هفته بیست و هفتم بارداری
هفته بیست و هفتم بارداری
مرداد ۱, ۱۳۹۸
سونوگرافی بیضه
سونوگرافی بیضه
شهریور ۱۷, ۱۳۹۸
نمایش همه

اکوی قلب جنین

اکوی قلب جنین

اکوی قلب جنین

اکوی قلب جنین (اکوکاردیوگرافی جنین)  در بعضی مواقع، توسط پزشک برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی قلبی و بی نظمی قلب جنین تجویز میشود. این سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری بین هفته ۱۸ تا ۲۴ بارداری انجام میشود.


اکوکاردیوگرافی جنین

اکو قلب جنین نوعی تست سونوگرافی است که در دوران حاملگی انجام میشود. به کمک سونوگرافی اکوی قلب جنین سطح سلامت قلب جنین بررسی میشود و برای انجام آن هیچگونه نیاز به پر بودن مثانه نیست. سونوگرافی اکوی قلب جنین جهت روشن شدن اختلالات احتمالی قلبی پیش از به دنیا آمدن جنین و بررسی لزوم جراحی یا هرگونه درمان مورد نیالز پس از تولد جنین بسیار کمک میکند. سونوگرافی اکوی قلب جنین باعث میشود شانس زنده ماندن نوزادانی که مبتلا به نقایص قلبی هستند بیشتر شود.
این سونوگرافی اگر از طریق شکم انجام شود به آن اکوی شکمی و اگر از طریق واژن انجام شود به آن اکوی واژینال اطلاق میشود. این آزمایش ممکن است بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به طول بی انجامد. اکوی واژینال در مراحل اول بارداری انجام میشود و ممکن است یک تصویر واضخح از فقلب کودک ارائه کند. سونوگرافی اکوی قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین هیچگونه خطری برای مادران باردار و جنین ندارد.

این سونوگرافی پزشک شمارا قادر میسازد تا جریان خون درون قلب جنین را دیده و او بتواند هرگونه عارضه یا شرایط غیر عادی در ضربان قلب یا جریان خون جنین را تشخیص دهد. تمام خانم های بادرار باید سونوگرافی اکوی قلب جنین را انجام دهند. 

اکوکاردیوگرافی جنین
اکوکاردیوگرافی جنین

علت اکوی قلب جنین در دوران بارداری چیست؟

 • سابقه دار بودن نارسایی مادرزادی قلب در خانواده.
 • خانواده ای که پدر و مادری که سابقه ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی غیر قلبی داشته اند
 • خانواده ای که مادر مبتلا به دیابت، لوپوس یا سایر بیماریهای متابولیکی باشد.
 • مادرانی که سابقه چند مورد سقط داشته اند.
 • مادرانی که سابقه استفاده از فرایندهای باروری یا نازایی داشته اند.
 • سابقه بیماریهای عفونتی دوره بارداری نظیر، سرخچه، آنتروویروس ها و پاروویروس.
 • مصرف بعضی داروها در دوران بارداری مانند آمفتامین، الکل، لیتیوم و ویتامین A، وارافارین و… .
 • داشتن بیماری کروموزومی دوران جنینی.
 • خانواده ای که مادر سابقه مصرف داروهای اعصاب دارد.
سونوگرافی اکوی قلب جنین
سونوگرافی اکوی قلب جنین

نحوه انجام سونوگرافی اکوی قلب جنین 

این سونوگرافی با حرکت دادن پروپ مخصوص روی شکم مادر و سپس به تصویردر آمدن قلب جنین انجام میشود. در حین انجام این سونوگرافی، برای بررسی همه جانبه قلب و موقعیتهای مختلف، پروپ بر روی شکم مادر به اطراف حرکت داده میشود. انواع تکنیک هایی که در این روش استفاده میشود شامل موارد زیر است:

 • اکوی قلب جنین دو بعدی: این برای مشاهده ساختار حقیقی قلب میباشد و به پزشک این امکان را میدهد که ساختارهای قلبی متنوع را در حین کار نمودن ببیند بررسی و ارزیابی کند.
 • اکوی قلب جنین داپلر: این روش برای ارزیابی سرعت رفت و آمد جریان خون از حفره ها و دریچه های قلب است. همچنین این تکنیک جریان غیرطبیعی خون را نشان میدهد. 
اینستاگرام
تلگرام
آپارات

مقالات اخیر

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial