جستجو

دستگاه مدل A به صورت اکوئی – پالسی

دستگاه مدل A به صورت اکوئی – پالسی
فروردین ۱۹, ۱۳۹۶

دستگاه مدل A به صورت اکوئی – پالسی به سرعت توسعه یافته و از آن در تشخیص عیوب در آزمایشگاههای پزشکی و توسط پیشگامان و دانشمندان جسور مورد استفاده قرار گرفت. چندین مورد از این دانشمندان عبارت اند از: داگلاس گوردون، ترنر، وال مینورد در لندن، لارس لکسلدر سال ۱۹۵۰، استیگ جپسن، بریتا لیتاندردر سوئد، مارینوس ولینگر در روتردام، کنجی تاناکا و توشیو واگائی در ژاپن از این دستگاه برای بررسی ضایعات مغزی استفاده کردند. این دستگاه همچنین توسط ادلر و کارل هلمودز در تحقیقات قلب در سال ۱۹۵۳ به کار گرفته شد. و همچنین از آن توسط سون افرت در ۱۹۵۶، کلود جوینر و جان رید در دانشگاه پنسیل وانیا در سال ۱۹۵۷ استفاده شد. از این دستگاه در تحقیقات چشمی در سال ۱۹۵۶ در دانشگاه ایلینویز استفاده شد. این استفاده ها عمدتا به صورت برنامه های کاربردی در سال ۱۹۵۰ در قسمت های شکم و لگن مورد استفاده قرار می گیرند. محققان در ژاپن به طور جدی بر روی تولید دستگاه های اولتراسونیم مشابه کار کرده و تمایل داشتند که از آنها به صورت استفاده تخیصی در مغز و اعصاب استفاده کنند، اما یافته های آنها بسیار کم بوده و فقط در نوشته های تحقیقاتی انگلیسی موجود هستند.

جان جولین واید، یک جراح انگلیسی و فارغ التحصیل از دانشگاه کمبریج انگلستان، پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۵۲ به ایالات متحده مهاجرت کرد. او در آن زمان در موسسه تحقیقات فنی پزشکی مینه سوتا مستقر شد و تحقیقات خود را بر روی امواج فراصوت بر ضخامت دیواره روده در شرایط مختلف جراحی مانند انسداد روده آغاز کرد. واید در همکاری با یک مهندس به نام دونالد نیل در سال ۱۹۵۰ تحقیقات خود را بر روی ضخامت مواد در جراحی روده و پس از آن تحقیق بر روی خواص سرطان معده منتشر کرد. آنها اظهار داشتند که بافت بدخیم اکوژن و قدیمی بیش از بافت خوش خیم به دلیل تراکم و عدم انقباض تشخیص داده می شوند. چشم انداز اصلی واید در رابطه با کاربرد امواج فراصوت در تشخیص پزشکی بیشتر از روش تشخیص بافت بود و با استفاده از شدت و خصوصیات امواج منعکس شده به دنبال ایجاد یک تکنیک تصویر برداری بود. بین سال های ۱۹۵۰ و ۱۹۵۱، او با لای فرنچ در دپارتمان عصب شناسی در تشخیص تومور مغزی با استفاده از امواج فراصوت همکاری کرد، اگرچه آنها موفق به یافت یک روش مفید در تصویر برداری نشدند.

دونالدنیل به سرعت به نیروی دریایی ملحق شد و در پایگاه هوایی نیروی دریایی پس از جنگ کره مستقر شد. جان رید، یک مهندس برق تازه فارغ التحصیل شده، از طریق کمک مالی دریافت شده از موسسه ملی سرطان به عنوان یک مهندس تولید به ساخت و راه اندازی دستگاه اولتراسونیک واید مشغول شد. دستگاهی که آنها برای بار اول مورد استفاده قرار دادند یک دستگاه اولتراسونیک بود که توسط نیروی دریایی ایالات متحده برای آموز خلبانان در استفاده از رادار طراحی شده بود، که به کمک آن امکان تمرین پرواز و حتی تعیین نقشه در مقیاس کوچک از خاک دشمن امکان پذیر بود. آنها در بیان دستگاه خود اظهار می کنند که «ما یک دستگاه رادار داریم که با استفاده از امواج فراصوت فاصله های چند مایلی را به صورت چند اینچ نشان می دهد». واید و رید به سرعت یک دستگاه طرح B با خاصیت کار به صورت دستی ساختند، که یک کار فنی توانمند در آن روزها به حساب می آمد، و قادر به تجسم تومورها به کمک کاوش اندام های بدن از یک سمت به سمت دیگر بود و در این زمینه برای تشخیص توده های سرطان استفاده شد.

 

ترجمه دکتر شاکری

ارسال شده در زنان و زایمان, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری