آیا غربالگری دوم ضروری است
آیا غربالگری دوم ضروری است
فروردین ۷, ۱۳۹۸
هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری
فروردین ۲۶, ۱۳۹۸
نمایش همه

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم چندمین ماه بارداری است؟ ماه پنجم یا سه ماهه دوم است.

فهرست
 • چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • احساسات و شکم
 • سونوگرافی هفته هجدهم بارداری
 • ظهور درد و ترشحات
 • تغذیه زنان باردار
 • خطرات و توصیه ها هفته هجدهم بارداری
 • بارداری دوقلوها در هفته هجدهم بارداری

آنچه در هفته هجدهم بارداری انتظار می رود

بارداری طولانی ترین زمان انتظار در زندگی هر زنی است و هفته هجدهم بارداری در مقابل آن کوتاه است اما در این دوره در رحم زن یک انسان کوچک شکل می گیرد. او به سرعت رشد می کند تا هرچه سریع تر وارد دنیای ما شود. اگر دقت کنید ۱۸ هفته تقریبا نیمی از کل زمانی است که برای دیدن معجزه باید منتظر باشید.

در حال حاضر مفاصل کودک و بافت استخوانی او قوی تر می شوند، بنابراین انگشتان می توانند خم شوند. در طول این دوره کودک صدای مادر را تشخیص می دهد، به آنچه از دنیای بیرون می شنود واکنش نشان می دهد و گاهی حتی سراسیمه می شود.

اگر کودک ترسیده است باید او را آرام کنید، با او صحبت کرده و برایش قصه بگویید، شکمتان را نوازش کنید. او شما را احساس می کند و می فهمد که مادرش اینجاست و می تواند از او دفاع کند.

در طول این دوره تنها چیزی که وجود دارد این است که رحم شما بدنتان را تغییر می دهد. و این باعث می شود نتوانید راحت بخوابید، بنابراین سعی کنید حالت خود را بهبود دهید، برای راحتی خود به پهلوبخوابید یا یک بالش بین پاها قرار دهید. از این کار نترسید، به راحتی شما کمک می کند.

هفته هجدهم بارداری شروع سه ماهه دوم است، در این دوره زن کودک خود را احساس می کند، او قوی تر فشار می آورد، زن آن را به عنوان بوسه ای که کودک به مادرش می دهد می پذیرد و با صبر و شکیبایی فوق العاده منتظر بچه و شنیدن اولین صدایش است.

 

چه اتفاقی می افتد و کودک شبیه چیست؟

در این دوره جنین به سرعت رشد می کند، او دست و پا دارد، اندام های تولیدی تشکیل شده اند، حتی اثر انگشت منحصر به فردی دارد.

بافت چربی و مغز، سیستم ایمنی و تمام اجزای لازم برای مبارزه با ویروس های مختلف و عفونت هایی که وارد بدن مادر می شود، رشد می کنند.

کودک به نوری که از شکم مادر عبور می کند واکنش نشان می دهد، هرچند چشمانش هنوز بسته اند. بچه به خوبی صداها را تشخیص می دهد بنابراین این بهترین زمان برای صحبت کردن، کتاب خواندن و آواز خواندن است. بهتر است پدر هم این کار را انجام دهد حتی زمانی که مادر خواب است.

مقدمات و اساس دندان های اصلی که زیر دندان های شیری پنهان هستند تشکیل می شود. کودک یاد می گیرد چگونه آب آمنیوتیک را فرو برد که بیشتر آن از کلیه ها عبور کرده و بصورت ادرار خارج می شود. مایع آمنیوتیک که به بزرگراه مواد غذایی تبدیل می شود بر رشد سیستم غذایی کودک تأثیر می گذارد.

قد بچه ۱۴ سانتی متر و وزن آن حدوداً ۲۰۰ گرم است. در هفته هجدهم کودک آزادانه دست و پایش را حرکت می دهد، هیچ چیز مزاحم او نیست، و نتیجه آن رشد سیستم ماهیچه ای و رشد مغز کودک است. کودک زندگی فعالی را در شکم می گذراند اما به سادگی شما آن را احساس نمی کنید.

 

احساسات و علائم

در هفته هشتم بارداری کودک رفتار فعالی در شکم دارد و احساسات جدیدی را در زن ایجاد می کند. اغلب زنان حرکات بچه را احساس نمی کنند و در مورد آن نگرانند. به زبان ساده زمان آن هنوز نرسیده است یا شما متوجه فشار و حرکات جنین نشده اید.

گاهی از فشاری که گازها بر ستون فقرات می آورند سردرگم می شویم. به طور کلی فشارهای بدی که زن احساس می کند از افزایش وزن است و زن های لاغر و آنهایی که بارداری دومشان است کاملا همه چیز را احساس می کنند.

به محض اینکه احساس فشار کردید به تکرار آن ها توجه کنید، کودک باید ۴-۸ بار در ساعت به شما علامت بدهد و اگر کودک خیلی فعال باشد احتمالاً اکسیژن کافی ندارد.

نگران نباشید، مهمترین چیز در این دوره این است که زمان بیشتری را در هوای تازه صرف کنید، بیشتر و عمق تر نفس بکشید، حتی می توانید در کلاس یوگا که برای زنان باردار برگزار می شود، ثبت نام کنید تا آنها به شما طرز صحیح تنفس را آموزش دهند. در هنگام زایمان این آموزش ها برای شما مفید خواهند بود، همچنین لازم است بتوانید به درستی نفس بکشید تا هنگام زایمان اکسیژن کافی به کودک برسد.

 

شکم

در این دوره نمی توانید شکم خود را کسی پنهان کنید زیرا به طور قابل توجهی رشد کرده است. مردم در اطراف شما شروع به توجه کردن به شکم گردتان می کنند. طرز عجیبِ راه رفتن زن، مردم را یاد غاز می اندازد. بنابراین بار سنگینی روی ستون فقرات است و برای اجتناب از آن لازم است لباس های مناسب بارداری بپوشید که شکمتان را نگهداشته و به آن فشار نیاورد.

رحم

هنگامی که در هفته هجدهم بارداری از احساس کردن کودکتان لذت می برید رحم به ۵/۲ سانتی متر پایین تر از ناف رسیده است، بنابراین می توانید فشارهای وارد بر ناف را احساس کنید. شما می توانید افزایش اندازه رحم را حس کنید.

برای شروع کف دستتان را دو انگشت پایین تر از ناف قرار دهید، این فوندوس رحم است و ظاهری شبیه به ملون کوچک دارد. در ابتدا شما بطور مداوم آن را احساس می کنید، رحم به سادگی در یک ساعت بزرگتر می شود.

 

علائم سقط در هفته هجدهم بارداری

تهدید سقط در هفته هجدهم خونریزی واژینال است که در چند روز یا چند هفته اتفاق می افتد. خون از دست رفته می تواند خیلی زیاد باشد. اگر خونریزی شروع شود مشورت کردن به موقع با دکتر بسیار مهم است. با گذشت زمان، هنگامی که بارداری در بدن مادر پیشرفت می کند، تولید خون برای تغذیه کودک افزایش می یابد.

از دست دادن ناگهانی مقدار معینی از این خون و گاهی اوقات درد شدید ممکن است باعث سقط جنین شود. تهدید توقف بارداری می تواند به سقط منجر شود، اگر علائم به موقع متوقف شود و به دکتر مراجعه کنید بارداری می تواند با موفقیت حفظ شود.

همچنین علائم سقط شامل گرفتگی لگن و درد شکم یا پشت می شود. با ظهور این علائم زن باید به دکتر مراجعه کند. علامت دیگر سقط ترشح لخته خون و توده خاکستری رنگ از واژن است. نتیجه گیری: سقط ممکن است تا هفته بیست و دوم بارداری خطرناک باشد. اگر چیز نامعلوم و مشکوکی برایتان وجود دارد باید به دکتر مراجعه کنید.

سونوگرافی

سونوگرافی دوم در دورۀ بین هفته هجدهم تا بیست و دوم انجام می گیرد. این سونو، سونوگرافی آنومالی (سلامت یا تفصیلی) نامیده میشود و شامل بررسی تک تک اندام و اعضای جنین به طور کامل است تا از سلامت او اطمینان حاصل شود. در این سونوگرافی آنها کودک را از سر تا پا بررسی می کنند. جنین برای هر نقصی معاینه می شود، مانند سندرم داون و بیماری های قلبی. تمام بدن اندازه گیری می شود و بخش هایی که بیشتر احتمال نقص و ناهنجاری دارند مورد بررسی قرار می گیرند.

اگر هر مشکلی به موقع تشخیص داده شود در اکثر مواقع قابل درمان است. و بالاخره شما می توانید از جنسیت کودکتان آگاه شوید، عکسی از او داشته باشید و به صدای قلبش گوش دهید. بعد از سونوگرافی دوم زن می فهمد که زیر قلب خود فرزند کوچک آینده اش را حمل می کند.

تصاویر سونوگرافی هفته هجدهم

سونوگرافی آنومالی هفته هجدهم
سونوگرافی آنومالی هفته هجدهم

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته هجدهم بارداری

سونوگرافی پسر هفته هجدهم
سونوگرافی پسر هفته هجدهم
سونوگرافی دختر هفته هجدهم
سونوگرافی دختر هفته هجدهم

انجام آزمایشات

بطور کلی آنها آزمایش ادرار را برای آگاهی از کار کلیه ها و آزمایش خون را برای تعیین سطح هموگلوبین خون انجام می دهند زیرا با کودک مرتبط است. اگر سطح هموگلوبین پایین باشد، جنین اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

آزمایش زنان باردار شامل تعیین سطح هورمون گنادوتروپین کوریون انسان (HCG) در بدن می شود. این آزمایشات اغلب به آزمایش سه گانه معروف است، زیرا شامل بررسی AFP (آلفا- فتوپروتئین) و NE (استریول غیرکونژوگه) می شود. با انجام این آزمایشات به آگاهی بیشتری دست می یابیم، البته با این نتایج نمی توان نظر قطعی اعلام کرد و به آزمایشات بیشتری برای تشخیص سندرم داون نیاز است.

 

ظهور درد

در برخی زنان اولین حرکات کودک بسیار دردناک است، در کمر و پهلو احساس درد می کنند و احساس ناخوشایندی در شکم دارند. تغییراتی که در بدن رخ می دهند هرچند کوچک باشند اما بطور کامل زن و نحوه زندگی اش را تحت تاثیر قرار می دهند، لباس هایش، رفتارش و بسیاری چیزهای دیگر را در او تغییر می دهند. اکنون زن می تواند از باند مخصوص بارداری استفاده کند که وزن و باری که روی ستون فقرات هست را کاهش دهد و همچنین درد را کم کند.

زن باید ورزش های مخصوص زنان باردار را انجام دهد تا عضلات کمرش قوی شوند اما بعد از آن باید استراحت کند. گرفتگی و کشش و درد در کمر می تواند به دلیل مشکلات دفع ادرار و عفونتی که بر اثر سرمای زیاد در دستگاه ادراری ایجاد شده است، باشد. بنابراین بسیار مهم است که لباس گرم بپوشید و به سلامتی خود توجه کنید.

هر درد شکمی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. درد پهلو نشان دهنده تنش عضلانی و کشیدگی دیواره شکمی در اثر رشد سریع رحم است. اما در مورد دردی که با ترشحات قرمز رنگ همراه باشد لازم است با اورژانس تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید زیرا ممکن است نشانه سقط باشد. اگر اقدامات به موقع صورت گیرند این امکان وجود دارد که جنین حفظ شود.

 

ترشحات

زن باردار در این دوره ترشحاتی مشابه قبل دارد، با رنگ روشن و یکنواخت و بدون بو. حفظ بهداشت در زنان باردار فرقی با زنان دیگر ندارد. اگر خارش و سوزش و بوی خاصی احساس نمی کنید لازم نیست نگران باشید. افزایش ترشحات نیز نرمال است و در بسیاری از زنان در این شرایط اتفاق می افتد.

اگر ترشحات به صورت توده های چرکی و پنیری شکل شد، باید نگران شوید و به دکتر مراجعه کنید زیرا به احتمال زیاد عفونت یا برفک است. بهتر در مراجعه به پزشک تاخیر نکنید و بدانیدکه برفک قابل درمان است. اگر بعد از مقاربت خونریزی داشتید ممکن است به دلیل فرسایش دهانه رحم یا پایین قرارگرفتن جفت باشد.

 

تغذیه در زنان باردار

تغذیه یکی از جزئیات مهم در زندگی انسان و همچنین در زنان باردار است. در هفته هجدهم و در کل دوره بارداری غذا باید سالم، منظم، متنوع، پر ویتامین و بر اساس یک قاعده مشخص باشد.

بسیاری از زنان هر چه پیدا می کنند می خورند، تغذیه سالم و نرمال را فراموش می کنند، در نتیجه وزنشان اضافه شده و دیابت می گیرند. برای اینکه این اتفاق نیفتد لازم است شکر و شیرینی و محصولات بسیار چرب را حذف کنید. لازم است غذایتان شامل شیر و محصولات لبنی باشد که برای شما و رشد کودک ضروری هستند. خوردن گوشت کم چرب و ماهی برای دریافت مقدار مشخصی پروتئین لازم است.

در زنان باردار اغلب مشاهده می شود که برای حذف غذاهای مضر لازم است روزانه میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند. در میوه و سبزیجات ویتامین های زیادی است که برای مادر و کودک مفید است. همچنین مادر آینده باید سعی کند میوه های خشک استفاده کند، الو خشک برای هضم بهتر مفید است. کودک در این دوره در مرحله خونسازی است، برای نرمال بودن این مرحله مصرف محصولات آهن دار مانند: سیب، جگر، آب گوجه فرنگی و گندم ضروری است.

مصرف آب زیاد هم مضر است و ممکن است باعث تجمع مایعات (هیپوستاتیک) شود. همچنین میزان نمک مصرفی را کاهش دهید زیرا باعث باقی ماندن سدیم در بدن می شود. هیچ کدام از اینها سخت نیست، کافی است قوانین را رعایت کنید تا بارداری بدون دردی داشته باشید.

 

وزن نرمال

اغلب در اول بارداری زنان مسمومیت دارند و نمی توانند چیزی بخورند و بنوشند. گاهی زنان کاهش وزن پیدا می کنند. مسمومیت در برخی زنان ۱-۲ روز و در برخی دیگر چند ماه طول می کشد. اما در ماه پنجم مسمومیت از بین می رود و اشتها بهبود می یابد، این دوره بسیار خطرناک است زیرا وزن شما ممکن است ۴-۶ کیلو اضافه شود.

لازم است توجه ویژه به وزن داشته باشید، زیرا اگر وزنتان به شدت افزایش یابد در آینده کم کردن وزن سخت خواهد بود. در صورت افزایش وزن، کودک هم بزرگ می شود و می تواند به طور مستقیم به عوارض هنگام زایمان منجر شود. حتی بعد از زایمان شما مشکلاتی با کاهش وزن خواهید داشت. درصد زیادی از زنان بعد از زایمان از وزن بیش از حد رنج می برند.

اگر متوجه شدید وزنتان بیشتر از ۶ کیلو اضافه شده است باید به دکتر تغذیه مراجعه کنید تا رژیم غذایی مخصوص بارداری به شما ارائه کند. این کار را سرخود انجام ندهید زیرا فقط به خودتان و کودکتان بیشتر آسیب می رسانید. کودک نباید از پرخوری شما رنج ببرد و باید همه ویتامین ها و پروتئین های لازم برای رشد و نمو را دریافت کند.

گروهی دیگر از زنان برعکس می ترسند که چاق شوند و دچار فقر غذایی می شوند. بنابراین کودک نیز رنج می برد زیرا مجموعه از بیماری ها در رحم مادر ایجاد شده و به کودک منتقل می شوند. او با وزن کم متولد می شود و در برخی موارد نمی تواند تا زمان زایمان زنده بماند و مادر آینده از آن رنج می برد.

افزایش وزن در بارداری
افزایش وزن در بارداری
سونوگرافی هفته هجدهم
سونوگرافی هفته هجدهم

رابطه جنسی در هفته هجدهم

روابط صمیمانه با همسر در سه ماهه اول به دلیل مسمومیت مدوام، احساس بیماری، حس بد، نداشتن تمایل و روحیه، از بین می رود. در سه ماهه دوم و هفته هجدهم، زمانی که دیگر مسمومیت وجود ندارد، تمایل به برقراری ارتباط جنسی دوباره ایجاد می شود. بسیاری از متخصصان حتی داشتن رابطه جنسی را توصیه می کنند.

در هفته هجدهم رابطه جنسی برایتان تازگی دارد و بسیاری از احساسات برایتان روشن می شود. هیچ مانعی برای رابطه جنسی وجود ندارد، شکمتان هنوز شما را مضطرب نمی کند و به راحتی می توانید این کار را انجام دهید، اما بدون حرکات سخت. اگر شما مشکلاتی مانند تنش رحم یا عفونت دارید، بهتر است از رابطه خودداری کنید.

ممکن است به دلیل چکیدن آب آمنیوتیک و پایین قرار گرفتن جفت و بارداری چند قلویی لازم باشد از رابطه جنسی اجتناب کنید.

 

مرگ جنین در بارداری

مردن جنین به دلایل نامعلومی رخ می دهد، جنین به سادگی رشد خود را متوقف می کند. مادر حتی متوجه اتفاقاتی که در بدنش می افتد نمی شود، بعد از آن جنین در رحم باقی می ماند و اغلب مرگ آن ها زمان انجام سونوگرافی معلوم می شود. اما اگر زمان انجام سونوگرافی دیرتر باشد، ترشحات قهوه ای، درد پشت و حرکت نکردن کودک می توانند نشانه های مرگ جنین باشند.

در تمام دوره بارداری، سه ماهه اول خطرناکترین دوره برای مرگ جنین است زیرا آسیب پذیرتر است. هفته های ۱۶- ۱۸ بارداری نیز خطرناکند و در برخی موارد بارداری به مرگ جنین ختم می شود. چرا این اتفاق می افتد؟ متخصصان بر این باورند که در هفته هجدهم بارداری ممکن است به دلیل اختلالات ژنتیکی، شرایط بد و سختی کار، عفونت ها، اعتیاد، سیگار کشیدن، مصرف الکل و داروها، جنین بمیرد.

اگر ثابت شود که جنین مرده است باید از حفره رحم خارج شود زیرا ممکن است باعث فرایندهای التهابی شود.

بعد از انجام این عمل لازم است برای یکسال از حاملگی مجدد جلوگیری شود. بدن نیاز به استراحت دارد و باید بهبود یابد و همچنین به دلیل آسیب وارده، زن باید به لحاظ روحی آرام شود. بسیاری از زنانی که این اتفاق را تجربه کرده اند از حاملگی مجدد امتناع می کنند زیرا فکر می کنند ممکن است دوباره تکرار شود. همه چیز به زن بستگی دارد، همه چیز می تواند متفاوت باشد.

سقط جنین در هفته هجدهم

اصلی ترین چیزی که می تواند به عنوان تهدید سقط در هفته هجدهم بارداری محسوب شود، خونریزی واژینال است که برای چند روز یا چند هفته ادامه می یابد. مقدار خون از دست رفته می تواند متفاوت باشد. اگر متوجه شدید که خونریزی واژینال دارید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. تعلل نکنید. در طول بارداری لحظه ای می رسد که بدن مادر آینده شروع به تولید خون بیشتر می کند تا مواد غذایی لازم را به کودک خود برساند.

از دست دادن مقدار معینی خون که ناگهانی اتفاق می افتد و گاهی با درد شدید همراه می شود ممکن است به دلیل سقط باشد. با این حال اگر علائم از بین بروند و به موقع به پزشک مراجعه کنید، ممکن است بارداری حفظ شود.

پیشگیری از خطر سقط جنین
پیشگیری از خطر سقط جنین

دلایل اصلی سقط در هفته هجدهم

بیماری هایی که تحت کنترل شما نیست، به عنوان مثال دیابت یا کم کاری تیروئید.

نقص دهانه رحم

نقص یا آسیب کروموزومی

آسیب مستقیم

عفونت هایی که ممکن است رخ دهند نیز باعث تهدید سقط در هفته هجدهم بارداری می شوند.

آسیب شناسی میوم (فیبروم رحم)

 

علائم سقط جنین در هفته هجدهم

همه زنان نمی دانند علائم و نشانه های سقط چیست. به همین دلیل ممکن است دیر اقدام کنند. اگر نشانه های اصلی سقط را بدانید میتوانید به موقع اقدامات لازم را انجام دهید. ما اکنون در مورد دلایل سقط در هفته هجدهم صحبت می کنیم.

خونریزی از دستگاه تناسلی که ممکن است کم یا شدید، منظم یا نامنظم باشد. خونریزی نه تنها اصلی ترین بلکه اولین علامت سقط است. در عین حال مهم است به یاد داشته باشید که ممکن است خونریزی در سه ماهه اول بارداری رخ دهد حتی اگر حاملگی به خوبی پیش رود. زن باید توجه بیشتری به احساساتش داشته باشد. اگر خونریزی با درد همراه باشد، به احتمال زیاد نشانه سقط است. از ابتدای بارداری تا هفته بیست و دوم احتمال سقط وجود دارد.

احساس درد، اسپاسم لگن، درد در شکم یا کمر علائم سقط هستند. اگر شما هر کدام از علائم ذکر شده را داشته باشید باید به پزشک مراجعه کنید. یکی دیگر از علائم سقط ترشحات واژن است که همراه با لخته های خون و توده های خاکستری می باشد. به طور خلاصه: تا هفته بیست و دوم تهدید سقط وجود دارد، اگر نگرانی دارید با دکتر خود مشورت کنید.

 

خطرات

در هفته هجدهم افزایش وزن و فشار رحم به سایر ارگان ها بدن، درد کمر هنگام راه رفتن و خوابیدن، سوزش سردل و دیگر مشکلات گوارشی، و تکرر ادرار مسائلی است که بیان می شوند. در بدن زن همه چیز به هم پیوسته است و اگر مشکلی پیش بیاید شما به سادگی علامت خطر را احساس می کنید.

 

توصیه هایی به زنان

 1. سعی کنید سبک زندگی سالم را انتخاب کنید، تغذیه سالم داشته باشید و پرخوری نکنید. به چیزی که میخورید دقت نمایید، لازم همیشه سنجیده عمل کنید که بعد از زایمان مشکلی نداشته باشید.
 2. ادرار خود را نگه ندارید زیرا ممکن است به مشکلاتی منجر شود.
 3. لازم است پاهایتان را ماساژ دهید تا درد و سنگینی بارداری از بین برود.
 4. خوابیدن و زیاد استراحت کردن لازم است و بهتر است به پهلو بخوابید، نه به پشت.
 5. ورزش کنید و عضلات لگن را تقویت نمایید، این ورزش ها هنگام زایمان به شما کمک می کنند.
 6. زمان بیشتری را در هوای تازه بگذرانید و پیاده روی کنید. کتاب بخوانید و لذت ببرید.

 

بارداری دوقلوها در هفته هجدهم

تکان خوردن جنین ها شروع می شود، زن مانند حاملگی معمولی کاملاً حرکات آنها را احساس می کند. اغلب مادر در اولین بارداری حرکات کودک را بسیار دیرتر متوجه می شود. بنابراین اگر دیرتر از هفته هجدهم متوجه حرکات آنها شدید نگران نباشید.

در چنین بارداری هایی شکم با سرعت بیشتری بزرگ می شود. سنگینی روی ستون فقرات قابل توجه است و درد پشت شروع می شود. باند و کفش مخصوص بارداری تهیه کنید تا بارداری را برایتان راحت تر کند. سعی کنید استراحت بیشتری داشته باشید و ورزشی مناسب با وضعیت خود انجام دهید.

اغلب در این دوره سخت، زن بسیار مراقب است. شما نباید نگران باشید، کودکان شما محفوظ می مانند. بیشتر استراحت کنید، زیرا پایان بارداری هنوز نزدیک نیست.

سونوگرافی دوقلو هفته هجدهم
سونوگرافی دوقلو هفته هجدهم

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial