هفته هفدهم بارداری
هفته هفدهم بارداری
اسفند ۲۷, ۱۳۹۷
هفته هجدهم بارداری
هفته هجدهم بارداری
فروردین ۱۹, ۱۳۹۸
نمایش همه

آیا غربالگری دوم ضروری است

آیا غربالگری دوم ضروری است

آیا غربالگری دوم ضروری است

آیا غربالگری دوم ضروری است

آیا غربالگری دوم ضروری است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله. چرا که تولد نوزادی سالم از تمام جنب های سلامتی آرزوی هر پدر و مادر است. صرف نظر از جنسیت نوزاد هیشه سالم متولد شدن او مهمترین موضوع برای پدر و مادر است. آزمایشها و مطالعات نشاندهنده این است که بر اساس دسته ای از ریسک فاکتورها نظیر سن مادر، سابقه دیابت، ازدواج فامیلی و … احتمال ناهنجاری های کروموزومی را افزایش میدهد. خوشبختانه امروزه با پیشرفت های چشمگیر علم پزشکی و تصویربرداری پزشکی این امکان برای مادران باردار فراهم شده است که با انجام به موقع آزمون های غربالگری از سلامت فرزند خود اطمینان حاصل کنند.

آزمون غربالگری شامل سونوگرافی های غربالگری و آژمایش خون جهت بررسی ناهنجاری های احتمالی جنین است که در زمان های مشخص انجام شده و احتمال ابتلای جنین به سندروم های شایع نظیر سندورم داون (تریزومی ۲۱) یا منگولیسم، تریزومی ۱۳ ( سندروم پاتو) و تریزومی ۱۸ یا سندروم ادوارد را بررسی میکند. علاوه بر این نقایص لوله عصبی، ناهنجاری های جنین نیز با انجام غربالگری و سونوگرافی غربالگری قابل تشخیص است.

سونوگرافی آنومالی
سونوگرافی آنومالی

غربالگری سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری

آزمون غربالگری در سه ماهه اول بارداری از هفته ۱۱ تا هفته ۱۳ و شش روز و همچنین در سه ماهه دوم بارداری از هفته ۱۴-۲۲ انجام میشود. غربالگری سه ماهه اول شامل یک آزمایش خون (دبل مارکر) و یک سونوگرافی (سونوگرافی NT) جت بررسی ضخامت پشت گردن جنین (NT) و وجود استخوان بینی (NB) است. هم چنین در این غربالگری موارد زیر قابل تعیین است.
– تعیین جنین چند قلو
– وضعیت قلب و مثانه جنین
– تاریخ زایمان، سن بارداری.

برای مطالعه بیشتر در خصوص سونوگرافی NT  و آزمایش های غربالگری سه ماهه اول، مقالات زیر را مطالعه کنید.

غربالگری مرحله اول (غربالگری سه ماهه اول) و نقش تشخیصی سونوگرافی ان تی
اعداد نرمال سونوگرافی غربالگری
بررسی نتایج سونوگرافی ان تی
اهمیت دابل مارکر در بارداری
سونوگرافی NT چیست؟

آزمون غربالگری سه ماهه دوم بارداری شامل یک آزمایش خون مادر (کواد مارکر) و یک سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم (سونوی آنومالی یا سلامت یا تفصیلی) است. آزمایش خون کواد مارکر، چهار مارکر Inhibin A ,AFP,uE3,BHCG Titer را در خون مادر بررسی و اندازه گیری کرده که این آزمایش از هفته ۱۵ الی ۱۸ یا ۱۴ الی ۲۲ قابل انجام است.

سونوگرافی آنومالی یک بررسی کاملا از تمام ارگانهای بدن جنین مخصوصاً ارگانهای حیاتی نظیر قلب، مغز، کلیه، معده، ستون فقرات، دستها و پاها است. در این سونوگرافی دور سر (HC)، دور شکم (AC)، طول استخوان ران (FL) بررسی و اندازه گیری میشود.
برای مطالعه بیشتر در خصوص سونوگرافی آنومالی و آزمایش خون غربالگری سه ماهه دوم، مقالات زیر را مطالعه کنید.

همه چیز درباره سونوگرافی آنومالی جنین
کواد مارکر چیست؟
Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial