هفته بیست و ششم بارداری
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸
سونوگرافی سینه
سونوگرافی سینه
تیر ۱۹, ۱۳۹۸
نمایش همه

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان جهت تشخیص دادن ناهنجاری ها و بیماری های رحمی و ضمائم مانند سرطان رحم و دهانه رحم، کیست تخمدان و … استفاده میشود.


سونوگرافی رحم و تخمدان چیست؟

سونوگرافی یکی از روش های تشخیص ی دقیق پزشکی است و کاربردهای متنوعی دارد. یکی از آنها کنترل رحم و ضمائم و به طور کلی فضای لگن است. این روش تشخیصی میتواند در شناسایی ناهنجاری هایی نظیر توده های خوش خیم رحم، فیبروم رحم، کیست های طبیعی و غیر طبیعی تخمدان، عفونت لگن و … مورد استفاده قرار گیرد. این نوع سونوگرافی از روی شکم انجام میشود و در مواردی که پزشک تشخیص دهد برای بررسی دقیقتر سونوگرافی رحم و تخمدان از طریق واژن انجام میشود. که به آن سونوگرافی ترانس واژینال اطلاق میشود. برای اجام این سونوگرافی (واژینال) از یک پروپ مخصوص که به داخل واژن نفوذ میکند استفاده میشود. سپس اعضای لگنی مورد مشاهده و بررسی قرار  میگیرند. 

با این وجود که سونوگرافی رحم و تخمدان برای تشخیص طیف وسیعی از ناهنجاریها نظیر سرطان دهانه رحم، سرطان رحم کارآمد است، شناسایی زود هنگام سرطان های زنانه به خصوص سرطان دهانه رحم، با آزمایش پاپ اسمیرنیز امکان پذیر است.

سونوگرافی رحم از روی شکم
سونوگرافی رحم از روی شکم

چرا سونوگرافی رحم و تخمدان انجام میشود؟

 • شناسایی شکل و مکان واقع شدن و اندازه تخمدان ها و رحم ( به وسیله سونوگرافی، پزشک سونوگرافیست این امکان را خواهد داشت،  که زمان رشد تخمک ها به بلوغ نهایی و زمان تخمک گذاری خانم را شناسایی کند. سونوگرافی به همین دلیل بخش پایه اتی و اصلی در مان نازایی است.)
 • کنترل ضخامت رحم، اکوژنیست (تیره و روشن بودن صفحه در ارتباط با دانسیت بافت)، وجود داشتن هرگونه مایع یا توده در رحم،  نزدیکی مثانه یا لوله های فالوپ
 • آزمایش گردن و ضخامت رحم
 • کنترل تغییر شکل محتمل مثانه
 • شناسایی بارداری خارج از رحم
بخش های مختلف رحم
بخش های مختلف رحم

نحوه آماده شدن پیش از سونوگرافی رحم و تخمدان

 1. در ابتدا لازم است قبل از انجام دادن سونوگرافی رحم و تخمدان یا حتی هر سونوگرافی دیگری، پزشک خود را حتماً در مورد سابقه عمل های جراحی که داشته اید مطلع سازید.
 2. باید مثانه تان پر باشید بنابراین آب زیاد بنوشید؛ زیرا این مثانه اگر پر باشد به مانند یک ذره بین عمل کرده و باعث شفاف شدن تصویر خواهد شد. علاوه براین پر بودن مثانه منجربه بالا رانده شدن گازهای روده که مخل سونوگرافی هستند میشود. جهت پر کردن مثانه نوشیدن چایی، آب، آبمیوه و دیگر نوشیدنیها کافی است و احتیاجی به مصرف دارو های ادرار آور نیست.
 3. برای سونوگرافی خانمهای باردار تا هفته ۱۲ بارداری لازم است که مثانه پر باشد، ولی در هفته های بالاتر احتیاجی به این کار نیست.
 4. برای انجام این سونوگرافی، مثانه نیمه پر کافی است. زیرا اگر مثانه پر باشد ایجاد مزاحمت میکند. پس در زمان هایی که قرار است سونوگرافی از روی شکم انجام شود، ابتدا باید با مثانه پر به آزمایشگاه مراجعه شود سپس مقداری ادرار داخل مثانه در صورت لزوم خالی شود و سونوگرافی داخل واژن انجام شود.
 5. این سونوگرافی از روی پوست و با ژل مناسب لازم است انجام شود. اگر در موضع مو وجود داشته باشد لازم است پیش از سونوگرافی به طور کامل تراشیده شود.
 6. اگر زخم باز وجود داشته باشد سونوگرافی انجام نمیشود. زیرا ژل سونو موجب تحریک زخم و آلدگی و عفونت آن میشود.
اینستاگرام
تلگرام

مقالات اخیر

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial