سونوگرافی شکم و لگن
سونوگرافی شکم و لگن
خرداد ۷, ۱۳۹۸
تفاوت ام آر آی با سی تی اسکن
تفاوت سی تی اسکن با ام آر آی
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸
نمایش همه

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری ماه چندم است؟ میانه ماه ششم یا سه ماهه دوم است.

 • چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • اندازه شکم
 • سونوگرافی در هفته بیست و پنجم بارداری
 • هنگام درد چه باید کرد؟
 • سلامت عمومی
 • تغذیه
 • بارداری دوقلوها در هفته بیست و پنجم

آنچه در هفته بیست و پنجم بارداری انتظار می رود

هفته بیست و پنجم بارداری در این دوره از بارداری سیستم تناسلی کودک شما در نهایت شکل می گیرد و با کمک دستگاه سونوگرافی می توان اندام تناسلی او را بررسی کرد و قبل از تولد جنسیت نوزاد را تشخیص داد. سیستم حمایتی بدن به رشد خود ادامه می دهد و اسکلت شکل می گیرد. اغلب جنین در حال حرکت است، دست ها را خم می کند. اکنون در این مرحله بر اساس حرکت دستهای کودک می توان نتیجه گرفت که کودک راست دست است یا چپ دست.

مادر آینده کودک خود را بهتر احساس می کند و حتی در سکوت می تواند صدای قلب او بشنود. پزشک نیز با توجه به این مطلب می تواند با استفاده از یک لوله مخصوص ضربان قلب را به وضوح بشنود. همچنین می توان از این راه خواب بودن یا بیدار بودن کودک را تشخیص داد زیرا به هیچ عنوان برنامه زندگی کودک با برنامه مادر هماهنگ نیست.

مطالعه بیشتر

وضعیت سلامت مادر بحرانی می شود: سوزش مکرر در ناحیه سردل، احساس بیماری، درد کمر، فشار ناحیه داخلی دیافراگم می تواند ناراحتی ایجاد کند. افزایش وزن کودک به ۷۰۰ گرم و همچنین افزایش حجم او باعث ایجاد این مشکلات می شود. بلافاصله پس از ظهور علائم سوزش سردل لازم است به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن سوزش سردل منجر به یک نوع گاستریت مزمن شود.

پزشکان همیشه بارداری زنان را در هفته ها محاسبه می کنند. بیشترین سوال مادران آینده این است که هفته بیست و پنجم چندمین ماه بارداری آن ها است. با توجه به این یک ماه زایمانی ۲۸ روز است، به عبارت دیگر ۴ هفته، بنابراین هفته بیست و پنجم ماه ششم است و آغاز ماه هفتم بارداری می باشد. در ماه هفتم بارداری حدود ۱۵ هفته به زایمان باقی مانده است. در طول این دوره توصیه می شود که بیشتر در هوای آزاد قرار بگیرید، برنامه غذایی سالم را دنبال کنید، و معاینات برنامه ریزی شده را از دست ندهید.

 

چه اتفاقی برای کودک می افتد

در این مرحله از رشد، قد نوزاد حدود ۲۴-۳۰ سانتی متر و وزن او حدود ۷۰۰ گرم است. جنین به سرعت رشد می کند و طبق اطلاعات فیزیولوژیکی خارجی آماده تولد است. اما برای تولد او هنوز خیلی زود است زیرا ریه ها به اندازه کافی رشد نکرده اند. (آلوئول ها با ماده خاصی پوشیده شده که مانع از آمیختن آنها می شود.) بنابراین تا زمانی که ریه ها به طور کامل تشکیل نشده باشد، کودک قادر به نفس کشیدن نیست.

علاوه بر این در ماه هفتم لاله گوش نوزاد تشکیل می شود و اگر کودک قبل از زمان مناسب متولد شود، پزشکان بر اساس آن نارس بودن او را تشخیص می دهند. علاوه بر این تا هفته بیست و پنجم بارداری کبد و طحال مسئول تشکیل خون هستند و از این لحظه به بعد مغز استخوان این عملکرد را به نفع خود قرض می گیرد.

کودک در حال حاضر بو را به خوبی تشخیص می دهد، می تواند لبخند بزند، بلرزد و احساس درد خود را نشان دهد. خلق و خوی کودک بستگی به وضعیت مادر دارد. رشد عضلات و استخوان های کودک ادامه دارد. در هفته بیست و پنجم نوزاد شروع به تحرک بیشتر می کند، بنابراین مادر فشار بیشتری را نسبت به قبل احساس می کند. در عین هماهنگی حرکات کامل تر می شود. کودک با دستان خود صورتش را می پوشاند، انگشت خود را می مکد. در هفته بیست و پنجم با استفاده از سونوگرافی می توان جنسیت کودک را با دقت بالا تعیین کرد زیرا دستگاه تناسلی در حال حاضر تشکیل شده است.

جنین در هفته بیست و پنجم
جنین در هفته بیست و پنجم

اندازه شکم

در این زمان شکم مادر آینده تحت تأثیر رشد کودک خود قرار می گیرد. شکم به طور مداوم رشد می کند و به طور متوسط در هر هفته یک سانتی متر بزرگتر می شود. این رشد سریع شکم بر راه رفتن و تنفس او تأثیر می گذارد.

در این دوره از بارداری زن ممکن است تنگی نفس و سوزش سردل داشته باشد. این ها به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار آوردن آن بر اندام های داخلی ایجاد می شوند. بزرگ شدن رحم می تواند منجر به یبوست شود. بنابراین در این دوره از بارداری خوردن غذاهایی مانند چغندر قند، آلو و غیره برای بهبود یبوست توصیه می شود.

با این حال زنان نباید میزان فعالیت خود را کاهش دهند. آنها باید بیشتر حرکت کنند. این کار به تقویت عضلات شکم کمک می کند. زن باید به تنفس صحیح خود نیز توجه کند که برای زایمان نیز مفید خواهد بود.

 

بیماری صبحگاهی در هفته بیست و پنجم بارداری

تهوع در هفته بیست و پنجم بارداری یک نشانه از پایان مسمومیت آغازین بارداری است که بین هفته های شانزده تا بیستم بارداری همراه با تکمیل بلوغ و شروع فعالیت جفت به پایان می رسد.

حالت تهوع که سه ماهه دوم بارداری را پوشش می دهد، باعث مراجعه به متخصص زنان می شود و او با تجویز اقدامات لازم موجب تسهیل این وضعیت می شود. تهوع در نیمه دوم حاملگی عامل مهمی در دوران بارداری است و نشان دهنده وجود نارسایی در بدن مادر و یا مشکلات احتمالی در رشد جنین است.

در بدن مادر ممکن است مشکلاتی از قبیل اختلالات هورمونی، بیماری های دستگاه گوارش و سایر آسیب های جسمی وجود داشته باشد. در بدن جنین این علامت می تواند خود را به صورت اختلال عملکرد محافظتی جفت، عملکرد هورمون آمنیوتیک آمنیون، کوریون و جفت نشان دهد.

اگر در نیمه دوم بارداری تهوع، استفراغ و ناراحتی عمومی وجود داشته باشد، مادر باید در بیمارستان بستری شود تا از عوارض آن بررسی شده و سقط جلوگیری شود.

 

سونوگرافی در هفته بیست و پنجم بارداری

هدف اصلی از سونوگرافی در این دوره از بارداری، تطبیق و تجزیه و تحلیل شاخص های کنونی و قبلی است. با توجه به برخی شاخص ها، رشد جنین ممکن است مطابق با این دوره نباشد. در این حالت به احتمال زیاد به بررسی بیشتری برای شناسایی علت نقص نیاز خواهد داشت.

شاخص های کلیدی مطالعات انجام شده عبارتند از:

 • قطر دور سر برابر است با ۶۲٫۳ میلیمتر؛
 • قطر حجم قفسه سینه برابر است با ۶۳٫۱ میلیمتر؛
 • قطر دور شکم برابر است با ۶۴٫۲ میلیمتر؛
 • ضخامت جفت تقریباً برابر است با ۲۶٫۲۲ میلی متر.

توجه به ضربان قلب جنین اهمیت زیادی در این بررسی ها دارد. قلب او باید حدود ۱۴۰-۱۵۰ ضربه در دقیقه داشته باشد. در این زمان حتی پدر او می تواند ضربان قلبش را بشنود.

سونوگرافی هفته بیست و پنجم
سونوگرافی هفته بیست و پنجم

سونوگرافی تعیین جنسیت هفته بیست و پنجم بارداری

سونوگرافی پسر هفته بیست و پنجم
سونوگرافی پسر هفته بیست و پنجم
سونوگرافی دختر هفته بیست و پنجم
سونوگرافی دختر هفته بیست و پنجم

وضعیت رحم

رشد رحم متوقف نمی گردد و تقریبا به اندازه یک توپ می رسد. موقعیت فوندوس رحم (قسمت بالایی رحم) در این دوره از بارداری برای زن بسیار مهم است. فوندوس اینک باید حدود ۲۵ تا ۲۷ سانتیمتر بالاتر از پوبیس (استخوان شرمگاهی) قرار گرفته باشد که این امر نشان دهنده رشد مناسب جنین و جفت می­باشد. در غیر این صورت، اگر مشکلی وجود داشته باشد، پزشکی که زن باردار تحت مراقبت اوست، به منظور مشخص شدن دلایل این مشکل، باید آزمایش های اضافی و معاینات لازم را انجام دهد.

در هفته بیست و پنجم، انقباض رحم یک اتفاق طبیعی است. این اتفاق نوعی پیش آمادگی و تمرین رحم زن باردار برای تولد کودک در آینده نزدیک است. مادر آینده ممکن است گاهی این انقباضات را احساس کند. با این وجود به خاطر داشته باشید که اگر انقباضات رحم با تشدید تدریجی دردها، گرفتگی و کشیدگی همراه گردید، باید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه نمایید و یا با اورژانس برای کمک های پزشکی تماس بگیرید.

زن باردار ممکن است در مورد برخی فشارها نظیر زمان عطسه زدن، سرفه نمودن و یا خم شدن، احساس ناراحتی داشته باشد و برخی احساسات ناخوشایند را تجربه نماید که با دردهای ملایمی همراه باشد. این شرایط به دلیل فشار بار زیادی است که به عضلات پشت رحم وارد می آید. این پدیده به عنوان وضعیتی طبیعی مطرح می گردد و مادر آینده نباید بابت آن نگران باشد.

 

هنگام درد چه باید کرد؟

دردها به جز قسمت شکم که در اثر فشار بار بر روی عضلات رحم به ایجاد می شود، در پایین پشت هم می­تواند به وجود بیاید. ستون فقرات زن باردار تحت فشار زیاد ناشی از وزن شکمش قرار دارد. بنابراین، احساس ناراحتی و یا درد در قسمت پشت و یا لگن خاصره نیز ممکن است آرامش مادر آینده را مختل نماید.

 

با اجرای قوانین زیر می توان کمی میزان درد را کاهش داد:

۱- کفش های راحت و کاربردی بدون پاشنه بپوشید.

۲- سعی کنید فقط بر روی صندلی راحتی و یا صندلی دارای پشتی بنشینید؛ پاها را کمی رو به جلو قرار دهید.

۳- برای مدتی طولانی بر روی سطحی سفت ننشینید.

۴- در زمان برخاستن از رختخواب بسیار مراقب باشید.

۵- زمان خم شدن و یا چنباتمه زدن با دقت و به صورت صحیح این کار را انجام دهید.

۶- تمرینات روزانه ژیمناستیک ویژه زنان باردار باعث تقویت عضلات شکم و پشت می شود.

۷- توصیه می شود از شکم بند استفاده نمایید و جوراب های ساق بلند متراکم ویژه بپوشید.

 

با توجه به فعالیت رشد جنین و فشارهای ناشی از آن، دردهای مکرر در ناحیه هایپوکندریوم (بالای شکم) باعث ناراحتی زن باردار می گردد. در این موارد تنها تولد کودک در آینده می تواند شرایط بدنی او را تغییر دهد.

بیشتر زنان باردار در هنگام دفع، درد دارند. اگر در مدفوع خون مشاهده گردد، ممکن است نشانه شکاف مقعدی باشد. اجازه دهید این مشکل به جریانی تبدیل شود که متعاقب آن باعث ایجاد و رشد هموروئید گردد. در این زمان باید اقدامات پیشگیرانه ای برای مقابله با یبوست انجام دهید.

اکثر مادران آینده در این دوره بارداری به سردرد  مبتلا می گردند. در بیشتر موارد این امر با کاهش فشار شریانی در ارتباط است. در این مورد نباید خود درمانی نمود، اما باید به سرعت به متخصصانی که داروهای کمی را تجویز می کنند مراجعه نمایید تا باعث آسیب به کودکتان نشود.

 

ترشحات به چه صورتی باید باشد؟

ترشحات به صورت بدون بوی خاص، شفاف و یا با ناخالصی های سفید، طبیعی است. در مقابل، ترشحات غیرطبیعی با بوی ترش همراه با خارش و درد می تواند نشانه ای برای کاندیدیازیس (عفونت قارچی) باشد. اگر کاندیدیازیس قبل از زایمان متوقف نشود، احتمال سرایت به کودک در هنگام زایمان وجود دارد. علاوه بر این، باید از مصرف شیرینی ها و مواد غذایی نشاسته ای جلوگیری شود.

دفع مایع آمنیوتیک زن باردار را باید هشداردهنده دانست، زیرا این یکی از نشانه های تولد زودرس است. اگر این تخلیه فراوان باشد، باید بلافاصله زن را به بیمارستان منتقل نمود تا علت تخلیه مشخص شود و وضعیت زن به ثبات برسد.

نسبت به دفع ترشحات مختلف نباید بی توجهی نمود، زیرا در این دوره درصد ابتلا به عفونت های دستگاه تناسلی بالا است؛ به ویژه، اگر ترشحات دارای بو و رنگ قوی باشد. در این موارد به وسیله سواب (چوب آزمایشگاهی با سر پنبه ای) آزمایش گرفته می شود و بر اساس نتایج حاصل از این آزمایش، درمان مناسب تعیین می گردد. این عمل پیشگیرانه به جلوگیری از آلوده شدن جنین کمک می نماید.

یک نکته ای که باید بدانیم این است که ناخالصی های خونی در ترشحات مادر پس از نمونه برداری یا بررسی توسط متخصص زنان، نشان دهنده سایش گردنه (سرویکس) رحم است. در چنین مواردی ظهور این ناخالصی ها با درد در قسمت پایین شکم همراه نمی باشد. متخصصان توصیه می کنند درمان این بیماری ها فقط در این دوره انجام شود.

عمومی

علاوه بر مشکلاتی که گفته شد، ممکن است زنان باردار در هفته بیست و پنجم بارداری دچار درد شدید در پاهایشان شوند. زنانی که استعداد ابتلا به واریس را دارند باید توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشند. در این مورد توصیه می شود جوراب ساق بلند مخصوص بپوشید. همچنین برای جلوگیری از بزرگ شدن رگ های خارج از اندام تناسلی، توصیه می شود بیشتر دراز بکشید و استراحت کنید. باید تمام داروهایی را که استفاده می کنید، با پزشک خود هماهنگ کنید.

پیاده روی در هوای آزاد به مادران آینده توصیه می شود، اما نیازی به فراتر از آن نیست. اگر درد پا را احساس می کنید، برای از بین بردن خستگی و این احساس درد، بهتر است در هنگام خواب پاها بالاتر از سطح بدنتان باشند. برای مثال، می توانید از یک بالش یا پتو به عنوان تکیه گاه برای پاهایتان استفاده کنید.

 

رابطه جنسی در هفته بیست و پنجم بارداری

اگر شرایط زن باردار و همچنین روند رشد جنین به صورت طبیعی باشد، منعی برای رابطه جنسی در این دوران وجود ندارد. البته باید به خاطر داشته باشید که نیاز به دقت مراقبت است و به ویژه مرد باید از ضربه­های ناگهانی و عمیق در طول رابطه خودداری نماید.

در مقابل، اگر مشکل و یا منعی در رشد جنین از سوی پزشک تشخیص داده شود، پزشک می تواند بلافاصله توصیه به کاهش دفعات رابطه و یا قطع کامل رابطه جنسی کند.

 

چه آنالیزهایی لازم است؟

توصیه می شود در هفته بیست و پنجم بارداری و حداقل یک بار در هر ۲۸ روز برای معاینات به پزشک مراجعه نمایید. در این دوره بارداری آزمایشات برنامه ریزی شده ای انجام می شوند که به ویژه برای آنالیزها، مهم و مورد نیاز می ­باشند. پزشک می تواند بر طبق اطلاعات حاصل از این آنالیزها، رشد طبیعی و یا برخی مشکلات را ارزیابی کند.

به این ترتیب، امکان پیش بینی یا ممانعت از ناهنجاری های بیشتر در رشد فراهم می گردد. زن باید مراقب سلامت خود باشد و هرگونه تغییر در وضعیت خود را به پزشکی که او را تحت مراقبت دارد، گزارش نماید.

 

تغذیه

رشد کودک نیازمند زنی است که به تغذیه سالم و فراتر از آن وفادار بماند. برای جلوگیری از درجه های مختلف کم خونی، در رژیم غذایی زن باید مواد غذایی مفیدی نظیر بلغور جو دوسر، گندم سیاه، گوشت گاو پخته شده، جگر، آلو، چغندر، سبوس گندم و مواد غذلیی پالس موجود باشد.

همچنین، رژیم روزانه تغذیه مادر آینده باید شامل مواد غذایی سرشار از پروتئین و اسید آمینه باشد. وعده­های غذایی باید فقط از مواد غذایی تازه تهیه شوند. بنابراین، هنگام خرید مواد غذایی در فروشگاه، باید مراقب باشید و به تاریخ انقضا و تاریخ تولید مواد غذایی توجه کنید.

مصرف غذاهای چرب، تند، سرخ شده و دودی باید قطع شود و یا حداقل به پایین ترین مقدار مصرف برسد. همچنین محصولات شور، شیرین و آردی نیز توصیه نمی شود. مصرف میوه های تازه و سبزیجات، کمپوت ها و آب میوه­های طبیعی در این ایام مفید خواهد بود. و البته پرخوری نیز ممنوع است.

 

وزنتان چقدر باید باشد؟

زن باردار باید مراقب وزن خود باشد و به وسیله سنجش هفتگی وزن خود، آن را کنترل نماید. بهتر است این نتایج ثبت شوند. در هفته بیست و پنجم، افزایش وزن باید در حدود ۶ تا ۷ کیلوگرم باشد. اضافه وزن بیش از این مقدار، طبیعی نیست. این امر می تواند بر زایمان اثر بگذارد.

 

نشانه های خطرناک

زن در اثر بزرگ شدن شکمش، بر روی تمام اندام داخل شکم خود احساس فشار می کند؛ به همین دلیل نیز احساس ناراحتی، سوزش سرمعده و افسردگی عمومی دارد. همچنین، بیشتر اوقات به دلیل فشار سنگینی شکم، دچار خستگی و درد در پاهایش می گردد. این امر می تواند باعث واریس و بسیاری از علائم کشیدگی شود.

 

توصیه هایی به زنان

 • نباید به خاطر بستن شکم بند و بانداژ احساس خجالت داشته باشید اما باید هنگام استفاده، آن را به درستی تنظیم کنید تا برای پشتیبانی از شکم، فشاری به آن وارد نکند. شیوه موثری برای اجتناب از ابتلا به واریس، استفاده از بانداژ الاستیک (باند کشی) است.
 • برای مقابله با علائم کشیدگی، می توانید از کرم های مختلف استفاده کنید. همچنین در زمان های مختلف قسمت هایی از بدن که دچار کشیدگی هستند را ماساژ دهید.
 • تغذیه سالم داشته باشید؛ زمان زیادی را در فضای باز بگذرانید؛ تمرینات ژیمناستیک ویژه بارداری را انجام دهید. این موارد برای جنین مفید است و به امکان حفظ اندامی ممتاز پس از زایمان را فراهم می آورد.

 

بارداری دوقلوها در هفته بیست و پنجم بارداری

اینک سه هفته به مرخصی زایمان باقی مانده است؛ اما بیشتر زنانی که دوقلو باردار هستند، هفته های بیشتری را مرخصی می گیرند. اگر می خواهید زودتر از کار روزانه رهایی یابید، قبل از آن زمان مرخصی بگیرید.

کودکان کوچک شما بافت چربی زیر پوستی دارند، آنها به این چربی برای حفظ حرارت بدنشان بلافاصله پس از تولد نیاز دارند. همچنین، این بافت برای نوزادان مفید است، زیرا این بافت چربی تا زمانی که تغذیه پس از زایمان تنظیم شود، انرژی مورد نیاز نوزادانتان را تامین می کند. این بافت چربی که به اصطلاح چربی قهوه ای نامیده می شود، فقط بین کتف (اسکاپول) و شکم تشکیل شده است. به این ترتیب، دست­ها و پاها لاغر و با پوستی چین دار هستند.

اما به زودی چربی واقعی ذخیره می شود. در هفته بیست و پنجم بارداری شکل گیری دستگاه عصبی جنین اتفاق می افتد؛ اندام های حسی، رشد دستگاه وستیبولار (سیستم دهلیزی)، بینایی و شنوایی بهبود می­یابد. در این زمان سیستم ایمنی دوقلوها کار خود را آغاز می کند. بدن این کودکان برای اولین بار شروع به تولید آنتی بادی می کند. بنابراین، مادر آینده باید در انتخاب مواد غذایی خود دقت کند تا کودکان در زمان تولد به اشخاصی آلرژیک تبدیل نشوند زیرا ممکن است در این دوره دوقلوها مبتلا به آلرژی شوند.

سونوگرافی دوقلو هفته بیست و پنجم

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial