سونوگرافی / Sonography

رزرو آنلاین

رزرو سونوگرافی، رزرو تراکم استخوان، رزرو رادیولوژی، رزرو پانورکس، رزرو ماموگرافی، رزرو سی تی اسکن، رزرو رادیوگرافی

نوبت دهی آنلاین، نوبت دهی سونوگرافی، نوبت دهی تراکم استخوان، نوبت دهی رادیولوژی، نوبت دهی پانورکس، نوبت دهی ماموگرافی، نوبت دهی سی تی اسکن، نوبت دهی رادیوگرافی

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی از پردکاربردترین روش های تصویربرداری است که ضرری برای بدن ندارد. به آن اولترا سونوگرافی Ultrasonography هم میگویند.

سونوگرافی در تعیین سن حاملگی، بررسی سقط جنین، بررسی ناهنجاریهای جنین کاربرد دارد و از انواع سونوگرافی می توان به سونوگرافی دستگاه ادراری، سونوگرافی شکم و دستگاه گوارش، سونوگرافی عناصر سطحی، سونوگرافی پستان، سونوگرافی غده تیروئید، سونوگرافی بیضه ها، سونوگرافی داپلر اشاره نمود.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

برای بسیاری از آزمایشات، از شما خواسته می شود که یک بر روی یک میز معاینه که حالت کج دارد بروید. این عمل باعث می شود که بیماران از دو طرف خود یک تصویر با کیفیت دریافت کند.

پس از آن که شما بر روی میز معاینه قرار گرفتید، یک رادیولوژیست (یک پزشک که به طور خاص برای نظارت و تفسیر آزمایشات رادیولوژی آموزش دیده است)، یا یک سونوگرافیست مقداری آب گرم و ژل به منطقه مورد آزمایش بدن شما می مالد. این ژل به مبدل کمک خواهد کرد که با بدن یک ارتباط امن برقرار کرده و از ایجاد حباب هوا بین مبدل و پوست جلوگیری کند زیرا این حباب موجب می شود که انتقال امواج از طریق بدن شما مسدود شود. مبدل بر روی بدن شما قرار گرفته و به آرامی بر سطح مورد آزمایش عقب و جلو می شود تا یک تصویر با کیفیت از محل مورد نظر گرفته شود. معمولا هیچ ناراحتی ناشی از فشار مبدل بر سطح مورد آزمایش ایجاد نمی شود. با این حال اگر اسکن بیش از اندازه در یک منطقه انجام شود، ممکن است یک فشار یا درد خفیف ناشی از مبدل احساس کنید.

سونوگرافی داپلر با یکی از همین مبدل ها انجام می شود.

به ندرت پیش می آید که کودکان کم سن و سال نیاز داشته باشند که ثابت نگه داشته شوند. در این روش باید از والدین خواسته شود که محدودیت های مواد غذایی و نوشیدنی را قبل از آزمایش برای کودکان اعمال کنند.

هنگامی که تصویر برداری کامل شد ژل روشن سونوگرافی از روی پوست شما پاک می شود. هر بخشی که پاک نشد را با یک پودر خشک می کنند.ژل سونوگرافی بر روی لباس لکه ایجاد نمی کند و رنگ آن را از بین نمی برد.

آمادگی های قبل سونوگرافی

سونوگرافی بارداری نیازی به آمادگی قبلی ندارد ولی در صورتی که سونوگرافی شکم دارید لطفا شب قبل از انجام سونوگرافی غذای سنگین و چرب مصرف نکنید.

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial