اکوی قلب جنین
اکوی قلب جنین
مرداد ۸, ۱۳۹۸
اعداد نرمال آزمایش غربالگری
آبان ۹, ۱۳۹۸
نمایش همه

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه فرایندی کم خطر برای تشخیص دادن طیفی از ناهنجاریها نظیر سرطان بیضه، پیچش بیضه، اپیدیدیمیت و… به کار میرود. در این سونوگرافی از امواج فراصوتی به منظر ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده میشود، این تصاویر باعث میشود پزشک بیماری را تشخیص داده و به بیمار کمک نماید.


سونوگرافی بیضه چیست؟

سونوگرافی بیضه به طور مخصوص به بررسی وضعیت بیضه ها میپردازد، بیضه ها قسمتی از سیستم تولید مثل آقایان میباشند، که مسئولیت ساخت اسپرم و هورمونها را برعهده دارند، و داخل کیسه ای به نام کیسه بیضه قرار گرفته اند. سونوگرافی روشی بسیار ایمن و غیر تهاجمی با خطر فوق العاده پایین بوده که تمام ساز و کار آن خارج از بدن انجام میشود.

دستگاه مثانه
دستگاه مثانه

موارد کاربرد سونوگرافی بیضه

همانطور که پیشتر اشاره شد، سونوگرافی بیضه برای تشخیص پاره ای از معضلات مربوط به بیضه یا اپیدیدیم یا کیسه بیضه است، پزشک ممکن است در هر شرایطی که فرد در حوالی یا درون بیضه دچار درد، تورم، پیچش، سوزش و … است تجویز نماید. از جمله موارد استفاده سونوگرافی بیضه در زیر آمده است.

تست توده های بیضه

در صورت مشکوک بودن پزشک به ابتلای بیمار به سرطان بیضه، این سونوگرافی تجویز میشود، و از اولین آزمایشهایی است که باید انجام شود، تا مشخص شود این توده سرطانی میباشد یا خیر. تصاویر سونوگرافی میتواند در دیدن ابعاد و محل توده های سرطانی کمک کند، همچنین پزشک به کمک تصاویر حاصل از سونوگرافی بیضه میتواند متوجه شود که آیا توده سرطانی حاوی مایع است یا جامد.

پیچش بیضه

این بیماری بسیار دردناک و محتاج به اقدامات فور درمانی است، همچنین باید اضافه نمود این عارضه در شرایطی که طناب منوی (که عهده دار مسئولیت خون رسانی به بیضه است) میپیچد، به وقوع میپیوندد. اگر این پیچ برطرف نشود، خونرسانی به بیضه با مشکل مواجه شده که میتواند باعث مرگ بیضه شود. در بیشتر مواقع از عمل جراحی برای برطرف کردن این بیماری استفاده میشود، لذا لازم است فرد بلافاصله بعد از حس کردن این مشکل به پزشک مراجعه نماید.

اپیدیدیمیت

این مریضی همان تورم اپیدیدیم میباشد که یک مجرای بسیار محکم پیچ خورده در پشت بیضه میباشد که مسئولیت نگهداشتن اسپرم را دارد و سپس آن را انتقال میدهد. این ناهنچاری میتواند باعث اجتماع مایع در اطراف بیضه و ایجاد توده های متورم شود. این بیماری اغلب بر اثر عفونت به وقوع میپیوندد و با سونوگرافی بیضه قابل تشخیص است.

ناباروری

بعضی عوامل مؤثر بر بیضه ها میتواند سبب ناباروری در مردان شوند. عفونت، مصدومیت، جراحی و یا بیماری میتواند سبب بروز اختلال در بیضه ها شود.

بیضه‌های نهفته

در طول فرایند رشد جنین در داخل رحم مادر، بیضه ها باید از داخل شکم به سمت پایین حرکت کنند. در پایان این بیضه ها در بیرون از بدن، داخل کیسه بیضه قرار میگیرند. این اتفاق پیش از ولادت رخ داده ولی ممکن است تا ۶ ماه بعد از تولد نیس به تآخیر بیوفتد. اگر حتی تا بعد از ۶ ماهگی بیبضه ها در خارج از بدن در داخل کیسه ببیضه جاگیری نشد، باید حتما به یک متخصص مراجعه شود و در صورت نیاز عمل جراحی انجام شود. این عمل به شیوه مستقیم است و طی آن جراح به طور مستقیم بیضه ها را حرکت داده ئدر جای مناسب قرار میدهد.

<a href=رادیولوژی بیضه” class=”wp-image-20643″ width=”480″ height=”360″/>
رادیولوژی بیضه

آمادگی قبل از سونوگرافی بیضه

برای سونوگرافی بیضه نیازی به ناشتا بودن نمیباشد، و بهتر از پیش از انجام تمام لباسهای پایین تنه خارج شود. در این شرایط بهتر است افراد از لباس های گشاد و راحت استفاده نمایند. در طول انجام سونوگرافی بیضه باید فرد تا آنجا که میتواند ثابت بماند تا تصاویر واضحی از بیضه ها حاصل شود.

خطرات سونوگرافی بیضه

این سونوگرافی حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول کشیده و قبلا پزشک سونوگرافیست تمام توضیحات و انتظارات را به طور کامل به بیمار میدهد. این روش بسیار کم خطر بوده و باعث بروز درد و ناراحتی (در صورتی که بیضه ها متورم نباشد) نمیشود. سونوگرافی بر خلاف دیگر روشهای تصویربرداری که از اشعه های رادیواکتیویته استفاده میکنند، از امواج فراصوت استفاده میکند که هیچ خطری برای بیمار ندارد.

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
View this post on Instagram

#اخبار_مرکز واتساپ مرکز تصویربرداری دکتر شاکری 📞 شماره واتساپ: ۰۲۱۸۸۵۳۹۹۵۱ ✅ سوالات پزشکی خود را بپرسید ✅ سوالات، پیشنهادات و نظرات خود را بیان کنید ✅ مطالب پزشکی و سلامت روز را دریافت کنید ✅ از جدید ترین اخبار و اطلاعیه های ما مطلع شوید ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️ #مرکز_تصویربرداری_دکتر_شاکری 🚗 میدان آرژانتین – خیابان بخارست (احمد قصیر) – نبش خیابان هشتم ☎️۰۲۱۸۸۵۰۲۳۲۴ 🌐www.shakeri.com 📩info@shakei.ir 📅www.reserve.shakeri.ir ▶️telegram: drshakeri_imagingcenter 📷instagram: @drshakeri_imgcenter #مرکزتصویربرداری_دکترشاکری#مرکز_تصویربرداری_دکترشاکری#رادیولوژی#سونوگرافی#بهترین_سونوگرافی#بهترین_سونوگرافی_تهران#سونوگرافی_غربالگری#غربالگری_جنین#غربالگری_پیشرفته_جنین#غربالگری_پیشرفته#سونوگرافی_پیشرفته#سونوگرافی_تعیین_جنسیت#سونوگرافی_ان_تی#سونوگرافی_آنومالی#سونوگرافی_چهاربعدی#سونوگرافی_سه_بعدی#سونوگرافی_داپلر#سونوگرافی_تفصیلی#سونوگرافی_بیوفیزیکال#سی_تی_اسکن

A post shared by 🔷️مرکز تصویربرداری دکترشاکری🔷️ (@drshakeri_imgcenter) on

جدیدترین مقالات 

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial