جستجو

تصویربرداری سی تی اسکن چیست؟

تصویربرداری سی تی اسکن چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶

تصویربرداری سی تی اسکن از اشعه های X در ارتباط با الگوریتم های محاسباتی استفاده می کند تا از بدن عکس بگیرد.در سی تی اسکن یک لوله امواج X مقابل موج یاب اشعه ی X قرار گرفته که درون دستگاهی دایره ای شکل به دور بدن بیمار می چرخد و تصویر کامپیوتری مقطعی (توموگرام) بوجود می آورد.سی تی اسکن بوسیله ی تصاویر کرونال و سجیتال تهیه شده از مدل های رایانه ای صفحات محوری را حاصل کرده است.در سی تی ماده ی حاجب اغلب برای توصیف دقیق تر آناتومی استفاده می شود. گرچه پرتونگاری دقت فضایی بیشتری را فراهم می کند،سی تی تغییرات دقیق تری را در میرایی اشعه ی X تشخیص می دهد.سی تی بیش از پرتونگاری بیمار را در معرض تابش یوننده قرار می دهد.

ردیاب چندگانه حلزونی طی حرکت پیوسته ی بیمار در تابش پرتو ۱۶،۶۴ و ۲۵۴ ردیاب یا بیشتر را استفاده می کند تا جزییات دقیقی از تصویر در زمان کوتاه آزمایش به دست آورد.با عملکرد سریع  ماده حاجب درون رگی حین سی تی اسکن جزییات دقیق تصاویر به صورت تصاویر سه بعدی،تصاویر شاهرگی،مغزی،وریدی و یا شریانی بازسازی می شود.

معرفی پرتونگاری (سی تی اسکن )اوایل دهه ی ۷۰ میلادی با مجهز کردن کلنیک ها به تصاویر واقعی سه بعدی از ساختار کالبدی بدن انقلابی اساسی در رادیولوژی تشخیصی بوجود آورد.سی تی اسکن محک انتخابی در تشخیص برخی شرایط فوری و مبرم شده است.مانند خونریزی مغزی،آمبولی ریوی(لخته در عروق ریه)،دیسکشن آئورت(پاره شدن دیواره ی آئورت)،آپاندیس، دیورتیکولیت(بیرون زدگی های کوچک کیسه ماننددر دیواره ی روده ی بزرگ) و انسداد سنگ در کلیه.

پیشرفت مداوم در فناوری سی تی شامل کوتاه شدن زمان اسکن و وضوح بیشتر به طور چشمگیری دقت و سودمندی سی تی اسکن را بالا برده است که تا حدودی افزایش کاربرد در تشخیص پزشکی نیز به حساب می آید.

 

ترجمه دکتر شاکری

 

کلمات کلیدی :

سی تی اسکن

سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیو

بهترین سی تی آنژیو تهران

بهترین سی تی آنژیوگرافی تهران

تصویربرداری سی تی اسکن

بهترین سی تی اسکن تهران

بهترین سی تی اسکن ایران