سونوگرافی داپلر در بارداری
سونوگرافی داپلر در بارداری
خرداد ۲۰, ۱۳۹۸
سونوگرافی رحم و تخمدان
سونوگرافی رحم و تخمدان
تیر ۱۲, ۱۳۹۸
نمایش همه

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم، چندمین ماه بارداری است؟ هفته بیست و ششم ، انتهای ماه ششم یا آخر سه ماهه دوم بارداری است.

فهرست
 • سونوگرافی و آزمایشات
 • وضعیت رحم
 • شکم زن باردار در هفته بیست و ششم بارداری
 • در هفته بیست و ششم چه اتفاقی برای کودک می افتد
 • احساسات و درد
 • وزن و تغذیه مناسب
 • خطرات و توصیه ها

آنچه در هفته بیست و ششم بارداری انتظار می رود

چشم های کودک اکنون و در هفته بیست و ششم شکل گرفته اند. رنگ آنها متفاوت است، به هر حال هنوز کودک قادر به گشودن چشم هایش نیست. او مزه غذایش را با زبان زدن آزمایش می کند. تحقیقات نشان می دهد که کودک در این دوران چیزهای شیرین را به محصولات با طعم تلخ یا بوی دودی ترجیح می دهد.

با وجود این که بافت چربی رشد را متوقف نموده است، اما بر شکل گیری او تاثیری ندارد. در زمان سونوگرافی حتی می توانید مژه ها و ابروهای کودک را ببینید. کودک به تغییرات بیرونی واکنش نشان می دهد، بنابراین باید مادرش با گوش دادن به موسیقی ملایم و صحبت با کودک با صدای مهربان، به او حس راحتی هدیه کند.

زن دردهای واضحی را در قسمت دنده ها و پشتش احساس می کند که ناشی از رشد کودک است؛ در این زمان وزن او به حدود ۸۵۰ گرم (۳۰ اونس) رسیده است و حرکاتی قوی دارد. برای تسکین این دردها یک تشک مخصوص بارداری تهیه کنید، البته پیش از این کار با پزشک خود مشورت کنید. به پهلو بخوابید تا حرکات کودک را احساس نکنید.

هفته بیست و ششم، دومین هفته از هفتمین ماه یا دومین هفته از سه ماهه سوم است. اینک زمانی است که دو دوره سه ماهه تمام شده است و مادر در انتظار آینده برای تولد کودک است.

سونوگرافی و آزمایشات در هفته بیست و ششم بارداری

اگر بارداری به صورت طبیعی و عادی باشد فقط سه مرحله سونوگرافی در طول ۹ ماه بارداری توصیه می­گردد. پزشک متخصص زنان در هفته بیست و ششم دومین سونوگرافی را تعیین می نماید. هدف اصلی این سونوگرافی ارزیابی رشد جنین، تشخیص ناهنجاری ها یا نقص در رشد اسکلت، ژنیتال (ناحیه تناسلی)، عضلات قلبی، عفونت دستگاه ادراری، میزان و کیفیت مایع آمنیوتیک، جفت و ملحقات آن است.

اکنون پزشک جنسیت کودک را می داند و در صورت تمایل والدین کودک، می تواند به آنها اطلاع دهد. علاوه بر سونوگرافی، پزشک انجام آزمایشات دیگری را نیز توصیه می کند که شامل آزمایشات خون و ادرار نیز می­گردد. برای جلوگیری و رشد دیابت بارداری در زن، باید آزمایش گلوکز (قند) خون انجام شود.

متاسفانه، به طور میانگین در ۲ درصد موارد بارداری، ابتلا به دیابت وجود دارد. گرچه این بیماری خیلی زیاد شایع نیست، اما مشاوره با متخصص اندوکرین (غدد درون ریز) امری مهم و ضروری است زیرا در صورتی که سطح قند خون مادر بالا باشد، ممکن است باعث کاهش فشار خون و اضافه وزن در کودک گردد. زن پیش از زایمان باید همیشه رژیم غذایی خود را حفظ نماید تا از طبیعی بودن سطح قند خونش اطمینان حاصل کند.

مطالعه بیشتر

همچنین، با آزمایش خون می توان کمبود آهن، کم خونی و سطح هموگلوبین خون را در زنان باردار مشخص نمود. در این زمین هرگونه نقصی اگر در مسیر طبیعی وجود داشته باشد به مادران آینده توصیه می گردد که مصرف آهن را در برنامه غذایی خود قرار دهند و از مکمل های آهن نیز استفاده نمایند.

یک فرآیند التهابی را می توان با آزمایش ادرار تعیین نمود که سطح پروتئین و لکوسیت ها (گلبول های سفید) در خون را نشان می دهد و همچنین میزان توانایی دستگاه ادراری برای مقابله با افزایش بار نیز مشخص می گردد.

سونوگرافی تعیین جنسیت هفته بیست و ششم بارداری

بارداری دوقلوها در هفته بیست و ششم

ممکن است زن در هفته بیست و ششم بارداری دوقلوها احساس ناراحتی کند. اگرچه که با نزدیک شدن به انتهایبارداری، ماه های بعد سخت تر می شوند. پایین رحم ۳۰ سانتیمتر (۱۱٫۸ اینچ) بالاتر از پوبیس (استخوان شرمگاهی) است. اینک رحم تقریبا تمام حجم شکم را اشغال نموده است.

این امر موجب فشار بر اندام های دیگر می شود. ریه ها نمی توانند به طور کامل باز شوند، بنابراین آینده مادر دوقلو ممکن است دچار تنگی نفس شود. او نه تنها در دستگاه گوارش و تنفس احساس ناراحتی می کند، بلکه این مشکل را با قلب نیز دارد. قلب با محدودیت عمل می کند و علت آن اضافه بار ناشی از افزایش مقدار خون است.

وزن هر کودک در هفته بیست و ششم بارداری در حدود ۸۰۰ گرم (۲۸ اونس) می باشد. نه تنها اندام های شما بلکه دوقلوها نیز دچار محدودیت هستند. با این وجود، آنها در حال حرکت هستند و می توانند جای خود را تغییر دهند. به طور معمول بخش سزارین در صورت عدم تناسب در بارداری چند قلویی تجویز می شود. برای تغییر این شرایط حرکات ژیمناستیک خاصی وجود دارد، که برخی از اوقات فرصت هایی را به وجود می آورد، اما این حرکات همیشه کمک کننده نیست.

وضعیت رحم در هفته بیست و ششم

از آن جایی که به زمان زایمان نزدیک شده اید، باید بیشتر مراقب مسیر تغییرات بدنتان باشید. برای مثال، رحم در هفتمین ماه بارداری ۲۴ سانتیمتر (۹٫۵ اینچ) ارتفاع و ۱۶ سانتیمتر (۶٫۳ اینچ) عرض دارد و ۶ سانتیمتر (۲٫۴ اینچ) بالاتر از ناف قرار گرفته است (این مقدار کاملا زیاد است!). رحم در هر هفته ۱ سانتیمتر (۰٫۴ اینچ) کشیده می شود، به همین دلیل فشار بیشتری بر اندام های داخلی وارد می آید و باعث یبوست، نفخ و سوزش معده در طول دوران سه ماهه سوم می شود.

پلاگین موکوس سرویکس (مخاط رحمی) کانال رحم را پر می کند و از بین رفتن آن به معنی شروع زایمان است. این نوعی علامت برای آغاز فرایند زایمان است. همچنین، این دوره با ظاهر شدن انقباضات دوره ای مشخص می گردد که به عنوان انقباضات براکستون هیکس یا انقباضات تمرینی نامیده می شود.

معمولا این انقباضات باعث درد نمی شوند و طولانی نمی شوند. هفته بیست و ششم بارداری با خطر انقباضات دوره ای با درد، گرفتگی و ترشحات آب مانند همراه است و بنابراین از کمک پزشک باید استفاده نمود.

مطالعه بیشتر

شکل گرفتن پلاگین موکوس ممکن است باعث ترشحات فراوان گردد. ترشحات طبیعی باید سفید یا خاکستری و به صورت یکدست و همگن باشد. اگر ترشحات سبز، چرکین و پنیری مانند باشد و همراه با احساس سوزش یا خارش در آلت تناسلی گردد، به کمک پزشکی فوری نیاز است. اگر مادر دچار بیماری عفونی شده باشد، لازم است درمان شود زیرا ممکن است نه تنها جنین را آلوده سازد و بر کیسه جنین اثر بگذارد، بلکه بر رشد و شکل گیری جنین نیز تاثیر داشته باشد.

اگر زن باردار خونریزی همرا با درد شکم داشته باشد، ممکن است نشانه ای از نارسایی و انسداد جفت باشد؛ در این زمان باید برای انتقال به بیمارستان آمبولانس خبر نمود. ترشحات آب گونه به میزان متوسط، حتی در بخش های کوچک ممکن است ناشی از نشت مایع آمنیوتیک بدون نشانه های ویژه ای باشد، بنابراین نیاز به مشورت با پزشک متخصص زنان است.

شکم زن باردار در هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم شکم زن بیشتر بزرگ می شود و گردی آن شروع به بالا آمدن می کند. این بزرگ شدن شکم باعث ظاهر شدن خطوطی بر رور آن می گردد که به نشانه های کشیدگی تبدیل خواهد شد. برای جلوگیری از این امر لازم است از ژل ها و کرم های ویژه جلوگیری از علائم کشش در دوران بارداری بهره ببرید. این ژل ها و کرم ها معمولا پس از حمام بر روی پوست ران ها، سینه ها و شکم و یکی دوبار در روز استفاده می گردد. اگر این کرم ها و ژل ها در دسترس نباشند، می توان از سبزیجات گرم یا روغن زیتون به جای آنها استفاده نمود.

چه اتفاقی برای کودک می افتد

در هفته بیست و ششم بارداری، کودک دارای خصوصیات منحصر به فردی نظیر مژه ها و ابروها شده است. گوش ها نیز شکل گرفته اند و کمی به بیرون آمده اند. گوش داخلی واقعا شکل گرفته اند، در نتیجه کودک توانایی تشخیص صداها را از دنیای بیرون پیدا می کند، بنابراین لازم است برایش داستان بگویید، به موسیقی کلاسیک گوش دهید، برایش لالایی بخوانید و با صدای ملایم و مهربان با او صحبت کنید. بسیاری از مردم بر این باورند که کودک توانایی تشخیص صداها را دارد، پس باید والدین او با هم صحبت کنند تا به درک کودک از جهان ناشناخته محیط اطرافش در بعد از تولد کمک نماید. از آنجایی که در این دوران، کودک شروع به بازکردن چشم­هایش می کند، مادر نباید نزدیک نور شدید قرار بگیرد.

در هفته بیست و ششم بارداری، دستگاه تنفسی شکل گرفته است. ریه ها محل و شکل طبیعی خود را گرفته­اند. استخوان های کودک قوی­تر می­گردند و دندان های دائمی نیز تقویت می شوند زیرا دندان های دائمی نیز همانند دندان های شیری در این زمان شکل می گیرند. پوست کودک صاف و نرم می شود و به آرامی رنگ خاصی به خود می گیرد.

مطالعه بیشتر

اینک مفاصل در آرنج ها و زانوها شکل می گیرند، پاها و بازوها شروع به حالت گرفتن می کنند. قلب کودک دارای ضربان ۱۳۵ تا ۱۶۰ در دقیقه است. خون با مواد مغذی و اکسیژن اشبع شده است، زیرا از ورید بند ناف می گذرد. مغز کودک در هفته بیست و ششم بارداری، یکی از وظایف اصلی را برعهده دارد؛ مغز به کورتکس غده فوق کلیوی متصل است که به تراوش هورمون ها به وسیله غده هیپوفیز کمک می کند. قد جنین اکنون ۳۵٫۵ سانتیمتر (۱۴ اینچ) و وزنش در حدود ۷۵۰گرم (۲۶٫۵ اونس) است. در این زمان کودک معمولا خواب است و زمان خواب او به ۱۶ تا ۲۰ ساعت در شبانه روز می رسد و تنها در زمان بیداری حرکت می کند.

آریتمی جنین

ضربان قلب نامنظم در این دوران شایع است و به آن آریتمی جنین می گویند. ضربان قلب غیر طبیعی کودک ناشی از رشد و شکل گیری مستمر او است. در زمانی که شکل گیری قلب کامل می شود، آریتمی از بین می­رود. می توانید با متخصص سونوگرافی یا پریناتولوژیست مشورت کنید تا در مورد این پدیده بیشتر بدانید.

اگر آریتمی قبل از تولد کودک از بین برود، لازم است از پزشکان بخواهید تا در طول زایمان ضربان قلب کودک را کنترل نمایند. اگر کودک در طی زمان زایمان آریتمی دارد بهتر است زایمان تحت نظارت متخصص اطفال صورت بگیرد تا در صورت بروز عوارض، اقدامات لازم را انجام دهد.

احساسات

در هفته بیست و ششم بارداری، نه تنها مادر، بلکه دیگران نیز می توانند حرکات کودک را احساس کنند. آنها می توانند با دست گذاشتن بر روی شکم مادر، حرکت کودک را احساس کنند و با گذاشتن گوششان بر روی شکم مادر، ضربان قلب کودک را بشنوند.

جنین با توجه به خلق و خویش می تواند در رحم مادر رفتارهای مختلفی را از خود بروز دهد: آرام باشد و یا فعال و پر جنب و جوش. بعضی از کودکان در این مراحل بسیار آرامند و در مقابل بعضی از آنها حرکات مداومی دارند. بنابراین می توان چنین عنوان کرد که حرکات کودک در طول بارداری، بر فعالیت های پس از تولدش نیز موثر است.

این امری کاملا رایج است که در مواقع شلوغی خیلی متوجه حرکات کودکتان نشوید، اما در زمانی که به پهلوی چپ دراز می کشید، حضور او را بلافاصله احساس می کنید. اگر این موضوع باعث اضطراب و نگرانی شما شده است، بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید و با گوش دادن به صدای قلب کودکتان از خوب بودن حال او اطمینان حاصل نمایید.

احساس درد در هفته بیست و ششم بارداری

همان زمانی که برای کودک احساس محدود بودن فضا ایجاد می شود و فضای کافی برای حرکات آزادانه خود ندار، این حرکات کودک می تواند باعث ایجاد درد در شما شود. درد شکم و درد در ناحیه زیر دنده های قفسه سینه ممکن است در اثر افزایش حجم رحم و فشار آن بر اندام های داخلی ایجاد گردد. همچنین، هورمون ها نیز ممکن است با نرم کردن رباط ها و مفاصل باعث به وجود آمدن درد شوند.

شما می توانید با دراز کشیدن به پهلو، درد را تسکین دهید زیرا در این موقعیت فشار بر رحم کاهش می یابد. گرفتگی پاها و سردرد نیز در سه ماهه سوم شایع هستند که بهترین درمان برای این شرایط استراحت است.

پاهایتان را به هنگام دراز کشیدن روی یک بالش بگذارید تا فشار روی آنها کم شود. سردرد در یک اتاق با هوای تازه و نور کم به سرعت برطرف می شود. درد قسمت پایینی پشت از تغییرات هورمونی و تغییر تدریجی فشار بار است، شما می توانید با نپوشیدن کفش پاشنه بلند، انجام تمرینات ژیمناستیک یا یوگای ویژه بارداری و استفاده از کمربند مخصوص بارداری است.

افزایش وزن

هر افزایشوزنی ممکن است باعث ایجاد احساس درد شود، بنابراین باید در طول دوران بارداری وزن خود را با دقت کنترل نمایید. هر هفته نباید بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم (۱۰ تا ۱۷ اونس) وزن اضافه کنید. رعایت رژیم غذایی و تغذیه سالم می تواند به شما برای نگهداری شکل سالم بدنتان کمک کند.

تغذیه مناسب

یک رژیم غذایی سالم و متعادل در هفته بیست و ششم برای اطمینان از رشد مناسب جنین، لازم و ضروری است. شما باید مصرف مواد آلرژیک و حساسیت زا نظیر انواع توت ها و میوه های نارنجی (از جمله توت فرنگی، شاه توت، پرتقال، نارنج و نارنگی)، تخم مرغ، شیر، عسل، شکلات و کاکائو را کاهش دهید. در طول این دوره مصرف انواع غذاهای دودی، فست فود، نوشیدنی های گازدار نظیر نوشابه و همچنین غذاهای سرخ شده ممنوع است.

باید از غذاهای پخته، آب پز و بخارپز شده به همراه مقدار کمی نمک تغذیه کنید. نمک باعث دفع آب و ایجاد تورم می گردد. زن باردار با مصرف مواد قندی و شیرینی ها می تواند سرعت افزایش وزنش را تا حد قابل توجهی بالا ببرد، که با هضم سریع کربوهیدرات ها باعث افزایش میزان قند خون می گردد و در نتیجه منجر به دیابت بارداری و در پی آن دیابت کودک می شود. مصرف متعادل شیرینی جات باعث حفظ سلامتی مادر و کودک می گردد.

سینه ها

رشد سینه ها در هفته بیست و ششم بارداری سریع می شود، بنابراین مراقب نوک پستان ها باشید تا آنها را برای شیردهی به نوزاد آماده کنید. برای انجام این کار، سینه ها را با آب سرد و یا حوله مالش دهید و استحمام کنید. این روند باید با دقت انجام شود تا از انقباض رحم جلوگیری شود.

رابطه جنسی در هفته بیست و ششم

شما می توانید در صورتی که هیچ مانع پزشکی وجود نداشته باشد در هفته بیست و ششم بارداری رابطه جنسی داشته باشید. این امر با بدن زن در ارتباط است که رابطه جنسی برای زن باردار به علت افزایش حساسیت ژنیتال (دستگاه تناسلی)، جریان خون اضافی و احساسات بیشتر، بسیار مطلوب است.

ارگاسم زن به دلیل فعال شدن عملکرد جفت و ترشح آندورفین که به هورمون خوشحالی معروف است، تاثیر مثبتی بر روی کودک دارد، و باعث می شود کودک احساس خوشحالی کند. ضروری است که حالتی مناسب برای رابطه جنسی انتخاب کنید تا فشار بر روی شکم تا حداقل ممکن کاهش یابد. تعداد زیادی از حالت های رابطه جنسی برای مادر و کودک بی خطر و سالم است. این حالت ها تنوع در زندگی جنسی والدین را فراهم خواهند کرد.

خطرات

ممکن است زن در هفته بیست و ششم بارداری از شرایط مختلفی رنج ببرد:

 • فشار خون بالا و سردرد که می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود
 • درد در شکم که از از رشد کودک نشأت می گیرد
 • درد پشت و کمر، ورم و درد پا

توصیه ها

 • استفاده از باند کشی یا پشت بند برای جلوگیری از واریس وریدی
 • تغذیه سالم
 • ارتباط با کودک
 • نگرش مثبت با انتخاب نام نوزاد و سایر لحظات مثبت در ارتباط با تولد نوزاد
 • رفتن به دوره های آموزشی ویژه زنان باردار

سایر هفته های بارداری

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial