جستجو

 سونوگرافی تعیین جنسیت دختر و پسر در دوره جنینی و تفاوت های آنها

 سونوگرافی تعیین جنسیت دختر و پسر در دوره جنینی و تفاوت های آنها
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

 سونوگرافی تعیین جنسیت دختر و پسر در دوره جنینی و تفاوت های آنها

 

سونوگرافی تشخیص جنسیت جنین

تشخیص جنسیت جنین یکی از محبوب ترین و شاید مهم ترین (برای بعضی پدر و مادر ها) کاربردهای سونوگرافی بارداری است. البته تشخیص جنسیت جنین به روش های دیگری نیز انجام می شود، با اینحال دقیق ترین نتیجه از انجام سونوگرافی به دست می آید.

از سیزده هفتگی جنین با توجه به برخی علایم دیگر نیز میتوان جنسیت جنین را پیشبینی کرد. قبل از ۱۳ هفته میزان بالای مایع آمونیاک دور جنین تشخیص جنسیت آن را با اشکال مواجه می کند. بعد از این زمان نیز میزان جابجایی جنین بیشتر شده و نمیتوان به راحتی برآمدگی میان پاهای آن را مشاهده کرد.

بهتر است اشاره کنیم جنسیت جنین از همان زمان بارداری مشخص شده است، با اینحال تشخیص آن معمولاً تنها در سه ماهه آخر بارداری امکان پذیر است.

البته سونوگرافی بارداری می تواند وضعیت سلامت جنین و میزان خطر ابتلای آن به برخی بیماری ها و نقایص را نیز مشخص کند. این نوع سونوگرافی که سونوگرافی غربالگری نام دارد بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری صورت می گیرد.

تفاوت های کلی سونوگرافی دختر و پسر

تفاوت جنین دختر و پسر در سونوگرافی هفته 12

تفاوت جنین دختر و پسر در سونوگرافی هفته ۱۲

هنگام انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم بارداری تفاوت بین جنین دختر و پسر مشخص می شود. برآمدگی کوچکی میان پاهای تمامی جنین ها وجود دارد. شکل این برآمدگی در سونوگرافی دختر و پسر مشخص شده و در جنین دختر نشانه لابیا (لبه های واژن) و در جنین پسر نشانه دستگاه تناسلی مردانه است. زاویه این برآمدگی در جنین پسر بیش از ۳۰ درجه و در جنین دختر با بدن موازی است.

تفسیر سونوگرافی دختر

  1. در صورت وجود برآمدگی مورد اشاره به شکل خطوط هم راستا با بدن، جنین دختر است. این خطوط لابیا را در اندام تناسلی جنین دختر مشخص می کنند.
  2. در صورت عدم وجود آلت تناسلی مردانه، جنین دختر است.
  3. در صورت قرار گرفتن جنین به پهلوی سمت راست و هم راستا بودن خطوط برآمدگی با بدن، جنین دختر است.

تفسیر سونوگرافی پسر

  1. در بعضی موارد میتوان در سه ماهه دوم با توجه به اندازه زاویه برآمدگی جنسیت جنین را مشخص کرد. در صورت قرار گرفتن جنین به پهلوی سمت چپ و وجود زاویه بازتر از ۳۰ درجه، به احتمال زیاد جنین پسر است.
  2. برآمدگی میان پاهای جنین پسر تقریباً ۲ و نیم سانتی متر طول دارد. به دلیل نزدیکی بند ناف و برآمدگی گاهی تشخیص این دو از هم مشکل است. اما باید توجه داشت که آلت تناسلی مردانه از بندناف کوتاه تر و کوچکتر است.
ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,