هفته شانزدهم بارداری
هفته شانزدهم بارداری
اسفند ۱۹, ۱۳۹۷
آیا غربالگری دوم ضروری است
آیا غربالگری دوم ضروری است
فروردین ۷, ۱۳۹۸
نمایش همه

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری ، چندمین ماه بارداری است؟ هفته هفدهم، ماه چهارم یا سه ماهه دوم بارداری است.

فهرست
 • چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • رحم و شکم
 • عکس شکم در هفته هفدهم
 • سونوگرافی و آزمایشات تشخیصی
 • درد و ترشحات
 • بخش های مشاوره ای مفید
 • بارداری دوقلوها در هفته هفدهم

آنچه در هفته هفدهم بارداری انتظار داریم

هفته هفدهم بارداری، چهارمین ماه از دوره مادر شدن شماست. معمولاً این دوره، با وجود این حقیقت که ظاهر شما به دلیل رشد کودکتان، به شکل قابل توجهی تغییر می کند، یکی از دلپذیرترین دوره ها است. اجازه بدهید تا بیشتر در مورد جزئیات آن چه که در طی این دوره در انتظار شما و فرزندتان است، بپردازیم.

چه اتفاقی برای کودک می افتد

کودک در هفته هفدهم بارداری در کجا قرار گرفته است؟ در هفته هفدهم بارداری ، وزن جنین بیشتر می شود و رشد می کند. اینک به طور متوسط، وزن کودک ۱۳۵ گرم و قد او ۱۲ سانتیمتر است. بدن جنین به تدریج مهیای تولد می گردد و چربی هایی را ذخیره می کند که مسئولیت گرم نگه داشتن کودکتان را بر عهده دارد. اختلالات متابولیکی و سوءتغذیه مادر ممکن است باعث شود این بافت چربی نوزاد به درستی شکل نگیرد.

با وجود ذخیره چربی، هنوز پوست کودک بسیار نازک و حساس است. چرب کننده محافظ کرمی رقیق اولیه در حال ظاهر شدن است. اولین موها در قسمت سر و بدن جنین شروع به رشد می کنند. همچنین، چهره اش ویژگی های اصلی ژنتیکی اش را می گیرد.

اینک، چشم های کودک عملا شکل گرفته اند و او قادر است نور و صدا را از هم تشخیص می دهد. البته هنوز کودک توان تجزیه و تحلیل صداها را به طور کامل ندارد، ولی در این زمان می تواند صدای مادر را تشخیص و به یاد بیاورد. همچنین، از فریاد بلند، صدای تند و تیز و موسیقی سنگین برآشفته می گردد و با صدای مادر یا پدر، موسیقی ملایم و یا فقط صداهای طبیعت، آرام می گیرد. اگر در تاریکی یک منبع نور به شکم بتابد، می توانید چرخش کودک را در این مسیر احساس کنید.

مطالعه بیشتر

در این زمان جنین تولید اینترفرون و ایمنوگلوبولین خود را آغاز می نماید. این بدین معنی است که سیستم دفاعی بدن شروع به فعالیت می کند که بتواند در زمان بیماری مادر، از او در برابر عفونت محافظت نماید (هنوز به اندازه جفت مطمئن نیست).

حرکات جنین واضح تر، هماهنگ شده تر و فعال می گردد. کودک به شکل فعالی دست و پای خود را حرکت می دهد، خم و راست می کند، می چرخاند، صورتش را لمس می کند و حتی انگشتش را می مکد. این حرکات می تواند در بررسی های سونوگرافی جنین دیده شوند.

از این دوره دیگر مادر می تواند حرکات جنین و ضربه زدن هایش را احساس کند. البته اگر در هفته هفدهم بارداری هستید و هنوز حرکت جنین را احساس نمی کنید، نگران نشوید؛ زیرا این قضیه به عواملی نظیر اندازه شکم، اولین تجربه بارداری، وزن شما (مادران لاغرتر، حرکات جنین را بیشتر و پیشتر از دیگران احساس می کنند) و آستانه حساسیت فردی بستگی دارد.

استخوان های جنین در حال قوی تر شدن هستند و بنیان دندان های شیری با پوشش نسج استخوانی شروع به شکل گیری می کند. در طی این دوره، جنین به شکل فعالی از کلسیم بدن مادر بهره می برد. کلیه های جنین به صورت کامل شکل گرفته اند، موقعیت طبیعی خود را پیدا نموده اند و در متابولیسم ایفای نقش می نمایند. همچنین، غده فوق کلیوی نیز فعالیتش را آغاز نموده است و هورمون های مورد نیاز بدن کودک را تولید می کند. سیستم های عصبی و غدد درون ریز نیز به شکل قابل توجهی فعال گردیده اند.

جنین در هفته هفدهم بارداری
جنین در هفته هفدهم بارداری

رحم و شکم

درهفته هفدهم بارداری جفت شما سنگین تر می شود و به حدود ۵۰۰ گرم می رسد و غلظت آن افزایش می یابد. با توجه به رشد کودکتان، حجم رحم نیز به سرعت گسترش می یابد، مقدار مایع آمنیوتیک افزایش یافته و دیواره رحم بسیار ضخیم تر می گردد. به دلیل این که مسیر رشد رحم تغییر یافته و در حال حاضر به صورت عمودی رشد می کند، احتمال دارد مقداری احساس ناراحتی کنید.

در حقیقت این احساس ناراحتی ناشی از فشار حاصل از رشد رحم بر اندام های داخلی دیگر بدن (به ویژه روده ها) است که آنها را به کنار و بالا حرکت می دهد. این حرکت ها و فشارها گاهی اوقات باعث ایجاد مشکل در بلع غذا از طریق مری و هضم غذا می گردند و در نتیجه عوارضی نظیر سوزش معده، باد گلو، نفخ و تکرر ادرار رخ می دهد. در این زمان احتمال بروز اولین کشیدگی در کناره های شکم وجود دارد.

در هفته هفدهم بارداری شکمتان به شکل قابل توجهی گرد شده و به سمت جلو ورم کرده است. البته اگر هنوز رشد چندانی نداشته است، نگران نباشید؛ رشد شکم به محل قرارگیری جنین نیز بستگی دارد که ممکن است در پشت دیواره رحم و یا در پایین قرار گرفته باشد. همچنین، شکل شکم شما به این که اولین تجربه بارداری خود را سپری می کنید و یا هم اینک دارای چند فرزند دیگر می باشید، نیز وابسته است. شکل شکم در مادرانی که اولین بارداری را تجربه می نمایند، گرد و مرکز آن ناف است، اما مادرانی که پیش از این دارای فرزند شده اند، ممکن است شکم کمی خارج از قسمت مرکزی رشد کند.

شرایط عمومی بدن و سلامتی

در طی هفته هفدهم بارداری باید با دقت از بدنتان محافظت کنید. از کارهای سخت فیزیکی، خستگی، قرارگیری در دما و فشار بالا (توجه کنید که مسافرت هوایی نیز فقط با اجازه پزشک صورت پذیرد)، گرفتگی عضلانی و شرایط پر استرس اجتناب نمایید. به تمام علائم بدنی خود توجه کنید زیرا حالت اضطراری را هشدار می دهند. در این زمان، فشار کاری قلب، کلیه ها و سیستم گردش خون افزایش یافته است.

به دلیل این حقیقت که در شکم شما اتفاقات بسیار مهمی برای شما و فرزندتان رخ می دهد، می توانید احساسات مختلف بسیاری را تجربه کنید. پوست روی شکم به دلیل افزایش حجم، خشک تر و سخت تر می گردد. شاید بگویید دوست دارید بر روی شکمتان بخوابید، اما متاسفانه در مدت زمان بارداری نباید این کار را انجام دهید. علاوه بر این که با خوابیدن بر روی شکم باعث ناراحتی معده خود می شود، این کار به رحم شما نیز فشار وارد می نماید. همچنین خوابیدن به پشت نیز از سوی کارشناسان به علت این که ممکن است وزن رحمتان به رگ ها فشار بیاورد و مانع از دسترسی کودکتان به اکسیژن گردد، مورد تایید نمی باشد. بهترین روش استراحت برای شما و کودکتان خوابیدن به پهلو است. برای راحتی بیشتر نیز می توانید یک بالش را بین زانوهایتان بگذارید.

افزایش فعالیت غده تیروئید برای تولید بیشتر هورمون ها در طول این دوره، باعث ایجاد عوارضی نظیر تپش قلب، خستگی، عرق کردن و گاهی بی خوابی می گردد. اگر از این قضیه غفلت شود و با کمبود کلسیم همراه گردد، باعث تشنج می گردد. با مصرف مکمل های کلسیم، رژیم غذایی همراه با مواد مغذی غنی از کلسیم و در معرض آفتاب قرار نگرفتن طولانی مدت، می توان از بروز این حالت جلوگیری نمود.

مطالعه بیشتر

با افزایش حجم رحم در هفته هفدهم بارداری ممکن است دچار تکرر ادرار گردید که اگر همراه با احساس سوزش، درد و یا گرفتگی نباشد، همه چیز خوب است. توجه داشته باشید که ترشحات واژن در این ایام افزایش می یابد، اما اگر رنگ و بوی آن تغییری نکرده است دلیلی برای نگانی وجود ندارد.

اینک باز هم با افزایش وزن مواجه می گردید و اضافه وزن شما به ۲٫۵ تا ۳ کیلوگرم می رسد، اما این مقدار میانگین معمول اوقات است. افزایش وزن در هر فردی متفاوت است و به شرایط فیزیکی بارداری، وراثت، ویژگی های فردی، اندازه جنین و میزان مایع آمنیوتیک بستگی دارد. همچنین ممکن است به علت افزایش رگ های خونی در جفت که تغذیه جنین را برعهده دارد، دچار تپش قلب شوید.

اگر دایره دور نوک پستان شما بزرگ تر شده است، برآمدگی های کوچک روشنی بر روی آن به وجود آمده است و همچنین رگ هایی آبی رنگ بر روی پستان مشاهده می کنید، نگران نشوید، زیرا این علائم نشان گر آن است که سینه های شما در حال آماده شدن برای تولید شیر می باشند. در این دوران گاهی ممکن است علائم مسمومیت گذشته، همراه با تورم و حالت تهوع بروز پیدا کند.

سونوگرافی و آزمایشات تشخیصی

در هفته هفدهم بارداری پزشک غربالگری دوم را تجویز می کند که در این زمان پاتولوژی بیماری و حتی از بین رفتن جنین را تشخیص می دهد. علاوه بر غربالگری، آزمایشات شیمیایی خون نیز برای سطح کوریونیک گنادوتروپین انسانی، تجزیه و تحلیل آلفا فیتوپروتئین یا AFP (برای تشخیص نقص جنین) و استریول آزاد (که تصویری کلی از سلامت کودک را نشان می دهد) تجویز می گردد. نتایج این آنالیزها به صورت اعدادی خاص به طور کامل ارزیابی می گردد.

در کنار سونوگرافی، ضربان قلب جنین و فعالیت آن، اندازه قلب جنین، بررسی ناهنجاری های رشد رحم و وضعیت مایع آمنیوتیک نیز کنترل می گردد. تحت شرایط خاصی جنسیت کودک را نیز می توان مشخص نمود.

سونوگرافی هفته هفدهم
سونوگرافی هفته هفدهم

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته هفدهم بارداری

سونوگرافی پسر هفته هفدهم
سونوگرافی پسر هفته هفدهم
سونوگرافی دختر هفته هفدهم
سونوگرافی دختر هفته هفدهم

توصیه های مربوط به تغذیه

همان گونه که پیش از این گفتیم، جنین در طول هفته هفدهم بارداری به شدت از کلسیم بدن مادر بهره می برد. کمبود عنصر در بدن مادر نه تنها منجر به انحراف (و یا ناکافی بودن) رشد جنین می گردد، بلکه باعث مشکلات سلامتی (اختلال در عملکرد غدد پاراتیروئید) نیز می گردد. بنابراین، لازم است مواد مغذی حاوی کلسیم در رژیم غذایی افزایش یابد (بیشترین کلسیم در محصولات لبنی نیست، بلکه بادام، کنجد و ساقه کرفس است).

در رژیم غذایی مادر باید محصولاتی نظیر جگر گاو، جگر ماهی کاد، ماهی و غذاهای دریایی، میوه ها و سبزیجات فصلی و همچنین محصولات حاوی فیبر قرار بگیرد. شاید لازم به یادآوری نباشد که یک زن باردار نیاز به رعایت محدودیت های غذایی خاصی دارد: تا حد امکان از خوردن غذاهای تند و چرب، نوشیدن قهوه غلیظ (با جایگزین نمودن دمنوش کاسنی یا شیرکاکائو به جای آن) و نوشیدنی های گازدار (با جایگزین نمودن آبمیوه های طبیعی و نوشیدنی های سالم) باید اجتناب نمایید. استفاده محصولاتی را که باعث حساسیت های شدید می گردند را به شوخی نگیرید. بهتر است وعده های غذایی را بیشتر کنید و روزی پنج الی شش وعده ولی با مقادیر کم نوش جان کنید.

ارتباط جنسی در هفته هفدهم بارداری

اگر از نظر پزشکی مانعی وجود نداشته باشد، می توانید بدون نگرانی از آسیب رسیدن به جنین، رابطه جنسی داشته باشید. اگر همسران به دقت به نیازها و خواسته های یکدیگر گوش دهند، رابطه جنسی هم برای آنها سرگرم کننده است و هم برای جنین سودمند خواهد بود.

اندورفین‌ها یا مسکن های طبیعی که در طی رابطه جنسی منتشر می گردند، نه تنها برای مادر مفید است، بلکه برای کودک نیز باعث ایجاد احساسات مثبت می شوند. ماساژ دیوارهای واژینال در طول رابطه جنسی از پارگی و ترک خوردن آن محافظت می نماید. موانع زیادی نیز ممکن است برای رابطه جنسی وجود داشته باشد که رایج ترین آنها عبارتند از: خطر سقط جنین، هیپرتونیسیتی رحم، عفونت ادراری.

ترشحات

در هفته هفدهم بارداری ترشحات باید متوسط، روشن و دارای اندکی بوی تند (به علت فعالیت حیاتی باکتری اسید لاکتیک) باشد. اگر رنگ، بو و یا شدت ترشحات تغییر نماید (سبز کم رنگ، بوی فاسد شدن، بافت لخته ای که می تواند همراه احساس خارش یا درد در واژن باشد)، باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا می تواند نشانه یک وضعیت خطرناک باشد.

درد در هفته هفدهم بارداری

به علت افزایش حجم رحم و سازگار شدن با بدن ممکن است دردی در شکم احساس نکنید (البته دردی که بیش از دردهای دوران قاعدگی دارید). طبیعت درد می تواند مختلف باشد. در اغلب موارد، دردها خطر عوارضی را ایجاد نمی نمایند. در اینجا ممکن است دردی در ناحیه کمر و دنبالچه وجود داشته باشد که همراه با افزایش حجم رحم رخ می دهد. اگر احساس درد دارید باید آرام باشید و کمی بخوابید، اما اگر درد در دراز مدت باقی ماند و یا مشخصه و شدت آن تغییر کرد، باید برای مشورت به پزشک مراجعه نمایید.

سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

سقط جنین، کلمه ای وحشتناک برای برخی زنان در هفته هفدهم بارداری است. خونریزی، درد در ناحیه شکم، آمبولانس و بستری شدن در بیمارستان و متعاقب آن، کورتاژ. همه این موارد با هم می توانند منجر به یک آسیب روانی گردند و زن را درون یک افسردگی عمیق فرو ببرند.

نشانه های سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

نشانه های سقط جنین در دوره بارداری می توانند متفاوت باشند. چگونه شروع این فرایند را تشخیص دهیم؟ در اینجا ویژگی های اصلی را مطرح می نماییم.

رایج ترین نشانه های سقط جنین:

 • درد کشیدن در شکم. این نشانه در واقع هشداری است که بیمار جهت مشاوره پزشکی مراجعه نماید. علائم دیگری ممکن است وجود نداشته باشد و یا بعدها ظاهر گردد.
 • احساس ضعف. در این حالت ممکن است به نظر برسد تخمک از رحم جدا می گردد. این احساس ممکن است همانند ضعف در دوران قاعدگی و لکه بینی باشد. در برخی موارد، می توانید ترشحاتی شبیه دوره اول قاعدگی پس از لقاح داشته باشید.
 • اسپاسم ها و درد واضح. درد شدید همراه با خونریزی و گرفتگی نشان گر شروع فرایند سقط جنین است. با توجه به مطالعات بالینی، در پنجاه درصد موارد، این علائم نشانه این است که جنین مرده است، این در حالی است که ممانعت زن از انجام مراقبت های پزشکی، ممکن است عواقب شدیدی برای سلامتیش در پی داشته باشد.
 • خونریزی. ۹۵% از زنانی که در دوران بارداری برای مراقبت های پزشکی مراجعه می کنند دارای خونریزی با شدت های متفاوت هستند. ۵۰% از بیماران سقط جنین را با خونریزی شروع می کنند و به بارداریشان خاتمه می دهند.

وضعیتی متفاوت نیز ممکن است رخ دهد: زن هیچ نشانه ای از سقط جنین را ندارد، در حالی که آزمایش سونوگرافی نشان دهنده مرگ جنین است.

دلایل سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

امروزه متخصصین چندین علت سقط جنین را در شرایط مختلف بارداری شناسایی نموده اند.

از جمله رایج ترین دلایل سقط جنین به این شرح است:

 • اختلالات ژنتیکی در جنین
 • ناهنجاری های سطوح هورمونی در مادر
 • دلایل ناشی از ایمنی
 • STD (بیماری آمیزشی جنسی)
 • شیوه زندگی غیرطبیعی و ناسالم
 • استرس و فشار عصبی

پیشگیری از سقط جنین

بسیاری از زنان از آن چه باید انجام دهند تا در بارداری اول و بارداری های پس از آن دچار سقط جنین نشوند، می پرسند. چه اقداماتی برای جلوگیری از سقط جنین باید انجام داد؟ توصیه متخصصین رعایت شیوه سالم زندگی و حساب شده است. همچنین، انجام معاینات اولیه برای تشخیص و پیشگیری از آسیب های احتمالی و اقدامات لازم برای درمان آنها، پیش از عمل لقاح نیز توصیه می گردد. ممکن است یک زن چند ماهی را برای آماده سازی بدنش جهت بارداری صرف کند. گیاهان دارویی، قرص ها و دیگر اشکال پزشکی در ترکیب با درمان های لازم می توانند به این امر کمک نمایند.

پیشگیری از سقط جنین
پیشگیری از سقط جنین

هفته هفدهم بارداری: مراقب رشد کودکتان باشید

علائم هشدار دهنده یا مواردی که لازم است بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

 • در قسمت اولیه ترشحات واژینال اگر به صورت خون قهوه ای یا لکه بینی باشد، بدون در نظر داشتن شدت آن، باید برای آمبولانس تماس بگیرید. ترشحات سبز رنگ، چرکین و عفونی، فوم مانند و یا لخته ای نه تنها می توانند نشانه ای از برفک (همراه تکرار شونده برای زنان باردار) باشند، بلکه ممکن است نشانه عفونت های جدی تر مجاری ادراری و دستگاه تناسلی نظیر کلامیدیا، تریکومونیازیس و یا دیگر بیماری ها باشند. این عفونت ها به رحم و جنین سرایت می کنند و باعث بیماری های شدید و ضایعات اندام درونی جنین می گردند.
 • سرگیجه شدید همراه با از دست دادن هوشیاری نیز از دیگر مواردی است که باید با پزشک تماس گرفته شود. سوزش و ناراحتی در هنگام دفع ادرار را نادیده نگیرید، زیرا این یکی از نشانه های التهاب مثانه (سیستیت) و پیلونفریت است.
 • تار شدن ناگهانی دید، سیاهی رفتن چشم، نقطه بینی و یا دو بینی، همراه با افزایش فشار خون یا سردردهای شدید که بیش از سه ساعت طول می کشد؛ این ها نشانه های پری-اکلامپسیا است. وجود این موارد در بسیاری از اوقات باعث نارسایی اکسیژن و مواد مغذی از طریق خون به جنین می شود که ممکن است منجر به اختلال در رشد و یا حتی خاتمه بارداری گردد.

موارد بیشتر:

 • اگر پریشانی و اضطراب ناشناخته ای را تجربه می کنید و یا احساس خوبی ندارید، بهتر است از مشاوره با یک متخصص بهره بگیرید. به دلیل این که تغییرات در بدنتان به اندازه کافی سریع اتفاق می افتد، همیشه نمی توانید بلافاصله وضعیت طبیعی سلامتی را از شروع یک بیماری متمایز کنید. حالت تهوع و استفراغ شدید نه تنها از نشانه های مسمومیت تکراری است، بلکه می تواند نشانه ای از بیماری های جدی تری باشد.
 • در صورت بروز درد شدید در پشت و شکم، منتظر نباشید تا این درد خود به خود برطرف گردد، زیرا ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد. به یاد داشته باشید که نه تنها در قبال خودتان بلکه برای کودکتان نیز مسئول هستید، پس بلافاصله به پزشک مراجعه کنید یا با آمبولانس تماس بگیرید.
 • انواع بیماری های ویروسی و عفونی یا درمان نشده ای که ممکن است باعث پایان بارداری شوند، می توانند بر روی پاها خودشان را نشان بدهند. اگر متوجه نشانه هایی از ورم پا شدید، مراجعه به پزشک را به تاخیر نیاندازید.

بخش های مفید مشاوره

۱- بدون در نظر گرفتن داروها و مشورت با پزشک، از ویتامین ها استفاده نکنید.

۲- برای خلاصی از سوزش معده می توانید نیم ساعت قبل از غذا حدود ۱۰۰ میلی لیتر آب معدنی بدون گاز جوشانده بنوشید. عصاره دانه کتان، بلغور جو دوسر و ژله نیز کمک های بسیار خوبی هستند. همچنین، می توانید صبح هنگام و با معده خالی، نصف لیوان آب سیب زمینی تازه بنوشید. از نوشیدن نوشیدنی های گازدار برای رفع سوزش معده اجتناب نمایید، زیرا باعث تشکیل گازهای اضافی می گردند و ناراحتی و افزایش سوزش معده را در پی دارند.

۳- سعی کنید در هوای تازه پیاده روی کنید، زیرا گردش خون را بهتر و میزان اکسیژن آن را به حد اشباع می رساند. می توانید آفتاب بگیرید اما به میزان محدود و در صبح، این کار باعث می شود ویتامین D بدن تامین گردد. توجه کنید که در گرمای زیاد، به هنگام گرفتگی و بعد از ساعات ۱۱ صبح توصیه نمی شود که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرید.

۴- توصیه می شود از مناطقی که در آن سیگار می کشند، دور بمانید. حتی دود سیگار دیگران می تواند آسیب قابل ملاحظه ای به بدن شما وارد کند و بر رشد جنین تاثیر منفی بگذارد.

بیشتر بخوانید

۵- برای برطرف نمودن خونریزی لثه ها (به علت افزایش قابل توجه خون در این مناطق از بدن مادران آینده)، از دهان شویه و یا دمنوش های گیاهی نظیر برگ گردو بهره ببرید. اگر دچار بی خوابی هستید، می توانید چای با طعم نعنا یا لیمو بنوشید.

۶- برای جلوگیری و یا کاهش دفعات بروز علائم کشیدگی می توانید از کرم های ویژه کشیدگی مغذی و خوردن غذاهای سرشار از ویتامین E کمک بگیرید.

این دوره برای مادر و جنین بسیار مهم است. اینک برقراری ارتباط دو جانبه بین مادر و کودکش آغاز شده است. باید احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید و به کودکتان گوش دهید. برایش آواز بخوانید، داستان سرایی کنید، به موسیقی کلاسیک یا صدای طبیعت گوش دهید و فقط با او صحبت کنید. سعی کنید از خودتان و کودکتان در برابر احساسات و عواطف منفی محافظت کنید. حاملگی زیباترین اتفاقی است که می تواند برای یک زن اتفاق بیفتد، هر لحظه از آن را قدر بدانید.

هفته هفدهم بارداری دوقلوها

هنگام بارداری دوقلوها و در هفته هفدهم، شکم به میزان قابل توجهی برجسته شده است. این امر باعث ایجاد ناراحتی های خاصی می گردد. شب هنگام برای یافتن یک حالت راحت با خود کلنجار می روید. هنوز فعالیت حرکتی برایتان دشوار است. سعی کنید شرایطی را ایجاد کنید که بیشترین راحتی را داشته باشید. بالش هایی را در پشت خود قرار دهید تا از بار ستون فقرات کاسته شود. به پهلوی چپ بخوابید؛ این عمل موجب می شود خون رسانی به جفت بهبود یابد.

در هفته هفدهم، فوندوس (انتهای رحم) در سطح ناف قرار گرفته است. در این هنگام در بسیاری از زنان باردار، نواری تیره در خط میانی شکم قابل مشاهده می شود. این نوار پس از تولد کودک از بین می رود، پس نگران نشوید. شکل ظاهری شما تحت تاثیر هورمون ها تغییر می کند، سینه ها بزرگ می شوند. ظهور نشانه های کشیدگی بیشتر به نظر می رسد. برای جلوگیری از این مورد، لباس زیر زنانه ویژه زنان باردار بخرید و فراموش نکنید که هر روز از کرم مخصوص جهت علائم کشیدگی استفاده کنید.

بیشتر ببینید

در سه ماهه دوم، اشتها افزایش می یابد و برایتان مراقبت از خود سخت تر خواهد شد. بیش از حد غذا نخورید، تنها غذاهای سالم و خوشمزه ای را که برای کودکانتان مفید است، بخورید. به یاد داشته باشید که مادران دوقلوها سریع تر از زنان باردار تک جنینی در حال افزایش وزن هستند.

کودکان شما اینک حدود ۱۰۰ گرم وزن دارند و قدشان فقط ۱۲ سانتیمتر است. آنها توانایی شنیدن صداهای مختلف را پیدا نموده اند. اکنون بهترین زمان صحبت کردن با دوقلوهایتان است.  برایشان داستان تعریف کنید، آواز بخوانید، با صدای بلند کتاب بخوانید و حتی در رحم اجازه دهید کودکانتان از صدایتان بهره ببرند. همچنین دوره های آماده سازی برای آماده سازی زایمان را فراموش نکنید.

سونوگرافی دوقلو هفته هفدهم
سونوگرافی دوقلو هفته هفدهم

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial