تراکم استخوان/ Bone density

سنجش تراکم استخوان

رزرو آنلاین

رزرو سونوگرافی، رزرو تراکم استخوان، رزرو رادیولوژی، رزرو پانورکس، رزرو ماموگرافی، رزرو سی تی اسکن، رزرو رادیوگرافی نوبت دهی آنلاین، نوبت دهی سونوگرافی، نوبت دهی تراکم استخوان، نوبت دهی رادیولوژی، نوبت دهی پانورکس، نوبت دهی ماموگرافی، نوبت دهی سی تی اسکن، نوبت دهی رادیوگرافی

تراکم استخوان چیست؟

آزمایش سنجش تراکم استخوان، روشی است که پزشکان با استفاده از آن به سلامت و مقاومت استخوان بیمار مطلع می شوند.

با بالا رفتن  سن، قدرت و تراکم استخوان در افراد کاهش می یابد. این حالت به مرور می تواند باعث پوکی استخوان شود که در نتیجه احتمال شکستگی در افراد افزایش می یابد.

سنجش تراکم استخوان چگونه انجام می شود؟

سنجش تراکم استخوان، می‌تواند به‌صورت سرپایی یا در طول اقامت بیمار در بیمارستان انجام شود. روش انجام تست، بسته به شرایط بیمار و کار بالین پزشک، متفاوت است، اما به طور کلی، روند زیر را طی می‌کند:

  1. در برخی از موارد مراجعه کننده می تواند لباس خود را در تن داشته باشد، اما باید هرگونه اشیاء فلزی را از خود دور کنید، مانند سگک کمربند، زیپ، سکه، کلید و طلا و جواهر. اما در دیگر موارد، لباس مخصوص به داده می‌شود تا احتمال هرگونه تداخل با تست به حداقل برسد.
  2. مراجعه کننده روی میز اشعه ایکس دراز کشیده و پاهای وی با یک جعبه خالی حمایت می‌شود تا لگن و ستون فقرات قسمت کمر به صورت صاف قرار گیرند.
  3. در زیر میز، دستگاه تولیدکننده فوتون به‌آرامی از کنار شما عبور می‌کند و در حالی‌که به موازات آن و در بالای میز نیز یک دوربین ردیاب اشعه ایکس در حال حرکت است  تا عکس‌هایی از استخوان ستون فقرات کمری و لگن روی صفحه کامپیوتر ظاهر شود.
  4. پس از تکمیل شدن عکس‌های ستون فقرات کمری و لگن، پای شما روی یک بریس قرار داده می‌شود تا طرفی از استخوال لگن که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز به داخل چرخانده و عکسبرداری شود. روند قبلی تصویربرداری نیز برای این قسمت تکرار می‌شود.
  5. در عکسبرداری‌های بعدی، استخوان ساعد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. ساعدی از اندام فوقانی که کمتر استفاده می‌شود، نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، مگراینکه سابقه شکستگی در آن وجود داشته باشد.
  6. کامپیوتر مقدار فوتون‌های جذب شده را در استخوان محاسبه کرده تا محتوای مواد معدنی استخوان تعیین شود. تراکم مواد معدنی استخوان، سپس توسط رادیولوژیست محاسبه می‌شود.
  7. هرچند خود تست تراکم‌سنجی دردی ایجاد نمی‌کند، مانورهایی که به بدن داده می‌شود تا عکسبرداری انجام شود، ممکن است سبب ایجاد درد شود، خصوصا اگر سابقه آسیب یا جراحی اخیر وجود داشته باشد. تکنسین مربوطه سعی می‌کند حداکثر راحتی را برای بیمار فراهم کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهد تا درد و ناراحتی بیمار به حداقل میزان ممکن برسد.

آمادگی های قبل سنجش تراکم استخوان

  • در انجام سنجش تراکم استخوان داشتن آمادگی قبلی مانند ناشتا بودن الزامی نیست اما ممکن است توصیه گردد که مصرف مکمل‌های کلسیم را از ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از انجام تست سنجش تراکم استخوان متوقف کنید.
  • اگر باردار یا مشکوک به بارداری هستید، تکنسین مربوطه را در جریان بگذارید.
  • بسته به شرایط پزشکی و سلامت شما، شاید پزشک از شما بخواهد که آمادگی‌های دیگری را نیز داشته باشید.

 

کلمات کلیدی : بهترین مراکز سنجش تراکم استخوان

بهترین مرکز سنجش تراکم استخوان

 

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial