اعداد نرمال آزمایش غربالگری
آبان ۹, ۱۳۹۸
نمایش همه

سونوگرافی بیوفیزیکال

نان استرس

نان استرس

سونوگرافی بیوفیزیکال (نان استرس: NST)

سونوگرافی بیوفیزیکال نامهای دیگری نیز دارد. نام دیگر آن آزمون تست نان استرس (NST) یا بیوفیزیکال پروفایل یا BPP  است که جهت بررسی سلامتی جنین انجام میشود. این آزمون به کمک دستگاه سونوگرافی توسط پزشک متخصص سونوگرافیست انجام میشود. آزمون NST هیچگونه دردی برای مادر و جنین نداشته و از نظر ماهیت آن، غیر تهاجمی و بی خطر است.

 

سونوگرافی بیوفیزیکال (BPP یا NST)  چیست؟

با وجود این که انجام این برای تمام مادران الزامیست ولی بعضی مادران در اولویت میباشند. مادرانی که دچار دیبات، فشار خون، مسائل تیروئیدی، مسمومیت بارداری، فشار خون و لپوس و… هستند، باید در اولویت و در اسرع وقت سونگرافی بیوفیزیکال را انجام دهند.

معمولاً این سونوگرافی در سه ماهه آخر بارداری انجام میشود ولی ممکن است در بعضی شرایط خاص، انجام این سونوگرافی در هفته ۲۸ – ۳۴ بارداری نیز توصیه شود. در مورد دوقلو و چندقلو نیز باید سونوگرافی بیوفیزیکال انجام شود. در صورت صلاحدید پزشک، وی دستور زایمان زود هتنگام میدهد که به جنین آسیبی وارد نشود.

سونوگرافی بیوفیزیکال

 

مراحل سونوگرافی بیوفیزیکال

  • کنترل جنبش تنه
  • کنترل قدرت ماهی چهای جنین (مثلا توانایی حرکت پاها، دست ها، بررسی بازوها، واکنش به تکانهای مایع آمنیوتیک)
  • جنبش قفسه سینه (شرایط اکسیژن رسانی به جنین)
  • ضربان قلب جنین و تغییرات آن با تغییر مکان (FHR)
  • حد مایع آمینیوتیک (مایعی که جنین در آن شناور است – شکل بالا)

نمره در سونوگرافی بیوفیزیکال

هرکدام از مراحل پنجگانه این سونوگرافی دارای دونمره و مجموع ۱۰ نمره میباشد. اگر نمره جنین بین اعداد ۸-۱۰ باشد، سالم است؛ و در صورتی که نمره کمتر از ۸ باشد با صلاحدید پزشک، مادر باردار باید آزمایشهای تکمیلی انجام دهد. 

سونوگرافی بیوفیزیکال

 

آمادگی های لازم برای سونوگرافی بیوفیزیکال

برای سونوگرافی بیوفیزیکال هیچ آمادگی خاصی مورد نیاز نیست. فقط بهتر است ۸-۶ لیوان آب نوشیده شود. چون پر بودن مثانه باعث افزایش دقت سونوگرافی میشود. در ماههای ابتدایی نوشیدن مایعات نیازی نیس و پزشک با حرکت پروپ روی ژل مالیده شده بر بدن مادر، تصاویر سونوگرافی را روی مانیتور نمایش میدهد.

از نظر زمان، این سونوگرافی در حدود ۲۰-۲۵ دقیقه طول میکشد و گاهی اوقات بخاطر خواب بودن جنین از مادر خواسته میشود خوراکی شیرین میل کند تا جنین حرکت کند.

تفسیر نتیجه سونوگرافی بیوفیزیکال

نتایج این آزمون برای والدین قابل فهم نیست و پزشک پس از انجام سونوگرافی و گرفتن نتایج، در مورد آن با والدین صحبت میکند و تک تک معیرهای سلامت جنین را توضیح میدهد. سپس از این سونوگرافی سی دی  تهیه شده و تقدیم پدر و مادر میشود.


Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial