هفته هجدهم بارداری
هفته هجدهم بارداری
فروردین ۱۹, ۱۳۹۸
هفته بیستم بارداری
هفته بیستم بارداری
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸
نمایش همه

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم ، چندمین ماه بارداری است؟ هفته هفدهم، ماه پنجم یا سه ماهه دوم بارداری است.

فهرست
 • چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • درد در هفته نوزدهم بارداری
 • شکم و حرکات
 • سونوگرافی در هفته نوزدهم بارداری
 • تغذیه و وزن
 • بارداری دوقلوها در هفته نوزدهم

آنچه در هفته نوزدهم بارداری انتظار می رود

کودک همچنان به رشد خود ادامه می دهد: سر او بزرگتر می گردد و بدنش به سرعت سلول هایی را می سازد که مسئول سیستم اسکلتی-عضلانی هستند. همچنین، کودک با حرکت پاها و انگشتان کوچکش، اولین حرکات آزادانه اش را شروع می کند. علاوه بر این، نسبت بدن کودک شروع به شکل گیری طبیعی خودش می کند.

هرچند هنوز چشم های جنین به طور کامل رشد نیافته اند و پلک هایش بسته است، اما شروع به واکنش در برابر نور می نماید. همچنین، نلیژک ها نیز رشد خود را آغاز می نمایند؛ این یکی از مراحل رشد سیستم تنفسی است. پس از آن، سرعت رشد جنین آهسته می گردد، اما بدن نوزاد شروع به ساخت بافت چربی می­کند و نوزاد را در رحم مادر گرم می کند.

مطالعه بیشتر

در این هفته، مادر آینده می تواند حرکات کودکش را احساس نماید. این حرکات تکرار می شوند و می توانند ایجاد ناراحتی کنند. مادر آینده همچنان وزن خود را افزایش می دهد و لگنش پهن تر می گردد که ای نیز می تواند باعث ناراحتی شود. افراد دیگر متوجه تغییر نوع راه رفتن و ایستادن او می گردند.

در هفته نوزدهم، وزن نوزاد به حدود دویست گرم می رسد. استراحت کافی و اجتناب از فعالیت های شدید برای زن بسیار اهمیت دارد. همچنین، توصیه می شود با کودکتان صحبت کنید، زیرا او صدای مادر را تشخیص می دهد و به آن واکنش نشان می دهد. اینک نیمی از دوره حاملگی به پایان رسیده است. اجازه دهید ببینیم که زندگی  کردن کودک کوچکی درون شما چگونه احساسی است.

در هفته نوزدهم چه اتفاقی برای کودک می افتد

کودک در هفته نوزدهم بارداری چطور به نظر می رسد؟ ممکن است متوجه شوید که حرکات جنین در این هفته نسبت به گذشته فعال تر شده است. همچنین، کودک حرکت هوشمندانه و واکنش به نور، صدای مادر و دیگر صداها را آغاز می کند. رشد مغز و دستگاه تنفسی وی همچنان ادامه پیدا می نماید. نایژک­ ها و ریه­ها نیز در این دوره شکل می گیرند.

بدن جنین با ماده سفید و خاکستری پوشیده شده است، زیرا فعالیت غدد سباسه (چربی) در این مرحله بیشتر می گردد. این غدد یک چربی روان کننده را تولید می کنند که کودک را از میکروارگانیزم های مضر و مایع آمنیوتیک محافظت می کند.

بهتر است بدانید

همچنین بدن کودک با موهای قابل مشاهده ای پوشش می یابد که گاهی اوقات تا زمان تولد باقی می مانند. این امر نباید موجب ترس و نگرانی والدین گردد زیرا این موها کاملا طبیعی است و کمی بعد از بین می روند.

اینک سر نوزاد به اندازه کافی قوی شده است و به همین دلیل می تواند سر را به جهت های مختلف بچرخاند. اندازه سر نیز بزرگتر شده است و وزن سر تقریبا به ۲۵۰ گرم می رسد.

هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری

رحم

به دلیل ادامه فعالیت رشد جنین، حجم رحم باز هم افزایش می یابد. اکنون وزن رحم به حدود ۳۲۰ گرم می­رسد و در طول این هفته می توانید آن را با انگشتان خود احساس کنید. به طور معمول موقعیت رحم، یک و نیم سانتیمتر پایین تر از ناف است. زن به دلیل این افزایش حجم رحم ممکن است دردی را تجربه کند؛ اما جای نگرانی نیست و این درد دوره ای در ناحیه شکم کاملا طبیعی است.

 

درد در هفته نوزدهم بارداری

پیش از این اضهار کردیم که وقتی جنین رشد می کند، رحم نیز بزرگ تر می گردد. این امر منجر به کشیدگی عضلانی می شود که می تواند باعث بروز درد (به ویژه در هنگام حرکت های ناگهانی) در ناحیه شکم شود. همچنین ممکن است احساس ناخوشایندی را در منطقه ناف به وجود آورد، زیرا فشار رحم بر شکم افزایش می یابد. این احساسات بعدا از بین می روند.

رحم منبع اصلی فشار وارد آمده بر شکم، پایین کمر و لگن خاصره است؛ اما تنها عضوی از بدنتان نیست که در حال رشد و دگرگونی است، بلکه استخوان های لگن شما نیز به آرامی در حال فاصله گرفتن از یکدیگرند؛ این بدین معنی است که بدن شما در حال آماده سازی برای تولد کودکتان است. معمولا این فرایند با احساسات ناخوشایند و دردناک همراه است.

بیشتر بخوانید

همچنین، ممکن است درد پشت و درد پا را نیز تجربه نمایید. این اتفاق معمولا پس از ایستادن طولانی و یا نشستن زیاد رخ می دهد. سعی کنید فشار بر روی ستون فقرات و پا را بکاهید. اگر مجبورید زیاد بنشینید، هر نیم ساعت، کمی قدم بزنید. وقتی نشسته اید، پاهایتان را روی هم نیندازید. همچنین، از صندلی های بدون تکیه گاه استفاده نکنید، زیرا باعث افزایش فشار بر ستون فقراتتان می گردد که می تواند منجر به بروز درد شود.

 

شکم

شما باید توجه ویژه ای به ناحیه شکم داشته باشید. اگرچه طبیعی است که در طول این مرحله از بارداری درد ایجاد شود، اما باید به این درد توجه کنید. اگر از درد شدید و گرفتگی در ناحیه شکم (بیشتر اوقات همراه با خونریزی) رنج می برید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. چنین علائمی می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد.

اینک شکمتان به شکل قابل توجهی بزرگ تر شده است و همچنان رشد می کند. ممکن است در طول شب احساس ناراحتی کنید، زیرا دیگر نمی توانید –و نباید- بر روی شکمتان بخوابید. همچنین توصیه نمی شود که بر روی پشتتان بخوابید، زیرا ممکن است مانع رسیدن اکسیژن به جنین گردد؛ پس بهتر است به پهلو بخوابید.

 

تحرکات در هفته نوزدهم بارداری

اکنون بدن شما در حال ادامه فعالیت برای آماده سازی خود برای زایمان و شیردهی در آینده است. به همین دلیل است که در این دوره ممکن است مقدار کمی کلستروم (آغوز) از سینه هایتان خارج شود. نگران نباشید زیرا این کاملا طبیعی است. فقط اگر سینه هایتان آسیب دید و یا خونریزی داشت، باید به پزشک مراجعه نمایید.

در طول این دوره زنان اغلب احساس نیاز به دفع ادرار می کنند، زیرا رحم بر روی مثانه فشار بیشتری وارد می کند. همچنین، نشانه های کشیدگی پوست نیز ممکن است پدیدار شوند. البته ظاهر این نشانه ها طبیعی است ولی با این وجود از توصیه های پزشکتان برای جلوگیری از آنها بهره ببرید.

ترشحات

در این دوره اغلب زنان به پزشک خود مراجعه می نمایند و در مورد ترشحاتشان شکایت دارند. مراقبت از سلامتی و مراجعه به پزشک در صورت رخ دادن اتفاقات و علائم نگران کننده، خوب است، اما برای ترشحاتتان وحشت زده نشوید، زیرا نشانه ای است از این که همه چیز به خوبی پیش می رود و رشد کودکتان طبیعی است. نباید نگران ترشحاتتان و بدون رنگ و بو بودن آنها شوید؛ اما اگر رنگ آن متفاوت (برای مثال، سبز، زرد، تیره و …) شد و بو نامطبوعی پیدا کرد، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

سقط جنین در هفته نوزدهم

سقط جنین به معنای پایان بارداری است؛ زمانی که جنین توسط بدن مادر پس زده می شود. سقط جنینی که در هفته نوزدهم بارداری رخ دهد به عنوان یک سقط جنین بی اختیار دیرهنگام شناخته می شود.

دلایل ممکن برای سقط جنین در هفته نوزدهم

 • اختلالات ژنتیکی جنین
 • اختلال هورمونی
 • عفونت ها (شامل عفونت هایی که در اثر برقراری رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند)
 • دلایل مرتبط با ایمونولوژی. برای مثال، ناسازگاری Rh خون مادر و جنین
 • مصرف دارو یا مواد مخدر
 • وجود سابقه عدم تکامل یا سقط جنین در مادر

نشانه های سقط جنین در هفته نوزدهم

نشانه های سقط جنین در این دوره عبارتند از: احساسات دردناک در ناحیه شکم (درد نگران کننده، درد تند وتیز و یا خیلی شدید)، درد در قسمت کوچکی از پشت، ترشحات خونی که ممکن است تبدیل به خونریزی شود.

درمان و جلوگیری از سقط جنین در هفته نوزدهم

اگر به عنوان مادر آینده متوجه ظهور علائمی از سقط جنین و یا خطر سقط شده اید، باید بلافاصله با اورژانس برای آمبولانس تماس بگیرید. در همین حال که منتظر رسیدن پزشک هستید، باید بر روی تخت بخوابید و پاهایتان را بالا بگیرید. آرام باشید و وحشت نکنید. اگر پزشک تشخیص دهد که وضعیت جدی است و برای مادر و فرزندش خطرناک است، بستری شدن زن در بیمارستان را تجویز می نماید.

سونوگرافی هفته نوزدهم بارداری

سونوگرافی هفته نوزدهم
سونوگرافی هفته نوزدهم

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته نوزدهم بارداری

سونوگرافی پسر هفته نوزدهم
سونوگرافی پسر هفته نوزدهم
سونوگرافی هفته نوزدهم دختر
سونوگرافی هفته نوزدهم دختر

رابطه جنسی در هفته نوزدهم

بیشتر زنان این تصور اشتباه را دارند که در این مرحله از بارداری، داشتن رابطه جنسی بد است. بسیاری از متخصصین، هفته نوزدهم را یکی از آرام ترین دوره های بارداری می دانند. در این دوره می توانید به مسافرت بروید، استراحت نمایید و با همسر خود رابطه جنسی برقرار کنید و آسیبی به شما نخواهد رسید؛ البته اگر دارای محدودیت های پزشکی نباشید، اما سعی کنید در این کار دچار افراط نشوید و رابطه جنسی خشن نداشته باشید.

 

سقط جنین خاموش

این امری مهم است که توجه زیادی به بدن و کودک در حال رشد در شکمتان داشته باشید. سقط جنین (و سقط جنین خاموش) اغلب در این دوره اتفاق می افتد، پس اگر احساس نمودید حرکت جنین بیش از اندازه فعال شده است و یا متوجه عوارض دیگری شدید، باید بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید. همچنین، اگر احساس نمودید که کودکتان دیگر هیچ حرکتی ندارد نیز باید با پزشک تماس بگیرید. مواردی از سقط جنین خاموش وجود دارد؛ زمانی که جنین می میرد و زن تا هفته هایی او را نگه می دارد. این امر می تواند منجر به شرایط غم انگیزی شود.

احتمال پایین سقط در هفته بارداری

گرچه سقط جنین خاموش در هفته نوزدهم به ندرت رخ می دهد، ولی در صورت بروز کوچک ترین نشانه و سوء­ظنی نسبت به اتفاق اشتباهی، باید با پزشکتان مشورت نمایید. فقط پزشک می تواند به شما بگوید که سقط خاموش رخ داده است یا خیر؛ این تشخیص به کمک سونوگرافی انجام می شود. پزشک اندازه مناسب رحم در این مرحله از بارداری را به شما می گوید و به ضربان قلب کودک گوش می کند.

سقط جنین هفته نوزدهم
سقط جنین هفته نوزدهم

آزمایشات هفته نوزدهم بارداری

 در این زمان شما تحت نظارت پزشکتان قرار می گیرید و آزمایشات مختلف دوره بارداری را انجام می دهید. هنگام آن رسیده است که میزان قند خون و هموگلوبین را در هفته نوزدهم آزمایش کنید و همچنین، مقدار پروتئین موجود در ادرار برررسی گردد.

گاهی از اوقات و معمولا در زمانی که خطر اختلال در بارداری وجود دارد، پزشک آزمایشاتی هورمونی از جمله آزمایش پروژسترون را تجویز می نماید. سطح پروژسترون به تعیین احتمال بالقوه سقط جنین کمک می نماید.

همچنین احتمال دارد که پزشک از شما بخواهد آزمایش غربالگری را در این هفته انجام دهید. این غربالگری به تشخیص وجود و یا فقدان اختلالات خاص کروموزومی کودک، نظیر سندرم داون، سندرم ادواردز یا نقص لوله عصبی کمک می نماید.

آزمایش دوم غربالگری

آزمایش دوم غربالگری نه تنها شامل تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی خون است، بلکه سونوگرافی را نیز شامل می­گردد. پزشک در این مرحله استخوان بینی و ضخامت قسمت گردن کودک را بررسی می کند. همچنین، اندام داخلی کودک نیز برای بررسی آسیب های احتمالی و شرایط کلی نیز توسط پزشک بررسی می شود. در همین زمان میومورتیوم رحم (لایه ماهیچه ­ای رحم)، اندازه رحم و وضعیت کلی آن نیز به وسیله پزشک بررسی می گردد.؛ و البته، پس از سونوگرافی، شما قادر به شناخت جنسیت کودک خود هستید که به راحتی در این مرحله بارداری تعیین می شود.

 

تغذیه

سلامت کودک و رشد پیش از تولد از بسیاری جهات به تغذیه مناسب مادر بستگی دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که رژیم غذایی مناسبی را در دوران بارداری حفظ کنید. پیش از همه باید مواد غذایی پر از چربی، سرخ شده و تند را حذف کنید. همچنین از محصولات مصنوعی، نظیر رنگ های مختلف غذایی، طعم دهنده­ها، و …. باید پرهیز کنید.. گوشت گاو با چربی کم چرب و لوبیا را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید (اگر شما مشکل نفخ معده دارید، باید از خوردن لوبیا نیز اجتناب کنید). غذاهای آب پز  را جایگزین غذاهای سرخ شده کنید.

چه موادی باید مصرف شود

خوردن غذاهای سرشار از آهن و کلسیم بسیار مفید است: زردآلوی خشک، زغال اخته، انجیر، خرمالو، گندم سیاه، جو دوسر و گوشت گاو ازجمله این محصولات می باشند. خوردن میوه های تازه و سبزیجات به شما در غنی کردن بدنتان از ویتامین ها و دیگر مواد مغذی، کمک می کند. سعی کنید تغذیه تان همراه با حجم زیاد نباشد تا معده تان دچار بار اضافه نگردد. بهتر است وعده های غذایی بیشتر، ولی با حجم کم تر داشته باشید.

 

وزن شما در هفته نوزدهم بارداری

کنترل وزن برای مادر آینده اهمیت دارد. توصیه پزشکان این است که این عمل را هر هفته و در صورت امکان در یک زمان مشخص و با همان لباس ها انجام دهید. به طور معمول، از ابتدای سه ماهه دوم بارداری، در هر هفته بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم به وزنشان افزوده می شود و ۳٫۶ تا ۶٫۳ کیلوگرم از شروع بارداری وزن اضافه می­کنند. اما این اعداد شاخص خاصی در نظر گرفته شوند، چرا که این روند بسیار وابسته به شرایط فردی است و به فطرت بدن زن و وزن یش از بارداریش بستگی دارد. وضعیت سلامتی زن نیز بسیار مهم است. فقط پزشکی که به طور مداوم در حین بارداری بر وضعیت شما نظارت می کند، می تواند بگوید که آیا افزایش وزن شما طبیعی است یا خیر.

افزایش وزن در بارداری
افزایش وزن در بارداری

هفته نوزدهم بارداری دوقلوها

در طی هفته نوزدهم بارداری، قد کودک به نصف زمان تولد (که حدود ۲۵ سانتیمتر است) می رسد. وزن آنها نیز به حدود ۳۰۰ گرم می رسد که تقریبا ۱۰% وزن زمان تولد کودک است. پس از این دوره، رشد کودک شدت می یابد. اندام های داخلی کودک به طور کامل رشد یافته و اینک مشغول فعالیت شده اند: ریه ها و سیستم عصبی مرکزی با سرعت در حال رشد هستند.

وقتی دوقلوها به دنیا می آیند، لاغرند، دارای پوست نازک و قرمزی هستند و پوشش چرب و یکنواختی دارند. پس از این با رشد عضلات و اندام هایشان و افزایش چربی، وزنشان اضافه می گردد. در این دوره اگرچه چشمان کودکان بسته است، ولی توانایی تشخیص نور را از تاریکی دارند. پوستشان بسیار حساس است، انگشتانشان دارای اثر انگشت منحصر به فرد شده است و پوشش یکنواختشان کم کم ناپدید می شود و فقط بر روی شانه­ها و پشتشان باقی می ماند. اولین موهای سر رشد می کنند و پس از آن، ابروها و مژه ها پدیدار می شوند.

بارداری دوقلوها
بارداری دوقلوها

احساس دوقلوها

دوقلوها حضور یکدیگر را از رحم مادر و تا پایان زندگی خود احساس می کنند. اگر بارداری مونو آمنیوتیک (دارای یک مایع آمنیوتیک در رحم مادر) باشد، آنها می توانند یکدیگر را لمس کنند و این کار را انجام می­دهند؛ خودشان و همسایه دوقلویشان را احساس می کنند و اگر حاملگی دی آمنیوتیک باشد، دوقلوها با غشاهای جنینی جدا می گردند؛ هرچند که آنها را از احساس حرکات یکدیگر و تعامل در رحم متوقف نمی­سازد.

این احساس محبت بین دوقلوها پس از تولد نیز باقی می ماند، به همین دلیل بهتر است در چند ماه اول، آنها را روی یک تخت بگذارید؛ این روش آنها را آرام تر می سازد. جالب است بدانید که ریتم طبیعی آنها در رحم مادر هماهنگ می شود؛ با هم می خوابند و با هم حرکت می کنند. این ریتم های طبیعی می تواند متفاوت از ریتم مادرشان باشد.

سونوگرافی دوقلو هفته نوزدهم
سونوگرافی دوقلو هفته نوزدهم

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial