جستجو

بارداری و کواد مارکر

بارداری و کواد مارکر
تیر ۱۴, ۱۳۹۶

بارداری و کواد مارکر

کواد مارکر ، مشابه با تریپل مارکر است و تست خونی است که به بررسی سلامت مادر و کودک و ارائه اطلاعات مفید در مورد بارداری مادر می پردازد. تست به پیش بینی احتمال مربوط به رخ دادن برخی مشکلات می پردازد. این تست کار تشخیص مشکل را انجام نمی دهد. برای مثال، غربالگری کلسترول تعیین کننده ریسک فرد برای ابتلا به بیماری قلبی با توجه به مقدار کلسترول در خون است، اما ضرورتا به معنای این نیست که فرد بیماری قلبی دارد. کواد مارکر تعیین می کند که زن ریسک بالاتر یا پایین تری برای داشتن تولد نوزادی ناقص را دارد یا خیر. این به معنای این است که برخی از زنان با کودکان سالم نیز دارای نتایج غربالگری هستند که احتمالا مشکل دارند در حالی که برخی زنان کودکان معیوبی دارند ولی تست غربالگری نشان نمی دهد.

به دلیل عدم قطعیت های مربوط به نتیجه تست، شما آن را انتخاب نکنید. با پزشکتان در مرد معایب و مزایای انجام این تست قبل از تصمیم نهایی مشورت کنید.

در طول استفاده از نشانگر کواد مارکر چه رخ می دهد؟

در طول استفاده از کواد مارکر ، نمونه خون از رگتان گرفته می شود. مواد در نمونه خون برای موارد زیر اندازه گیری می شوند:

  • مشکلات مربوط به تکامل مغز جنین و طناب عصبی که اختلالات لوله عصبی باز نام دارد، کواد مارکر می تواند به پیش بینی تقریبا ۷۵ تا ۸۰ درصد از نواقص مربوط به طناب عصبی باز بپردازد.
  • اختلالات ژنتیکی مانند سندروم داون، نواقص کرموزومی، با کمک کواد مارکر می تواند به پیش بینی تقریبا ۷۵ درصد از موارد سندروم داون در زنان زیر سن ۳۵ سال و ۸۰ درصد موارد سندروم داون در زنان با سن ۳۵ سال و بیشتر بپردازد.

چه زمانی باید نشانگر دابل مارکر  را انجام داد؟

بین هفته ۱۵ ام تا ۲۰ ام بارداری، ارائه دهنده خدمت سلامت و مراقبت شما ممکن است استفاده از این تست را پیشنهاد دهد. تست می تواند تنها در طول هفته های ۱۵ ام و ۲۰ ام بارداری انجام شود.

مواردی که در طول کواد مارکر اندازه گیری می شوند چه هستند؟

نمونه خون به آزمایشگاه ارسال و برای حضور چهار ماده زیر تست می گردند که به صورت طبیعی در خون، مغز، مایع نخاعی و مایع آمینوتیک جنین قابل مشاهده است:

  • آلفا فتوپروتئین (AFP): پروتئین ایجاد شده توسط کبد و بقیه اندام های جنین
  • استریول غیر وابسته (UE): پروتئین تولید شده در جفت و در کبد جنین
  • گونادوتروفین کوردیونی انسانی (hCG): هورمون تولید شده توسط جفت
  • Inhibib-A: هورمون تولید شده توسط جفت

 

ارسال شده در سونوگرافی, مقالات توسط مرکز تصویربرداری دکتر شاکری