سی تی اسکن/ Ct Scan

رزرو آنلاین

رزرو سونوگرافی، رزرو تراکم استخوان، رزرو رادیولوژی، رزرو پانورکس، رزرو ماموگرافی، رزرو سی تی اسکن، رزرو رادیوگرافی

نوبت دهی آنلاین، نوبت دهی سونوگرافی، نوبت دهی تراکم استخوان، نوبت دهی رادیولوژی، نوبت دهی پانورکس، نوبت دهی ماموگرافی، نوبت دهی سی تی اسکن، نوبت دهی رادیوگرافی

سی تی اسکن چیست؟

عکس برداری سی تی از اشعه های X در ارتباط با الگوریتم های محاسباتی استفاده می کند تا از بدن عکس بگیرد.در سی تی یک لوله امواج X مقابل موج یاب اشعه ی X قرار گرفته که درون دستگاهی دایره ای شکل به دور بدن بیمار می چرخد و تصویر کامپیوتری مقطعی (توموگرام) بوجود می آورد.سی تی بوسیله ی تصاویر کرونال و سجیتال تهیه شده از مدل های رایانه ای صفحات محوری را حاصل کرده است.در سی تی ماده ی حاجب اغلب برای توصیف دقیق تر آناتومی استفاده می شود. گرچه پرتونگاری دقت فضایی بیشتری را فراهم می کند،سی تی تغییرات دقیق تری را در میرایی اشعه ی X تشخیص می دهد.سی تی بیش از پرتونگاری بیمار را در معرض تابش یوننده قرار می دهد.

سی تی اسکن چگونه انجام می شود؟

تکنولوژیست روی تخت سی تی به بیمار پوزیشن می دهد و برای ثابت نگه داشتن پوزیشن بیمار، ممکن است از بالش استفاده کند. تخت به آرامی به داخل دستگاه سی تی حرکت می کند. بسته به قسمتی از بدن  بیمار که  آزمایش می شود، افزایش سرعت حرکت به قدری کم می باشد که بیمار آن را احساس نمی کند و یا آن قدر افزایش می یابد که بیمار متوجه این حرکت می شود، آزمون سی تی اسکن اکثرا نیز به استفاده از مواد کنتراست دارد. تا وضوح بافت مشخص  یا رگ های خونی افزایش یابد.
ممکن است ماده کنتراست از طریق خوراکی یا تزریق به درون سیاهرگ ها و یا به صورت تنقیه به بدن وارد شود که به قسمتی از بدن که بیمار آزمایش می شود بستگی دارد. رادیولوژیست یا تکنولوژیست از بیمار در مورد آلرژی ها و به خصوص حساسیت ها به داروی خاص سئوال می کند و یا بیماری هایی مانند دیابت، آسم، بیماری های قلبی، مشکلات کلیوی یا تیروئید که در هر کدام از این حالات ممکن است خطر واکنش به مواد کنتراست و یا مشکلات دیگری که منجر به خارج ساختن ماده کنتراست از بدن بیمار می شود وجود داشته باشد.
آزمون CT معمولاً حدود ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. هنگامی که آزمون انجام می شود بیمار باید منتظر بماند، تا تصاویر آماده شده و  مشخص شود آیا به تصاویر بیشتری نیاز هست یا نه. سی تی در تشخیص و درمان بیماری های عروقی که ممکن است باعث سکته، نارسایی کلیه و یا حتی مرگ شود نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

آمادگی های قبل سی تی اسکن

مراجعه کننده محترم برای انجام، باید ابتدا حضوری مراجعه نمایید تا آمادگی ها لازم جهت انجام سی تی اسکن را دریافت نمایید. این آمادگی ها شامل شکم و لگن و سی تی اسکن های دارویی و تزریقی می باشد و دیگر سی تی اسکن ها نیازی به آمادگی قبلی ندارند.

کلمات کلیدی:

بهترین سی تی اسکن تهران

بهترین مرکز سی تی اسکن تهران

سی تی اسکن شمال تهران

 

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial