هفته پانزدهم بارداری
هفته پانزدهم بارداری
اسفند ۱۱, ۱۳۹۷
هفته هفدهم بارداری
هفته هفدهم بارداری
اسفند ۲۷, ۱۳۹۷
نمایش همه

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری ، چندمین ماه بارداری است؟ اواسط ماه چهارم یا سه ماهه دوم بارداری است.

فهرست
 • چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • عکس شکم در هفته شانزدهم
 • سونوگرافی در هفته شانزدهم بارداری
 • درد و ترشحات در هفته شانزدهم
 • وزن و تغذیه
 • اختلال در بارداری و توقف بارداری
 • بارداری دوقلوها در هفته شانزدهم

آنچه در هفته شانزدهم بارداری انتظار داریم

در هفته شانزدهم بارداری، کودک شما در حال تکامل اعمال تقلیدی است. اکنون او لب ها و پلک هایش را تکان می دهد و ممکن است اولین لبخند ناخواسته خود را بزند. در همین حال، بافت استخوانی او در سرتاسر بدن شکل گرفته است و سر را به صورت پایداری بالا نگه می دارد. در جنین دختر، بخش تخمدان در حال رشد است. در بدن کوچک جنین، بیش از ۵ میلیون تخمک در قسمت لگن واقع گردیده است. در این مرحله، ادرار جنین به صورت قابل توجهی افزایش می یابد و مثانه او در هر ساعت تخلیه می شود.

به دلیل عملکرد سیستم ادراری کودک، در نهایت این عمل تنظیم می گردد. همچنین، میزان مایع آمنیوتیک افزایش یافته و تا ۲۵۰ میلی لیتر می رسد. در این زمان شما باید برای تست بسیار مهم AFP اقدام کنید. انجام این تست برای جنین کاملا بی خطر است و هیچ نگرانی وجود ندارد. در این تست برای تشخیص سلامتی و یا بیماری جنین آزمایشات سه گانه ای صورت می گیرد که نقایص جنین و یا اختلالات در CNS مشخص گردد.

همچنین، در این مرحله غدد پستانی بیشتر فعال می شوند و جریان خون در پستان سرعت می گیرد. در نتیجه، حساسیت پستان همانند نخستین هفته های بارداری خواهد بود. در این زمان جنین قوی تر شده است و شروع به حرکت و ضربه زدن می نماید. در این مرحله می توان تاریخ نسبتا دقیق تری را برای زمان تولد کودک تعیین نمود. به دلیل این که اینک کار بدن با قدرت بازسازی شده است، باید برای انجام برخی آزمایشات، آنالیز کوریونیک گنادوتروپین، آلفا فیتو پروتئین و همچنین استریول غیرکونژوگه مراجعه نمایید.

در هفته شانزدهم بارداری برای کودک چه اتفاقی می افتد و چطور به نظر می رسد

کودکی که منتظرش هستید (پسر یا دختر) اینک بزرگ شده است. او حدود یکصد تا دویست گرم وزن دارد و قدش نیز به حدود یازده سانتیمتر رسیده است. رشد جنین پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است؛ استخوان هایش قوی تر شده اند و قادر است گردن خود را به صورت مستقل نگه دارد و سرش را بگرداند. چشم ها و گوش ها تقریبا در جای اصلی خود قرار گرفته اند و ناخن ها به طور کامل ساخته شده اند.

در این هنگام، ارگان های بدن کودک به آرامی شروع به فعالیت می کنند: قلب کوچک که بیش از ۲۵ لیتر خون را روزانه پمپاژ می کند و کبد که وظایف گوارشی خود را انجام می دهد. معده، روده ها و کیسه صفرا نیز فعالیت آزمایشی خود را شروع می کنند. اینک در روده ها فرایندهای طبیعی وجود دارد: توده ای مدفوع به رنگ سبز تیره که از اشکال صفراوی تشکیل شده است. مثانه نیز از این مجموعه عقب نمانده و هر چهل و پنج دقیقه، دفع ادرار می کند.

در کنار این موارد، خون نیز به طور کامل ساخته شده است و به صورت دقیق می توان گروه خونی و Rh را تعیین نمود. در این زمان بیشتر چیزهایی که در یک فرد بزرگسال وجود دارد، جنین نیز دارد، فقط هموگلوبین جنین از نوع نوزادان است که تا ۶ ماه پس از تولد نوزاد به طور کامل هموگلوبین معمولی جایگزین آن می گردد.

جنین در هفته شانزدهم
جنین در هفته شانزدهم

شکم مادران

در اغلب موارد و در هفته شانزدهم بارداری، افراد دیگر نیز بارداری زن را تشخیص می دهند. به ویژه در موارد بارداری دوم، شکم نسبت به دوره قبلی جلوتر می آید. در اولین مورد بارداری، شکم ممکن است زیاد به سمت بیرون بزرگ نشود. دلیل این امر، رشد ویژگی های فیزیولوژیکی بارداری است. مهمترین نکته این است که اینک مادر، کودکش را احساس می کند.

علاوه بر بزرگ شدن شکم زن باردار، تغییرات ظاهری دیگری نیز می تواند رخ دهد. در قسمت شکم بزرگ شده، نواری تیره قابل مشاهده است که شکم را از قسمت ناف به دو قسمت تقسیم می نماید. این تغییر به دلیل تجمع رنگ­دانه ملانین در زیر پوست زن باردار است.

همچنین ممکن است به غیر از ناحیه شکم، لکه های رنگی حاصل از تجمع ملانین بر روی گونه ها، روی پیشانی، روی بینی و اطراف چشم های مادر آینده دیده شوند. این تغییرات ظاهری نگران کننده و خطرناک نیستند و پس از زایمان، رنگ پوست بهبود می یابد و نقاط رنگی تیره از بین می روند.

احساسات

ارمغان هفته شانزدهم بارداری ثبات و پایداری احساسات برای زن باردار است. بعد از مدت طولانی، با پایان یافتن مسمومیت و تکرر ادرار، احساس بهتری به دست می آید. در این زمان احساس دردناک بودن سینه برای مدتی از بین می رود، هرچند که با آماده شدن شرایط شیردهی، ادامه پیدا می کند. با این اوصاف، آثار و پدیده های ناراحت کننده دیگری که در گذشته وجود داشتند، ادامه نمی یابند. هفته شانزدهم بارداری ، دوره ای است که زن کاملا جریان نیروهایش را احساس می کند، انرژی کافی و احساس آرامش کامل دارد.

در این زمان، تغییرات خلق و خوی ناشی از هورمون ها وجود ندارد و ایجاد ناراحتی نمی کند. در مجموع می توان گفت کسانی که در هفته های ابتدایی به دلیل حالت مسمومیت ناشی از بارداری دچار ناراحتی و عذاب شده بودند، اینک می توانند نفس راحتی بکشند و احساسات خوب و اشتهای فراوان را تجربه کنند. زن باردار در این مرحله زیاد و کامل غذا می خورد. در نهایت ممکن است زن باردار همه چیزی بخورد حتی غذاهایی که پیش از آن غیرممکن بود نسبت به آنها ابراز تمایل نماید. با این شرایط، در این مرحله نیازی به توجه و مراقبت از شکل و حجم بدن نیست.

مطالعه بیشتر

به غیر از این احساسات خوب، لذت بخش تر این است که مادر می تواند اولین حرکات کودکش را احساس نماید. گاهی این حرکات را به آسانی می تواند احساس کند و گاهی نیز تشخیص حرکات کودک به دلیل نامحسوس بودن، دشوار است. به هر صورت، مادران مختلف دارای کودکان مختلفی هستند، پس اگر هیچ چیزی احساس نمی کنید، نگران نباشید. حتی در بارداری های مختلف یک زن، جنین می تواند در زمان های مختلفی حرکت کردن را آغاز کند. اکثر زنانی که این بارداری اولین بارداریشان نیست، در هفته شانزدهم بارداری می توانند ظهور زندگی جدیدی را در درونشان احساس کنند. هفته شانزدهم بارداری از ماه چهارم بارداری، بخشی از سه ماهه دوم بارداری است.

سونوگرافی در هفته شانزدهم بارداری

سونوگرافی می تواند به شما برای دیدن کودک و شنیدن صدای حرکاتش کمک کند. می توانید در صفحه نمایش دستگاه، حرکات کودک و میمیک او را در واکنش به جهان بیرونی، به دقت ببینید. حتی کودک می تواند به شما چشمک بزند. در این دوران، این فرصت را دارید که ارتباطی را با کودک آغاز کنید و در صورت تمایل، از جنسیت آن آگاه شوید.

سونوگرافی هفته شانزدهم
سونوگرافی هفته شانزدهم باردرای

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته شانزدهم بارداری

سونوگرافی پسر هفته شانزدهم
سونوگرافی پسر هفته شانزدهم بارداری
سونوگرافی دختر هفته شانزدهم
سونوگرافی دختر هفته شانزدهم بارداری

آزمایشات

در هفته شانزدهم خودتان را برای آزمایشات بیشتری نسبت به هفته های پیش از این آماده نمایید. به انجام آزمایشات ادرار، کنترل وزن، فشار خون و کاردیوگرافی قلب جنین که دیگر برای شما عادی شده است، آزمایشات پیشرفته خون AFP، NE و HCG اضافه می گردد تا مشکلات رشد کودک تشخیص داده شود. همه این آزمایشات انجام می گیرند تا در صورت وجود اختلالات کروموزومی نظیر سندرم داون، ترومای کرانیوسربرال (تومور مغزی)، آنانسفالی و ناهنجاری ستون فقرات، تشخیص داده شوند. باید توجه کنید که نتایج این آزمایشات در این مدت، نباید به صورت جملاتی نامشخص باشند و نیاز به توضیحات دارند. در صورت وجود هر شک و شبهه ای در نتایج، باید آزمایشات بیشتری صورت پذیرد.

آزمایشی به نام آمنیوسنتز تشخیص چهل نوع بیماری مادرزادی را امکان پذیر نموده است. این آزمایش با وارد کردن سرنگ نازکی در داخل مایع آمنیوتیک و نمونه برداری از آن انجام می شود. این روش اگر توسط متخصص سطح پایینی –حتی در حضور پزشک باتجربه- انجام گیرد، بسیار خطرناک است. در زمان تصمیم گیری برای انجام چنین روشی باید این نکته را در نظر داشته باشید که این آزمایش می تواند اثرات جدی نظیر تولد زودرس و یا حتی سقط را به دنبال داشته باشد.

درد

با شروع هفته شانزدهم بارداری، حالت مسمومیت مادر دیگر آزارش نمی دهد، اما با این اوصاف، دردهای مشخص دیگری بروز می یابند. اغلب این دردها در قسمت پایین کمر و ستون فقرات رخ می دهند و با افزایش بار طبیعی بر ستون فقرات، بیشتر می شوند. بهتر است در این زمان از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری نمایید. در این زمان بهتر است بیشتر در حالتی راحت به استراحت بپردازید. شما با روش آزمون و خطا به روش بهتر برای تسکین دردتان پی می برید.

باید تاکید کرد که خوابیدن بر روی شکم ممنوع است، چرا که هر فشار بیش از اندازه بر روی جنین می تواند باعث آسیب جبران ناپذیری گردد. به طور کلی دراز کشیدن به پشت نیز تنها باعث درد، گرفتگی عضلات شکم می گردد. پس تنها گزینه باقی مانده برای شما دراز کشیدن به پهلو است. ممکن است کمی زانوها را به سمت سینه جمع کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

ترشحات در هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری، ترشحات طبیعی زن می تواند دچار تغییر گردد. در برخی از زنان این ترشحات تقریباً سفید رنگ شده و غلظت آن کمی بیشتر شود. اینچنین تغییراتی طبیعی و عادی است. به طور کلی می توان گفت که در این مدت، ترشحات باید همگن و یک جور باشند و نباید باعث سختی و رنج زن باردار گردد. در صورتی که زن دارای احساس سوزش، درد و یا احساسات ناخوشایند دیگر در شکم باشد، احتمال ایجاد یک بیماری عفونی وجود دارد.

تغییر در غلظت (که می تواند همگن و یا به صورت لخته ای باشد) و رنگ (متمایل به سبز، خاکستری و برخی اوقات لجنی) ترشحات می تواند نشانه های رشد بیماری عفونی و یا به دلیل شروع آن باشد. در صورت روی دادن چنین وضعیتی باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید تا از رشد ولویتیس (تورم واژن)، کولپیتیس و ترشحات عفونی جلوگیری شود. پزشک نحوه درمان را از روی نتایج آزمایشات تعیین می نماید.

اگر ترشحات قهوه ای رنگ شده و به شکل خونریزی درآمده و یا واقعاً خون در آن دیده می شود، باید بدون درنگ و به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه نمایید. این امر ممکن است نشانه ای از احتمال بالای سقط جنین باشد.

رحم

رحم در طول مدت بارداری در حال رشد است و این امری طبیعی است. وزن رحم در هفته شانزدهم بارداری ۲۵۰ گرم می شود و طول آن به اندازه نصف فاصله تا ناف می رسد.

تمامی این شاخص ها باید توسط پزشک ثبت گردد زیرا برای درک و تشخیص طبیعی بودن ادامه فرایند بارداری لازم است. افزایش طبیعی و معمول اندازه رحم می تواند باعث واکنش در روده ها گردد و دچار یبوست و یا سوزش در ناحیه زیر شکم شود.

ارتباط جنسی

اغلب اوقات در اوایل دوره بارداری به علت احساس بیماری در زن، زندگی جنسی همسران کنونی و والدین آینده کمرنگ می گردد. اینک و در طول سه ماهه دوم بارداری، زمان مناسبی برای ارتباط جنسی و معاشقه است. اگر از سوی پزشکان منعی برای آمیزش جنسی تعیین نشده باشد، زندگی جنسی در این دوره می تواند تجربه بسیار جالبی باشد.

تغییرات ناشی از بارداری در ساختار اندام تناسلی زن می تواند برای هر دو نفر باعث ایجاد احساسات روشن جدیدی گردد. تنها نکته ای که لازم است رعایت شود، انتخاب حالت مناسب برای آمیزش جنسی است، چرا که شکم بزرگ شده و هر فشار حتی اندکی به آن بسیار نامطلوب است.

وزن و تغذیه

تا هفته شانزدهم بارداری حدود سه کیلوگرم به وزن شما نسبت به قبل از بارداری اضافه شده است. در این هنگام افزایش وزن سرعت می گیرد و به همین علت مهم است که به طور ثابت آن را در نظر بگیرید تا زایمان سخت نشود. میانگین افزایش وزن در هفته شانزهم حدود ۴۰۰ گرم است.

کنترل وزن از طریق تغذیه سالم ضروری و امکان پذیر است. به خاطر داشته باشید که مواد غذایی اینک نه تنها برای سلامتی شما مهم است، بلکه برای کودک شما که در مرحله رشد است و پویایی زیادی دارد نیز اهمیت دارد.

در حالت کلی، اصول تغذیه نسبت به هفته های گذشته دچار تغییری نشده است و اهمیت دارد که همه چیز بر اساس سلامتی و تغذیه خوب شما باشد. اگر تاکنون برنامه تغذیه ای خود را کامل ننموده اید، بهتر است در این زمان نسبت به برنامه ریزی صحیح آن اقدام کنید. همچنین، لازم است تا زمان تولد نوزاد، این برنامه غذایی را به شدت رعایت نمایید. در رژیم غذایی، تعداد وعده های غذایی در طول روز باید ۳ تا ۵ وعده و با مقدار کم و ارزش غذایی مطلوبی باشد.

این ۳ تا ۵ وعده غذایی روزانه باید شامل یک صبحانه مفصل، یک ناهار کامل و یک شام سبک، باشد. در بین وعده های غذایی بهتر است از خرده خوری اجتناب کنید تا بدن از حالت تنظیم شده خارج نگردد و در پایان بارداری و پس از آن دچار اضافه وزن نشوید.

توجه

می توانید هرچه را که می خواهید بخورید، اما توجه داشته باشید که از مصرف نمک و غذاهای شور که باعث تجمع مایع در بدن و به اصطلاح هیپوستاز می شوند، بپرهیزید زیرا در مراحل نهایی بارداری می تواند آثار منفی در پی داشته باشد. همچنین لازم است سس ها، مواد غذایی تند و یا دودی و همچنین قند و شکر، شیرینی و آرد را در مقادیر زیاد از رژیم غذایی خود حذف نمایید. همچنین لازم است که غذاهایتان به طور کامل پخته و آماده گردند: تمام غذاهای آب پز به طور کامل بپزند، تمام سرخ کردنی ها به درستی سرخ و پخته شوند، آب و شیر را نیز بجوشانید. توجه داشته باشید که غذاهایی که به صورت کامل نپخته اند، می توانند دارای انگل های روده ای و عفونت باشند که برای سلامتی بدن یک زن باردار و کودکش می تواند خطرآفرین باشد.

علاوه بر غذا، مادر آینده باید به ویتامین هایی که دریافت می کند نیز توجه نماید، زیرا اکنون این مواد را برای دو نفر دریافت می کند؛ یک موجود زنده در درون بدن وی در حال رشد است و به مجموعه کاملی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. مهمترین عناصر لازم برای بدن کلسیم و ویتامین D هستند. با این حال نباید بی تجربه عمل کرد و قبل از مصرف هر دارویی، حتی ویتامین ها، باید با پزشک خود مشورت نمایید.

توقف بارداری

چنین وضعیتی معمولا در شرایط پیش از این دوره رخ می دهد، اما در این زمان نیز نمی توان توقف بارداری را در دوره سه ماهه دوم بارداری غیرممکن دانست. دوره هفته شانزدهم بارداری تا هجدهم بارداری از نظر احتمال توقف بارداری، خطرناک ترین دوره محسوب می گردد.

به دلایل بسیاری نظیر انتقال عفونت از طریق جفت، اختلالات کروموزومی، ناسازگاری Rh مادر و کودک و همچنین بسیاری عوامل دیگر، ممکن است رشد کودک در رحم متوقف شود و یا سقط جنین رخ دهد. به هر صورت از دست دادن کودک یک فاجعه بزرگ و اسفناک برای هر زنی است. اگر زن، پیش از این بارداری دارای سابقه سقط جنین باشد، احتمال بروز مجدد این اتفاق و مرگ جنین در رحم مادر به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

چگونه مشخص می شود؟

احتمال دارد که توقف بارداری و رشد کودک با استفاده از تصاویر سونوگرافی مشخص گردد. هرچند ممکن است مادر متوجه نشود، اما پزشک متخصص می تواند تایید نماید که قلب جنین دیگر کار نمی کند. با این همه، چنین تصمیم خطیری نمی تواند پس از معاینه اولیه گرفته شود و پس از تشخیص اولیه باید درخواست بررسی های دقیق تر برای تایید این امر را نمود.

اگر توقف بارداری به طور قطع تایید گردد، باید در کوتاه ترین زمان ممکن و تحت نظارت پزشکی، جنین مرده از بدن زن خارج گردد. جنین مرده می تواند فاسد شود و باعث عفونت در بدن زن و دستگاه تناسلی وی گردد.

پس از این فرایند بسیار ناخوشایندِ پاکسازی بدن زن، باید معاینات پیچیده ای بر روی بدن زن صورت بگیرد تا علت اصلی توقف بارداری مشخص گردد. این معاینات همچنین به دوره بازسازی و توانبخشی زنی که نتوانسته مادر بشود، کمک می نماید. تلاش بعدی برای بارداری مجدد باید برای حداقل شش ماه به تعویق افتد تا برای بازسازی بدن فرصت کافی فراهم گردد.

توقف بارداری

توقف بارداری

 

سقط جنین در هفته شانزدهم بارداری

دلایل سقط جنین

بیش از ۷۰ درصد از موارد سقط جنین از مشکلات رشد و اختلالات کروموزومی در جنینی که دارای مجموعه کروموزوم های غیر استاندارد است، نشأت می گیرد. پس از آن، عواملی شامل تروما، انجام کارهای سخت فیزیکی، تغییرات هورمونی، بیماری های سخت و شدید، نقص در رشد رحم و سایر خطرات سلامتی علت این امر می توانند باشند. همچنین، سن مادر آینده و فشارهای فیزیکی و عصبی بر او نیز بسیار اهمیت دارند.

با این همه، از بروز برخی علل سقط جنین می توان جلوگیری نمود. اگر زنی به شیوه سالم زندگی نکند (برای مثال، تغذیه سالمی نداشته باشد، سیگار بکشد، معتاد به مواد مخدر باشد و یا دچار سوء مصرف کافئین باشد)، خطر رخ دادن سقط جنین افزایش می یابد. همه این عوامل در تشکیل و رشد تخمک مؤثر می باشند.

نشانه های سقط جنین در هفته شانزدهم بارداری

احساسات دردناک در قسمت پشت و پایین کمر از علائم شروع سقط جنین است. کاهش وزن، مخاط سفید و صورتی، فقدان علائم بارداری و از دست دادن حساسیت پستان، انقباض های حقیقی در هر ۵ تا ۲۰ دقیقه، دفع نسج لخته ای از واژن، حالت تهوع، اسهال، دفع خون قهوه ای یا قرمز روشن، بروز اسپاسم های گاه به گاه نیز علائم دیگر ظهور سقط جنین می باشند. اگر یکی از این علائم را دارا می باشید به سرعت و اورژانسی با پزشک مشورت نمایید.

یادآوری مهم

حتما به یاد داشته باشید که در طی این دوره مایع آمنیوتیک محافظ جنین تا حجم ۲۵۰ میلی لیتر افزایش می یابد و افزایش وزن رحم نیز به ۲۵۰ گرم می رسد.

خطرات

در مواردی به توصیه پزشکان، آزمایش مایع آمنیوتیک توصیه می گردد. به هر صورت در نظر داشته باشید که این روش بسیار نامطلوب است و می تواند برای جنین بسیار خطرآفرین باشد. علاوه بر این، به دلیل رشد رحم، مواردی از قبیل یبوست، اسهال و انقباض شکم رخ می دهد. همچنین، مشکلات گوارشی دیگر را نیز نباید فراموش نمود.

توصیه هایی به زنان

 • لازم است که خواب راحتی داشته باشید و بهترین حالت، بر پهلو خوابیدن است.
 • ماهی و یا سایر مواد غذایی خام را نخورید. آب نجوشیده را ننوشید. نادیده گرفتن این قوانین می تواند شما و کودکتان را در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی قرار دهد.
 • کفش های پاشنه بلند را فراموش نمایید زیرا می توانند باعث بروز واریس شوند که برای شما و فرزندتان نامطلوب است.
 • لازم است به یاد داشته باشید که لباس هایتان باید گشاد و آزاد باشند و شکمتان را اذیت نکنند.

بارداری دوقلوها در هفته شانزدهم بارداری

در طی هفته شانزدهم بارداری لازم است آزمایشاتی برای تشخیص احتمال اختلالات کروموزومی و نقص جنین صورت بگیرد که به آن غربالگری سه ماهه دوم می گویند. همیشه پلی کربنات بارداری در آزمایش AFP بالاتر از حد نرمال نشان داده می شود، بنابراین نترسید، شما و کودکتان در حال رشد صحیح می باشید.

سونوگرافی دوقلو هفته شانزدهم
سونوگرافی دوقلو هفته شانزدهم

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial