنی الکلی بنوشد، این نشان می دهد که بدن او کمبود پروتئین دارد. با این حال به این معنی نیست که شما نیاز به نوشیدن الکل دارید، بلکه باید آنرا با خوردن محصولاتی مانند گوشت بدون چربی یا آجیل که سرشار از پروتئین هستند، جایگزین کنید. به محض اینکه ذخیره پروتئین بدن پر شود، شما دیگر نمی خواهید الکل بنوشید.

تغذیه صحیح و سالم

تغذیه مناسب در دوران بارداری تأثیر بسیار مهمی در زن و کودک دارد. کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها برای رشد مناسب جنین ضروری هستند. رژیم غذایی متنوع در طول بارداری لازم و ضروری است و باید شامل میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی، غلات، تخم مرغ و گوشت باشد.

چربی های گیاهی سرشار از ویتامین E هستند که برای تقویت جفت بسیار مفید می باشند. روغن های گیاهی بخرید و به اضافه کردن آنها به وعده های غذایی خود عادت کنید. دانه ها و آجیل ها برای سلامتی شما مفید هستند. پروتئین مهم ترین ماده است؛ باید مقدار زیادی از آن بخورید.

استفاده از گوشت در رژیم غذایی زن باردار بسیار مهم است. زن باردار باید بطور معمول روزی دویست گرم گوشت بخورد، به طور مثال هر روز می توانید ماهی بخورید.

وضعیت رحم

پزشک در طول سونوگرافی رحم را ارزیابی می کند. به طور نرمال عضله رحم (میومتریوم) باید ۵/۲ سانتی متر (۱ اینچ) ضخامت داشته باشد. در این مدت می توانید رحم را از روی شکم لمس کنید. اکنون رحم بین استخوان دنبالچه و ناف قرار دارد.

غربالگری در هفته پانزدهم بارداری

این دوره، غربالگری سه ماهه دوم است. غربالگری دوم بین هفته های پانزدهم و بیست و دوم بارداری انجام می شود و می تواند درصد احتمال معلولیت داشتن کودک را مشخص کند، معلولیت هایی مانند سندرم داون یا نقص لوله عصبی. اسکن ویژه سونوگرافی و آزمایشات تعیین شده می توانند ریسک را مشخص کنند اما تشخیص خاصی صورت نمی گیرد.

غربالگری در این مرحله دقیق تر انجام می شود، زیرا شامل سه آزمایش است. آزمایش استریول غیر کونژوگه، آزمایش عمومی hCG و AFP. بنابراین بعضی از پزشکان اولین غربالگری را انجام نمی دهند. حالت ۱:۳۵۰ در هنگام غربالگری بسیار نامطلوب است. برای تأیید بالا بودن احتمال خطر باید آزمایش های دیگری انجام شود. زن می تواند از انجام این روش امتناع کند زیر قادر به ارائه نتایج دقیق نیست.

نتایج آزمایش

شما باید انجام آزمایشات را شروع کنید و آنها را دیرتر از هفته پانزدهم انجام ندهید. آزمایش سه گانه نام اصلی این آزمایش در این دوره است. به طول معمول در هفته پانزدهم بارداری سطح هورمون hCG به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اگر سطح hCG بیش از حد بالا یا پایین باشد نرمال نیست. این ممکن است به دلیل سن نامناسب بارداری باشد. در صورت ترشحات غیرطبیعی لازم است بلافاصله تست اسمیر بر روی عفونت انجام شود.

شما نباید وقتی را که دکتر برای انجام آزمایشات برایتان تعیین کرده است را از دست بدهید. انواع مختلف آزمایشات ادرار برای نظارت بر بارداری ضروری است. شما باید برای محفوظ ماندن به توصیه دکتر گوش دهید.

در طول رشد مداوم نوزاد در رحم، شکم نیز مرتب بزرگتر می شود و پیدا کردن حالت مناسب برای خوابیدن در شب که برای زن و جنین راحت باشد سخت است. یک قانون وجود داردکه شما باید به سمت چپ بخوابید.

خطرات در این دوره بارداری

 • مشکلات کلیه یا غدد آدرنال، زنانی که منتظر فرزند پسر هستند را نگران می کند. این مشکل به این معنی است که تستوسترون تولید می شود. شما باید این موضوع را به دکتر خود بگویید و او درمانی را برای بیماری کلیه مشخص می کند.
 • آزمایش مناسب و ایمن برای این مرحله شامل آزمایش ترکیب مایع آمنیوتیک می شود. این آزمایش برای زنانی که بیماری های ژنتیکی دارند یا بطور جداگانه توسط دکتر معین می شوند، تجویز می شود.
 • رینیت بارداری یکی از مشکلات بارداری است که شامل احتقان بینی در هفته پنجم می شود.
 • لکه های قهوه ای روی پوست را می پوشاند، اما بعد از تولد نوزاد از بین می رود.

برای جلوگیری از مشکلات در طول بارداری چگونه رفتار کنیم

 • به پوست شکم توجه کنید. پماد مناسب ضد کشیدگی پوست بخرید تا از بروز آن جلوگیری کنید. فراموش نکنید که به طور منظم از آن استفاده کنید. در غیر این صورت بعد از زایمان به راحتی نمی توانید از آنها خلاص شوید و عاقبت خوشی به همراه ندارد.
 • دندان یکی از عوامل اصلی است که بر سلامت کل بدن تأثیر می گذارد. از آنها مراقبت بیشتری بکنید. درمان پوسیدگی ها را شروع کنید.
 • بهتر است به پهلو و ترجیحاً به سمت چپ بخوابید. یک حالت راحت برای خود و کودک انتخاب کنید، برای راحتی بیشتر می توانید از بالش استفاده کنید.

هفته پانزدهم بارداری دوقلوها

در هفته پانزدهم هر یک از دوقلو ها حدود ۶۰ گرم (۲ اونس) وزن و تقریباً ۱۰ سانتی متر (۴ اینچ) طول دارند. در این دوره آنها با انجام حرکات تنفسی، با دهان بسته، ریه های خود را تعلیم می دهند. آنها عضلات مسئول تنفس را پرورش می دهند اما آب به ریه ها نمی رسد. هر یک از نوزادان در داخل رحم اصطلاحاً در وضعیت جنینی قرار دارند. با این حال آنها فضای کافی برای حرکات آزادانه دارند. زنانی که دوقلو باردار هستند نسبت به زنانی که یک نوزاد باردارند، شکم بزرگتری دارند. مادر هنوز حرکات آنها را متوجه نمی شود اگرچه دوقلوها با دیگر کودکان در اندازه و رشد متفاوت نیستند.

دوقلو ها در این مرحله هنوز بسیار لاغر هستند. اندام کوچک آنها با موی لانوگو پوشیده شده است. نوزادان می توانند در بینی خود چین بیاندازند و اخم کنند. حرکات آنها هماهنگ شده و اندام ها با بدن متناسب می شوند. در طول این هفته آنها مکیدن را یاد می گیرند، می توانند شست خود یا بند ناف را بمکند. آنها رژیم روزانۀ منحصر به فردی دارند. اساساً بچه ها در هر ساعت، یکبار می خوابند و بیدار می شوند. چروک پوست با یک روغن پنیری شکل پوشیده شده است که از غدد ترشح می شود. این لایه کودک را از قرارگرفتن در معرض رطوبت حفظ می کند و راه خروج او را هنگام زایمان آسان می کند.

سونوگرافی دوقلو هفته پانزدهم
سونوگرافی دوقلو هفته پانزدهم

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial