جستجو

کشفیات جان واید

کشفیات جان واید
فروردین ۳۱, ۱۳۹۶

جان واید در سال ۱۹۵۹ به منظور ارائه یک سخنرانی در زمینه کشفیات خود به انگلستان برگشت و این عمل توسط وال مینورد، پرفسور در رشته فیزیک پزشکی در بیمارستان سلطنتی سرطان همراهی شد که به همراه آنها کلوین نیز رکت داشت. در میان مخاطبان یان دونالد حاضر بود که در زمینه زنان و زایمان در دانشگاه سن توماس در لندن مطالعه می کرد و در دانشگاه گلاسکو در رشته مامایی مدیر گروه بود. دونالد سریعا پی برد که چگونه امواج فراصوت تا به حال برای موارد پزشکی پیشنهاد شده بودند. واید، در حالی که مینه سوتا برگشته بود، عمدتا تحقیقات خود را در تشخیص تومورهای پستان و کولون و با استفاده از مبدل های ۱۵ مگا هرتزی که تا حدود ۲ سانتی متر به درون بافت نفوذ می کردند متمرکز کرده بود. در سال ۱۹۵۶، واید مقاله مهم خود را که در ان به مطالعه پستان ۱۱۷ گروه پرداخته بود منتشر کرد، که دقت گزار تشخیصی او بیش از ۹۰ درصد بود. با وجود این مقاله، روش سونوگرافی در تشخیص بافت که او به طور کامل تشریح کرده بود هنوز به طور گسترده پذیرفته نبود. کارهای مقدماتی در استفاده تشخیصی از سونوگرافی در زنان و زایمان به زودی در گلاسکو اسکاتلند مورد استفاده قرار گرفت.

در ادامه به بررسی تعدادی از مقالات منتشر شده توسط دانشگاه گلاسکو در سال ۱۹۹۶ توسط دکتر جیمز ویلاک می پردازیم. تصویر برداری سونوگرافی یک کلمه خانوادگی است. هر مادری در مورد آن می داند و می تواند تصاویر آن را تشریح کند. این فرآیند بدون درد، ایمن و قابل اعتماد است. موفقیت آن از آغاز خود یعنی ۴۰ سال پیش واقعا شگفت آور است، این فرآیند در ابتدا در گلاسکو و در دپارتمان مامایی دانشگاه تحت نظر پرفسور یان دونالد آغاز شد و در ابتدا به نظر می رسید که آزمایشات او دیوانه وار است. اما یان دونالد یک هیچ وقت پشت درهای بسته نماند و با تمام توان از تخصص خود در این زمینه استفاده می کرد. او در سال ۱۹۱۰ در کرنوال متولد شد، او پسر و نوه پزشکان اسکاتلندی بود. آموزش او در مدرسه در اسکاتلند آغاز شد و در آفریقای جنوبی به پایان رسید. او در سال ۱۹۳۱ به انگلستان برگشت و در سال ۱۹۳۷ در رشته پزشکی در مدرسه پزشکی بیمارستان سن توماس فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۳۹ به نیروی هوایی سلطنتی ملحق شد و دوران خدمت خود را در آنجا گذراند. او برای دلاوری به خاطر ورود به یک منطقه بمب گذاری شده برای نجات یک نفر از افراد نیروی هوایی که مجروح شده بود مورد تحسین قرار گرفت. خدمت او در نیروی هوایی سلطنتی علاقه و رغبت او را در مورد وسایل کوچک مکانیکی جذب کرد و بیشتر از همه جذب یک دستگاه با رادار و سونار شد. این دستگاه توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام پل لانگوین در زمان جنگ جهانی اول به عنوان یک روش تشخیصی ممکن برای زیر دریایی ابداع شده بود. در بازگشت او به لندن در انتهای جنگ، او به بیمارستان های مختلف و در قسمت های زنان و زایمان مراجعه کرده و به کارهای تحقیقاتی پرداخت. اولین کار تحقیقاتی او در رابطه با مشکلات تنفسی در نوزادان انجام گرفت، و یک دستگاه اختراع کرد که به نوزادان دارای مشکل تنفسی کمک می کرد تا راحت تر نفس بکشند. به دلیل علاقه یان دونالد به وسایل ماشینی، او به عنوان دونالد دیوانه توسط برخی از همکاران خود در لندن خطاب می شد. و از او کاریکاتورهایی به صورت یک مخترع دیوانه به تصویر می کشیدند، اما استعداد او توسط یک سیاستمدار به نام سرهکتور هترینگتون کشف شد و به عنوان مدیر گروه بخش مامایی در دانشگاه گلاسکو در سال ۱۹۵۴ برگزیده شد.

علاقه او به زودی منجر به این ایده شد که سونار می تواند برای تشخیص پزشکی مورد استفاده قرار گیرد و این ایده برای اولین بار در ۲۱ ژولای سال ۱۹۵۵ هنگامی که او از دپارتمان پژوهشی مربوط به شرکت بابکاک و ویلکاکس دیدار می کرد، به صورت عملی انجام گرفت. او در این دیدار برای تشکر از طرف شوهر یک بیمار که مدیر آن شرکت بود دعوت شد. او در این دیدار دو اتومبیل تحویل گرفت.او برخی از آزمایشات خود را با یک دستگاه عیب یاب فلزی فراصوت صنعتی بر روی تومورها انجام داد که این تومورها درون قسمت گوشتی که از طرف میزبان به او اهدا شده بود وجود داشت و از ان به عنوان ماده نمونه استفاده کرد. بعدها او با موسسه علمی کلوین و هیوز و به ویژه با یک تکنیسین جوان به نام تام براون یک ارتباط علمی برقرار کرد. به صورت کاملا تصادفی، تام براون یک داستان عجیب و غریب را از یک استاد خود شنیده بود که تلاش می کرد از یک آشکار ساز عیوب فلزی برای تشخیص عیوب در زنان استفاده کند. او با پرفسور دونالد تماس گرفت و درخواست یک دیدار ملاقات کرد، این تماس در حالی بود که دونالد و بروان با یک دیگر با دکتر جان مک ویلکار همکاری می کردند که در آن زمان وظیفه ریاست بخش زنان و زایمان دانشگاه لستر را بر عهده داشت، و به تحقیقات فشرده در زمینه سنجش ارزش سونوگرافی در تمایز بین کیست های داخلی، فیبروئید و هر نوع دیگر تومورهای داخلی شکمی مشغول بودند.

ترجمه دکتر شاکری

ارسال شده در زنان و زایمان, سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری