جستجو

سونوگرافی عمومی چیست؟

سونوگرافی عمومی چیست؟
اسفند ۸, ۱۳۹۵

سونوگرافی عمومی چیست؟

در تصویر برداری سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از داخل بدن استفاده می شود. از این تکنیک برای کمک به تشخیص علت درد، تورم و عفونت در قسمت های داخلی بدن و همچنین بررسی یک نوزاد در زنان باردار استفاده می شود و البته در بررسی مغز و باسن کودکان نیز کاربرد دارد. این روش همچنین برای کمک به راهنمایی بیوپسی (دیدن بافت زنده)، تشخیص بیماری قلبی، و ارزیابی میزان آسیب پس از یک حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. روش سونوگرافی بسیار امن و غیر تهاجمی است و از پرتوهای یونیزه کننده استفاده نمی کند.

این روش نیاز به آمادگی خاصی ندارد و دکتر به شما آموزش خواهد داد که چگونه خود  را آماده کنید و اینکه باید از خوردن و آشامیدن چه چیزهایی قبل از سونوگرافی بپرهیزید. در این روش شما باید جواهرات را به همراه خود نداشته باشید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است حتی از شما خواسته شود که یک لباس شب بپوشید.

تصویر برداری سونوگرافی عمومی چیست؟

سونوگرافی یک روش امن و بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی یک تصویر از داخل بدن ایجاد می کند. تصویر برداری سونوگرافی، که با نام اسکن فراصوت یا سونوگرافی نیز معروف است، شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و یک ژل سونوگرافی است که به طور مستقیم بر روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب نشات گرفته و از طریق ژل  به بدن وارد می شود. این مبدل امواج صوتی را جمع آوری کرده و آنها را به یک کامپیوتر بازگشت می دهد و این کامپیوتر با استفاده از این امواج صوتی یک تصویر ایجاد می کند. در آزمایشات سونوگرافی از امواج یونیزه کننده (به عنوان مثال اشعه ایکس) استفاده نمی شود، بنابراین هیچگونه در معرض تابش اشعه قرار گرفتن، بیمار را تهدید نمی کند. از آنجا که تصاویر سونوگرافی در زمان واقعی و در لحظه گرفته می شود، می توان به کمک آن ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان داد، و البته می توان جریان خون درون رگ های خونی را نیز مشاهده کرد.

تصویر برداری فراصوت (سونوگرافی) یک تست پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری ها کمک می کند.

سونوگرافی عمومی تصاویر را به صورت نازک و بخشی از بدن نشان می دهد. پیشرفت در تکنولوژی سونوگرافی منجر به تولید سونوگرافی سه بعدی شد که اطلاعات امواج صوتی را به صورت تصاویر سه بعدی ارائه می دهد. یک مطالعه سونوگرافی داپلر می تواند بخشی از یک آزمایش سونوگرافی باشد.

سونوگرافی سه بعدی

 

منبع: مرکز تصویربرداری دکتر شاکری 

ترجمه: دکتر شاکری

 


کلمات کلیدی :

سونوگرافی عمومی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی عمومی

بهترین پانورکس تهران

پانورکس

بهترین پانورکس ایران

مراکز پانورکس تهران

بهترین سونوگرافی تهران

بهترین سونوگرافی غرب تهران

بهترین سونوگرافی شرق تهران

بهترین سونوگرافی شمال تهران

سونوگرافی غربالگری

 

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری