جستجو

تاریخچه سونوگرافی (بخش سوم)

تاریخچه سونوگرافی (بخش سوم)
فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

در تحولی دیگر، اولین آزمایش رادیویی برد یابی موفق در سال ۱۹۲۴، هنگامی که فیزیکدان انگلیسی ادوارد اپلتن از امواج رادیویی برای تعیین ارتفاع یونسفر استفاده کرد، انجام شد. اولین سیستم راداری عملی (تشخیص و محدوده یابی رادیویی با استفاده از امواج الکترومغناطیسی به جای صوت) در سال ۱۹۳۵ توسط دیگر فیزیکدان بریتانیایی واتسون وات تولید شد و توسط کشور انگلستان در سال ۱۹۳۹ از آن در ایستگاه های راداری در جنوب و شرق سواحل خود استفاده کرد تا بدین طریق متجاوزان هوایی و دریایی را شناسایی کند. بعد از جنگ جهانی دوم تحولات سریع و اصلاحات کاربردی در رادارهای دریایی و نظامی توسط محققان در ایالات متحده صورت پذیرفت.

این چنین سیستم های راداری یک پیش سازه مستقیم از سونار دو بعدی و هم چنین سیستم های سونوگرافی بود که در سال ۱۹۴۰ ساخته شدند. کتاب هایی مانند اصول رادار منتشر شده توسط کارکنان موسسه تکنولوژی ماساچوست در سال ۱۹۴۴ تکنیک های به کار رفته در نوسانگرها را به نمایش گذاشت که در تحقیقات پزشکی سونوگرافی به کار رفته اند. دو پیشرفت مهندسی دیگر که احتمالا به طور چشم گیری تحت تاثیر پیشرفت در سونار بودند که از نظر قابلیت های کامپیوتری بسیار مورد نیاز به نظر می رسیدند: اولین کامپیوتر دیجیتالی ساخته شده در دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۹۴۵، و اختراع ترانزیستور نقطه ای- تماسی در سال ۱۹۴۷ در آزمایشگاه بل.

یکی دیگر از توسعه های موازی و به همان اندازه مهم در علم فراصوت، در سال ۱۹۳۰ آغاز شد که مربوط به ساخت دستگاه فراصوت تشخیص عیب یاب فلز بود که با تکنیک پالس- اکو کار می کرد و وظیفه آن بررسی یکپارچگی بدنه فلزی کشتی های بزرگ بود که به طور ویژه در آن زمان از آنها به عنوان مخازن استفاده می شد. مفهوم تشخیص عیب فلزات به کمک امواج فراصوت برای اولین بار توسط دانشمند شوروی سرگئی سوکولف در سال ۱۹۲۸ و در موسسه برق لنینگراد پیشنهاد شد. او نشان داد که یک تکنیک انتقالی می تواند به منظور تشخیص عیوب فلزات به کمک تغییر در انرژی انتقالی در سراسر فلز مورد استفاده قرار گیرد. این نظریه به نظر ضعیف می آمد، او پس از آن تاریخ یک روش بازتابی پیشنهاد کرد که به نظر بیشتر عملی می آمد.

 

ترجمه : دکتر شاکری

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری | Tags: