سونوگرافی بیضه
سونوگرافی بیضه
شهریور ۱۷, ۱۳۹۸
نان استرس
سونوگرافی بیوفیزیکال
آذر ۱۷, ۱۳۹۸
نمایش همه

اعداد نرمال آزمایش غربالگری

اعداد نرمال آزمایش غربالگری اول و دوم : سوال اصلی که ذهن مادران را درگیر میکند اعداد نرمال سونوگرافی غربالگری است که چند باید باشد؟ لطفا جهت یافتن پاسخ سوالات خود تا انتهای مقاله باما همراه باشید. در سونوگرافی NT که نوعی تست غربالگری در دوران بارداری میباشد، ضخامت مایع زیر پوست پشت گردن جنین اندازه گرفته میشود. این سونو به نام های سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا سونوگرافی غربالگری اول نیز شناخته میشود. در سونوگرافی غربالگری دوم ( سه ماهه دوم بارداری یا سونوگرافی آنومالی ) طول استخوان ران، دور سر و شکم جنین اندازه گرفته میشود. 


اعداد نرمال آزمایش غربالگری اول

اغلب مادران گمان میکنند مقدار NT بیشتر از ۲ خطرناک است. ولی در صورتی که سایز جنین در بازه ۴۵ تا ۸۵ میلیمتر باشد، حتی NT کمتر از ۳٫۵ میلیمتر طبیعی است.

مقدار NT معمولاً به تناسب رشد جنین بیشتر میشود. تصاویر زیر مقادیر نرمال و غیرنرمال NT را نشان میدهد. از هر ۱۰ نوزاد با NT بین ۲ تا ۵ میلیمتر دچار سندروم داون نیستند.

با افزایش مقدار NT ریسک داشتن سندروم داون و دیگر ناهنجاری های کروموزومی افزایش میابد. به عنوان مثال کودکی که NT 6 میلیمتری یا بیشتر از این داشته باشد ریسک بالاتریس در داشتن ناهنجاری های کروموزومی دارد.

به طور کلی بهتر است حتی در صورت داشتن NT نرمال، سونوگرافی ان تی با آزمایش خون غربالگری اول همراه باشد. این کار صحت اطمینان به نتایج را افزایش میدهد و به پزشک متخصص سونوگرافیست کمک میکند تا با در نظر گیری فاکتورهای آزمایش خون و سایر عوامل، براورد دقیقتری از احتمال ابتلا به سندروم داون ارائه کند. به طور کلی دانستن اعداد نرمال آزمایش غربالگری میتواند بسیاری از حجم استرس و اضطراب مادران باردار را کاهش دهد.

اهمیت آزمایش غربالگری سه ماهه اول

بعد از انجام آزمایش غربالگری سه ماهه اول، اعداد نرمال آزمایش غربالگری اول مورد انتظار با مقادیر نتایج آزمایش مقایسه میشود. خانم های باردار باید در هفته ۱۱ الی ۱۲ هفته و شش روز بارداری، نسبت به انجام سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول (NT) اقدام کنند. به طور کلی با انجام این سونوگرافی در کنار آزمایش خون میتوان ۹۲ درصد از ۱۰۰ مورد جنین را به درستی غربال کند. 

دکتر شاکری در زمینه سونوگرافی غربالگری، بالاترین دقت سونوگرافی nt و آنومالی را دارند به طوریکه در مرکز تصویربرداری دکتر شاکری، ۱۰۰% مواردی که در سونوگرافی NT غیرنرمال داشته اند، با نتایج آزمایشات تکمیلی (نظیر Cell Free DNA و آمنیوسنتز) مطابقت داشته و جنین باید سقط شود.

خانم های بارداری که مقدار ان تی آنها بیشتر از ۲٫۵ باشد، احتمال ابتلای جنین به سندروم داون وجود دارد و لازم است که در هفته ۱۸-۲۲ برای کنترل وضعیت سلامت جنین، سونوگرافی آنومالی (سلامت، تفصیلی یا غربالگری سه ماهه دوم) انجام شود.

حتی ممکن است مادر باردار نتیجه آزماهایش هایش نرمال باشد ولی سونوگرافی آنها بیشتر از ۳ باشد. به این افراد آزمایش آمنیوسنتز پیشنهاد میشود. بالا بودن سن بارداری هم میتواند ریسک ابتلای جنین به ناهنجاری های عصبی را زیاد کند.اعداد نرمال آزمایش غربالگی در صورتی که در نتیجه آزمایش باشد میتواند بسیاری ازابهامات و توهمات مادران مضطرب را کاهش دهد.

اعداد نرمال <a href=آزمایش غربالگری اول” class=”wp-image-20829″/>
اعداد نرمال آزمایش غربالگری اول

مقدار غیر نرمال <a href=سونوگرافی ان تی” class=”wp-image-20825″/>
مقدار غیر نرمال سونوگرافی ان تی

اطلاعات تکمیلی درباره غربالگری سه ماهه اول 

شما میتوانید برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه اعداد نرمال آزمایش غربالگری اول، آزمایش های تکمیلی و سونوگرافی NT مقاله های زیر را مطالعه کنید.

اعداد نرمال آزمایش غربالگری سه ماهه اول
اعداد نرمال سونوگرافی غربالگری
غربالگری مرحله اول (غربالگری سه ماهه اول) و نقش تشخیصی سونوگرافی ان تی
بررسی نتایج سونوگرافی ان تی
سونوگرافی ان تی ( سونوگرافی nt ) سونوگرافی فراتابی پشت گردن چیست؟

اعداد نرمال آزمایش غربالگری دوم

سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ الی ۲۲ بارداری قابل انجام است. این سونوگرافی (آنومالی، سلامت یا همان تفصیلی) کنترل وضعیت سلامت جنین انجام میشود و بسیار ضروریبست. در طی سونوگرافی سه ماهه دوم (آنومالی) ، بخش هایی از بدن جنین که در زیر آمده است، توسط پزشک اندازه گیری میشود که رشد جنین نیز کنترل شود.

HC (اندازه دور سر)

ابن اندازه گیری معمولا بعد از هفته ۱۳ بارداری انجام میشود و در طی آن دور سر جنین اندازه گرفته میشود. مقادیر این عدد به تناسب هفته بارداری در جدول انتهای مقاله آمده است.

AC (اندازه دور شکم)

AC مهمترین اندازه گیری در سونوگرافی آنومالی میباشد که بیشتر بیانگر وزن جنین میباشد و نه سن جنین. این اندازه گیری های پشت هم در کنترل وضعیت سلامت جنین بسیار مهم است. باید توجه داشت مقدار AC برای تخمین سن زایمان استفاده نمیشود. در مورد محل AC و مقدار نرمال آن در پایین مقاله تصاویر و جدول ارائه شده است.

FL (طول استخوان ران)

این ساتخوان پرطول ترین استخوان بدن است که رشد قد جنین را نشان میدهد. کارایی آن مشابه عدد BPD است که از حدود ۱٫۵ سانتیمتر در هفته ۱۴ تا ۷٫۸ افزایش پیدا میکند.  اندازه گیری FL باید مانند BPD حتما انجام شود و مقدار نرمال این عدد با مقداری که مورد انتظار است مطابقت داشته باشد.

اعداد نرمال آزمایش غربالگری 

هفته بارداری

اندازه ساک

CRL BPD

 استخوان ران

FL

دور سر

HC

دور شکم

AC

۴ weeks

۳

         
۵ weeks

۶

         
۶ weeks

۱۴

         
۷ weeks

۲۷

۸

       
۸ weeks

۲۹

۱۵

       
۹ weeks

۳۳

۲۱

       
۱۰ weeks
 

۳۱

       
۱۱ weeks
 

۴۱

       
۱۲ weeks
 

۵۱

۲۱

۸

۷۰

۵۶

۱۳ weeks
 

۷۱

۲۵

۱۱

۸۴

۶۹

۱۴ weeks
   

۲۸

۱۵

۹۸

۸۱

۱۵ weeks
   

۳۲

۱۸

۱۱۱

۹۳

۱۶ weeks
   

۳۵

۲۱

۱۲۴

۱۰۵

۱۷ weeks
   

۳۹

۲۴

۱۳۷

۱۱۷

۱۸ weeks
   

۴۲

۲۷

۱۵۰

۱۲۹

۱۹ weeks
   

۴۶

۳۰

۱۶۲

۱۴۱

۲۰ weeks
   

۴۹

۳۳

۱۷۵

۱۵۲

۲۱ weeks
   

۵۲

۳۶

۱۸۷

۱۶۴

۲۲ weeks
   

۵۵

۳۹

۱۹۸

۱۷۵

۲۳ weeks
   

۵۸

۴۲

۲۱۰

۱۸۶

۲۴ weeks
   

۶۱

۴۴

۲۲۱

۱۹۷

۲۵ weeks
   

۶۴

۴۷

۲۳۲

۲۰۸

۲۶ weeks
   

۶۷

۴۹

۲۴۲

۲۱۹

۲۷ weeks
   

۶۹

۵۲

۲۵۲

۲۲۹

۲۸ weeks
   

۷۲

۵۴

۲۶۲

۲۴۰

۲۹ weeks
   

۷۴

۵۶

۲۷۱

۲۵۰

۳۰ weeks
   

۷۷

۵۹

۲۸۰

۲۶۰

۳۱ weeks
   

۷۹

۶۱

۲۸۸

۲۷۰

۳۲ weeks
   

۸۲

۶۳

۲۹۶

۲۸۰

۳۳ weeks
   

۸۴

۶۵

۳۰۴

۲۹۰

۳۴ weeks
   

۸۶

۶۷

۳۱۱

۲۹۹

۳۵ weeks
   

۸۸

۶۸

۳۱۸

۳۰۹

۳۶ weeks
   

۹۰

۷۰

۳۲۴

۳۱۸

۳۷ weeks
   

۹۲

۷۲

۳۳۰

۳۲۷

۳۸ weeks
   

۹۴

۷۳

۳۳۵

۳۳۶

۳۹ weeks
   

۹۵

۷۵

۳۴۰

۳۴۵

۴۰ weeks
   

۹۷

۷۶

۳۴۴

۳۵۴

۴۱ weeks
   

۹۸

۷۸

۳۴۸

۳۶۲

۴۲ weeks
   

۱۰۰

۷۹

۳۵۱

۳۷۱

 
 
 
 
اعداد نرمال <a href=آزمایش غربالگری دوم” class=”wp-image-20826″/>
اعداد نرمال آزمایش غربالگری دوم
اعداد نرمال <a href=سونوگرافی آنومالی” class=”wp-image-20827″/>
اعداد نرمال سونوگرافی آنومالی

اطلاعات تکمیلی درباره غربالگری سه ماهه دوم

شما میتوانید برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه اعداد نرمال آزمایش غربالگری دوم، آزمایش های تکمیلی و سونوگرافی آنومالی مقاله های زیر را مطالعه کنید. اعداد نرمال آزمایش غربالگری با مقادیر به دست آمده از آزمایش غربالگری مقایسه شده و در صورت نیازآزمایشهای تکمیلی برای بررسی و تحقیق در مورد صحت نتایج انجام خواهد شد.

اعداد نرمال سونوگرافی غربالگری
همه چیز درباره غربالگری سه ماهه دوم
سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم
سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت

تلگرام
اینستاگرام
آپارات

جدیدترین مقالات 

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial