جستجو

هفته اول بارداری

هفته اول بارداری
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷

هفته اول بارداری

 

فهرست:

 • نشانه های اصلی و علائم آغاز بارداری
 • احساسات در ناحیه شکم در طول هفته اول
 • ترشحات در طول هفته اول بارداری
 • HCG در هفته اول بارداری
 • سونوگرافی در هفته اول بارداری
 • توصیه هایی برای خانم ها

هفته اول بارداری اولین ماه یا اولین دوره سه ماهه است

آنچه که در هفته اول بارداری انتظار می رود

هفته اول بارداری تازه شروع یک انتظار طولانی برای تولد یک نوزاد است. چه اتفاقاتی در هفته اول می افتد؟ زمان بارداری از اولین روز آخرین دوره قاعدگی شمارش می گردد.

در این دوران فرآیندهای هورمونی و متابولیسم به صورت کامل تغییر می نماید، برای مهیا ساختن تخمک، ارگانیسم انرژی کمی را صرف می نماید.

یک زن تنها با یک تخمک می تواند باردار شود، حتی اگر ۳۰۰۰۰۰ از آن را داشته باشد. برای یک فرآیند طبیعی و هماهنگِ بدون عارضه یا مشکل، لازم است شرایط و محیط مناسبی را ارئه دهیم.

این شرایط شامل موارد زیر است:

۱) شما باید سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را ترک کنید.

۲) هیچ دارویی استفاده نکنید و اگر لازم است با پزشک مشورت کنید.

۳) از مولتی ویتامین استفاده کنید، بخصوص آنهایی که دارای فولیک اسید باشند. در اجزاء تشکیل دهنده ی مولتی ویتامین ها، فولیک اسید با عنوان B9 ذکر می شود.

۴) تعاملات اجتماعی خود و حضور در مکان های عمومی را برای مدت طولانی محدود کنید. زیرا ممکن است باعث عفونت به دلیل انتقال بیماریهای مسری شود، که به درمان نیاز دارند و این اصلاً خوب نیست

۵) بر اساس یک رژیم غذایی خاص تغذیه کنید، از خوردن قهوه و چای، و همچنین شکلات، فست فود و سرخ کردنی ها خودداری کنید. کربوهیدرات می تواند سیستم عصبی فرد  باردار را تحریک کند.

۶) به پزشک خود مراجعه کنید، آزمایش بدهید، اما تحت هیچ شرایطی آزمایشی که نیاز به اشعه ایکس دارد، انجام ندهید، ممنوع است. روی سیستم بدنتان اثر منفی می گذارد. و برای حفظ امنیت خود به پزشکتان بگویید که نمی توانید این آزمایش را انجام دهید.

اطلاعاتی که ممکن است در هفته ی اول بارداری مفید باشد:

 • بارداری بعد از سقط جنین
 • چگونگی انجام تست خانگی (بیبی چک)
 • ممکن است در هفته ی اول بارداری، خستگی های صبحگاهی داشته باشید

 

نشانه های کلیدی و علائم آغاز بارداری

شما در هفته ی اول بارداری چه علائمی دارید؟ هفته ی اول بارداری دارای ویژگی های خاصی است که بر طبق آن زن می تواند حدس بزند که باردار است، اما برای اطمینان و برطرف شدن شک و تردید باید به درمانگاه زنان و زایمان مراجعه کرد.

برای مشخص کردن زمان دقیق بارداری، متخصصان زنان و زایمان آن را از روز اولِ آخرین قاعدگی حساب می کنند. و به دلیل اینکه در آن مدت هنوز حاملگی رخ نداده است، هفته ی اول بارداری مبهم و نامشخص است.

و دقیقاً زمانی که قاعدگی تمام می شود، در روزهای دهم تا دوازهم دوره، تخمک گذاری با ظهور تخمک بالغ، کاملاً آماده ی بارور شدن است.

در این لحظه ی مهم سیستم عصبی زن تحت تغییرات خاصی قرار می گیرد، و هورمونهای آن را برای یک هدفی تغییر می دهد، که آن هدف آماده ساختنِ یک تخمک از میان بسیاری از آنها برای باروری است. هفته ی اول بارداری فقط یک هفته ی فرضی است که در آن تصور می شود هنوز بارداری اتفاق نیفتاده است.

اگر زن تصمیم جدی به مادر شدن داشته باشد، قبل از حاملگی دچار وحشت می شود، زیرا او به شدت در خود به دنبال اولین علائم بارداری می گردد. و از آنجا که هنوز حاملگی رخ نداده است، بسیاری فرآیند های معمول در ارگانیسم ممکن است با علائم بارداری اشتباه گرفته شود و زن نباید در مورد آنها نگران باشد.

آنچه در معده در هفته اول بارداری احساس می شود

ممکن است در هفته ی اول بارداری درد به سراغ شما بیاید، و این طبیعی است، زیرا با شروع قاعدگی ارتباط دارد. اگر شما منطقی باشید، به این نتیجه می رسید که این مرحله کاملاً مبهم است و شما هنوز نمی دانید که این هفته ی آغازین بارداری است یا نه، چرا که تخمک هنوز بارور نشده است. و این بدان معنی است که علت این درد و گرفتگی، بارداری نیست.

تصاویری از شکم در هفته اول بارداری

سونوگرافی غربالگری

هفته اول بارداری

ترشحات خون در هفته ی اول بارداری

در هفته ی اول بارداری ممکن است ترشحات خون داشته باشید که مربوط به قاعدگی است و طبیعی می باشد.

و دانستن اینکه این ترشحات تا ۹ ماه آینده ادامه دارد یا نه، غیر ممکن است.

تست بارداری

تست بارداری هفته اول

تست بارداری هفته اول

شکل: تست بارداری با دستگاه دیجیتال کلیِر بلو (clearblue) در هفته ی اول و دوم بارداری

قبل از مراجعه به متخصص زنان، تست بارداری را انجام دهید، به ویژه اینکه شما می توانید این تست را در منزل انجام دهید. این تست، بارداریِ شما را تأیید و یا رد می کند. اما تلاش برای یافتن تستی که در هفته ی اول بارداری را تشخیص دهد، بیهوده است، زیرا حتی جدیدترین تستها هم، مانند Clear Blue Digitl، تنها زمانی نتایج واقعی نشان می دهند که دو تا سه روز از زمان قاعدگی به تأخیر افتاده باشد. و همچنین، حال که هفته ی اول بارداری معنایی ندارد پس زمان واقعی آن سه هفته است.

HCG در هفته ی اول بارداری

سطح هورمون hCG در هفته ی اول بارداری حدوداً بین ۰ تا ۵ mU/ml است، که این تعداد برای زنانی که انتظار نوزاد ندارند هم نرمال است. هنگامی که جنین وارد رحم می شود، پوسته ی بیرونی رحم شروع به تولید این هورمون می کند. پس از انجام آزمایش روی میزان هورمون hCG، شما می توانید مطمئن شوید که باردار هستید، و حتی آن را در اولین مرحله هم شناسایی کنید.

هفته ی اول بارداری: آنچه شما واقعاً نیاز دارید بدانید

سونوگرافی در هفته ی اول بارداری

ممکن است دلایل زیادی برای انجام سونوگرافی در هفته ی اول بارداری وجود داشته باشد و تنها استثنای آن تشخیص بارداری است. سونوگرافی در هفته ی اول بارداری تنها در صورتی تجویز می شود که نیاز به بررسی ضخامت رحم و وجود یا عدم وجود لخته ها در آزمایش آندومتر و یا بررسی وجود میوم (فیبروم)، کیست و یا نئوپلاسم های دیگر، باشد.

بارداری را می توان تحریک کرد، اما فقط در مواردی که تخمدان قادر به تولید تخمک کاملی که بتواند بارور شود، نباشد. در این روش همچنین نیاز است که سونوگرافی در روز دوم یا سوم از زمان شروع دوره ی قاعدگی انجام شود. اگر این روش اثرات مثبتی داشته باشد، ممکن است دکتر مجدداً سونوگرافی را انجام دهد. یک نکته خوب: از مصرف هر گونه نیکوتین، و هر دارویی اجتناب کنید و به نسخه ی دکترتان عمل کنید.

عکس هایی از سونوگرافی در هفته ی اول بارداری

عکس سونوگرافی هفته اول

عکس سونوگرافی هفته اول

سونوگرافی بارداری هفته اول

عکس سونوگرافی بارداری هفته اول

عکس هایی از دوقلوها در سونوگرافی هفته اول بارداری

سونوگرافی دوقلو ها

سونوگرافی دوقلو ها

سقط جنین در هفته ی اول بارداری

علائم و نشانه های سقط جنین

علائم سقط زودهنگامِ جنین بسیار متفاوت است، اما به هر حال در اغلب موارد، دردهای شکمی و خونریزی در رنگهای مختلف، وجود دارد. دردی که در قسمت پایین شکم رخ می دهد بسیار شبیه به دردها و حس های دوره ی قاعدگی و یا اختلالات روده است.

سقط جنین در هفته اول بارداری خود را به صورت علائمی از ترشح، نشان می دهد. یک زن می تواند با دقت کردن به لباس زیرِ خود متوجه این اتفاق شود، که به صورت چند قطره خون یا ترشح لکه های قهوه، بژ و یا نسبتاً سفید بروز می کند. اما با این حال، این اتفاق می تواند نشانه ای باشد از اینکه تخمک (جنین) با موفقیت به رحم متصل شده است.

در هر صورت یک زن باید پس از دیدن نشانه های مشابه با سقط زودهنگامِ جنین ، به دکتر مراجعه کند. تنها به موقع متخصصان می تواند بارداری و کودک را نجات دهد

علل سقط جنین

سقط جنین در هفته اول بارداری ممکن است به دلایل بسیار زیادی رخ دهد. با این حال، دلیل اصلی که باعث قطع بارداری می شود برای دکترها و خود زن ناشناخته است. شایع ترین دلیل سقط جنین در هفته اول بارداری آسیب های ژنتیکیِ جنین است. ناهنجاری های کروموزومی، جنین را ناپایدار می کند. ممکن نیست این نوع بارداری را نجات داد.

پزشکان معتقدند که یکی دیگر از علل شایع سقط جنین در هفته اول بارداری، نداشتن تعادل هورمونی است. زنی که در شرایط مناسب باشد، هورمون پروژسترون را دفع می کند. این کمک می کند که بارداری در مراحل اول حفظ شود. با این حال، در برخی مادران نیز عدم وجود هورمون پروژسترون باعث مرگ جنین می شود.

وجود عفونت در بدن زن نیز می تواند باعث سقط جنین شود. ARVI نیز میتواند باعث سقط جنین شود حتی اگر به صورت ملایم رخ دهد. اما نگرانی اصلی در مورد عفونتهای منتقل شده از راه جنسی است. یکی از نیرومندترین عفونتها، تبخال است. بنابراین برای جلوگیری از سقط زودهنگامِ جنین، یک زن قبل از اقدام به بارداری باید در برابر عفونت هایی مانند سرخجه واکسینه شود و تمام عفونت هایی که می تواند به رشد جنین آسیب برساند را درمان کند.

علت سقط جنین در دوره ی اولیه ی بارداری می تواند خود درمانی های زن باشد. بسیاری زنان معتقدند که داروهای طبیعی و گیاهی برای نوزاد بی ضرر هستند و بنابراین حتی فکر نمی کنند که آنها می توانند منجر به سقط جنین شوند. بنابراین برای مادران آینده خود درمانی به شدت ممنوع است. اگر علائم اولیه ی بیماری را احساس کرد، باید با پزشک متخصص خود مشورت کند، زیرا او می تواند داروهایی را برایش تجویز کند که باعث سقط جنین در هفته اول بارداری نشود.

چگونه از سقط جنین در بارداری های زود هنگام جلوگیری کنیم

شما باید باری که با خود حمل می کنید را کاهش دهید. البته بارداری مانع ورزش کردن نیست. اما بسیار مهم است که تمام بارها برای جلوگیری از سقط جنین در حد تعادل باشد.

در وان آب گرم حمام نکنید. این باور وجود دارد که حمام در وان آب گرم، به دلیل بالا بردن دمای بدن مادر آینده، باعث سقط جنین می شود. برای جلوگیری از این مسئله زنان به دوش گرفتن یا حمام کردن در وان آب ولرم، تشویق می شوند.

بسیاری از زنان، به محض یادگیری مسائل حاملگی شروع می کنند به آماده شدن برای تولد نوزاد. و اولین چیزی که قرار است انجام شود، تعمیر خانه است. به هر حال، باید یادآوری شود که بخارهایی که هنگام استفاده از رنگ ها و چسب ها متصاعد می شود، می تواند موجب سقط زردهنگام جنین شود.

مسئله ی صمیمیت بین زوجین در دوران بارداری بسیار مهم است. پزشکان بر این باورند که آیا رابطه ی زناشویی می تواند باعث سقط جنین شود؟ مادر آینده باید از پزشک متخصص خود که از تمام پیشینه این مسئله مطلع است، این سوال را بپرسد. با این حال اگر زناشویی هیچ تهدیدی برای بارداری نباشد، احساس مثبتی که در طول روابط صمیمی ایجاد می شود، برای مادر آینده لازم و ضروری است.

تهدیدات

 • کاری کنید که سرمانخورید
 • از حضور در مکانهای عمومی مانند فروشگاه ها و حمل و نقل عمومی خودداری کنید
 • مطمئن شوید که در کلینیک و یا حتی در خانه، ویروسی دریافت نمی کنید
 • در بیماریهای مؤثر مراقب خود باشید، به خصوص سرخجه، خود را از افراد بیمار جدا کنید.
 • قبل از انجام آزمایشات اشعه ایکس به ویژه اگر آن را روی شکم انجام می دهید، به پزشک خود بگویید که شما در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید
 • آرام باشید، استرس نداشته باشید و بیش از حد کار نکنید، و به خوبی بخوابید.
 • در مورد تصمیمتان به اقوامتان بگویید و از آنها بخواهید که با شما خوب رفتار کنند

توصیه هایی به زنان

 • عادت های بد را فراموش کنید، مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل. کنار افراد سیگاری بودن هم به کودکان آسیب می رساند.
 • فراموش نکنید که آزمایشات اولیه بدهید و در صورت نیاز درمان شوید
 • ویتامین هایی که دکتر شما تجویز کرده است را مصرف کنید
 • تمریناتی که عضلاتتان را تقویت کرده و تنفستان را بهبود می بخشد را انجام دهید
 • مراقبت ویژه ای از رژیم غذایی خود داشته باشید
 • اگر شما به مصرف دارویی عادت دارید، به دکترتان بگویید

 

 

کلمات کلیدی :

سقط جنین در هفته ی اول بارداری

تست بارداری هفته اول

سونوگرافی دوقلوها

بهترین سونوگرافی هفته اول