جستجو

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول
فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول

 1. چه کسی باید غربالگری سه ماهه اول را تحت نظر بگیرد؟

  غربالگری سه ماهه اول (FTS) برای زنان باردار در هر سنی که اطلاعات اولیه آنها در مورد بارداری بدون آزمایش تهاجمی مورد نیاز باشد توصیه می شود. اختلالات کروموزومی جدی معمولا بیشتر با بارداری در زنان با ۳۵ سال سن و بیشتر همراه است، اما این اختلالات امکان دارد که در هر سنی رخ دهد. در واقع نوزادان با سندرم داون می تواند در زنان زیر ۳۵ سال سن نیز متولد شوند.

  1. غربالگری سه ماهه اول چیست؟

  روش FTS یک ابزار غیر تهاجمی است که یک روش تست خون، سونوگرافی تخصصی، و سن شما را به صورت ترکیبی ارائه می دهد. این اطلاعات یک ارزیابی قدرتمند و ریسک شخصی در مورد بارداری فعلی شما ارائه می دهد. این رو موارد زیر را به خوبی تشخیص می دهد:

  • ۹۵ درصد از حاملگی هایی که با سندرم داون همراه هستند.
  • ۹۵ درصد از حاملگی هایی که با تریزومی ۱۸ و یا تریزومی ۱۳ همراه هستند.

  این فرآیند غربالگری به طور چشم گیری دقیق بوده و در دوران بارداری قبل از تست خون سه ماهه دوم در دسترس است و می تواند سندرم داون و دیگر شرایط ناهنجاری کروموزومی را تشخیص دهد. با این حال می تواند میزان خطر برای هر ناهنجاری کروموزومی، بیماری ژنیتیکی و یا نقص مادرزادی را ارزیابی کند.

  1. غربالگری دوره سه ماهه اول چگونه انجام می شود؟

  در لحظه برخورد با غربالگری دوره سه ماهه اول، شما یک تست سونوگرافی و یک طرح کلی از جریان خون خود خواهید داشت. نمونه خون شما برای اندازه گیری غلظت دو پروتئین، PAPP-A (بارداری همراه با پروتئین پلاسمای A) و –hcgβ مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتئین ها در هنگام بارداری در خون مادر منتشر می شوند. از سونوگرافی برای حضور استخوان بینی جنین و هم چنین اندازه گیری زجاجی گردن استفاده می شود.  ترنس لوسنسی گردن یک سیال پر کننده منطقه پشت گردن جنین است که در هر بارداری وجود دارد.

  اطلاعات برگرفته از تست خون و سونوگرافی با سن شما ترکیب شده و نتایج نهایی گرفته می شوند. این نتایج شخصی میزان خطرات برای سندرم داون و همچنین برای تریزومی ۱۸ و تریزومی ۱۳ در دوران بارداری شما را نشان می دهد.

  1. چه زمانی باید غربالگری سه ماهه اول انجام شود؟

  سونوگرافی FTS در یک دوره زمانی خاص با توجه به اندازه جنین در دوره بارداری انجام می شود. برای بیشتر زنان، این دوره در هفته یازدهم شروع می ود و تا انتهای هفته سیزدهم بارداری ادامه دارد. آزمایش بر روی خون می تواند در همین زمان نیز انجام شود، و حتی می توان آن را دو هفته قبل از سونوگرافی انجام داد. برای راحتی کار، اغلب زنان تست سونوگرافی و تست خون را به صورت هم زمان انجام می دهند.

  1. نتایج غربالگری سه ماهه اولیه چگونه دریافت می شود؟

  موسسه GIVF یک محل مشاوران ژنیتیکی دارد که شما در زمان دریافت نتایج سونوگرافی و همچنین FTS خود با آنها ملاقات خواهید کرد. به طور کلی این اعمال یک هفته پس از انجام آزمایشات صورت می پذیرد. مشاوران ژنتیک آموزش های گسترده ای در غربالگری و درک کامل مفاهیم آزمون دیده اند؛ و آنها نتایج شما را توضیح خواهند داد و به پرسش های شما جواب می دهند.

  1. نتایج غربالگری سه ماهه اول چه چیزهایی را نشان می دهد؟

  مشاوران ژنتیک دو نتیجه به شما ارئه خواهند کرد. نتیجه اول مربوط به میزان احتمال سندرم داون است. نتیجه دوم مربوط به درصد شانس نوزاد شما در ابتلا به تریزومی ۱۸ یا تریزومی ۱۳ است. این نتایج به صورت احتمال بیان می شوند، مثلا یک در هزار (خطر کمتر) یا یک در صد (خطر بالاتر). مشاوران ژنتیکی نتایج شخصصی شما را تشریح می کنند و تاثیر آنها را بر روی بارداری شما توضیح می دهند.

  اغلب نتایج زنان طبیعی است و این اطمینان را به شما می دهند که غربالگری بیشتر یا تست تهاجمی برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی لازم نیست. برخی از زنان ممکن است گزینه های غربالگری خون بیشتری را انجام دهند، حتی برخی زنان دیگر ممکن است به تست های تشخیصی دیگر مانند نمونه گیری از پرزهای ویلوس (CVS) و یا آمینوسنتز توصیه شوند. همه آزمایشات پیگیری به صورت انتخابی هستند. شما قادر خواهید بود که در مورد گام های بعدی (در صورت نیاز بر اساس نتایج تست FTS) خود تصمیم بگیرید.

  1. سایر برداشت هایی که از یک غربالگری سه ماهه اول می توان به دست آورد.

  بزرگ شدن زجاجی گردن نشان می دهد که جنین در معرض افزایش خطر ناهنجاری های کروموزومی قرار دارد. بزرگ شدن زجاجی گردن همچنین می تواند نشان دهد که در برخی از حاملگی ها نارسایی قلبی و یا اختلالات ژنتیکی، هرچند نادر، احتمال دارد اتفاق بیافتد. تست های اضافی تشخیصی بعد از غربالگری سه ماهه اول ممکن است برای برخی از زنان دردوران بارداری توصیه شود.

  [تعداد: 19    میانگین: 3.6/5]

ترجمه : دکتر شاکری

کلمات کلیدی:

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی غربالگری

غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی

بهترین سونوگرافی غربالگری تهران

بهترین سونوگرافی تهران

بهترین سونوگرافی غربالگری

بهترین سونوگرافی تهران

ارسال شده در سونوگرافی, غربالگری, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری